[ATB] Budownictwo

17 września podpisanie umowy na budowę tunelu w Świnoujściu

Data publikacji:

Najbliższy poniedziałek, 17 września, jest oficjalna datą podpisania umowy na projekt i budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Wartość kontraktu sięgnie niemal 800 mln zł, a zadanie zostanie powierzone konsorcjum, którego liderem jest firma Porr.

Finał długiego przetargu

Znamy już oficjalną datę podpisania umowy na najbardziej wyczekaną inwestycję w Świnoujściu. Kontrakt dotyczący projektu i budowy stałej przeprawy drogowej, która pobiegnie pod rzeką Świną trafi w ręce konsorcjum firm Porr, Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut i Energopolem Szczecin 17 września br. Wartość umowy będzie opiewać na 793,186 mln zł, a jej podpisanie zakończy ponad dwuletnie postępowanie na realizację tego przedsięwzięcia.
Oferta konsorcjum, na czele którego stoi firma Porr została uznana za najkorzystniejszą po tym, jak z podpisania umowy zrezygnowało konsorcjum włoskich firma Astaldi i Ghella, które oferowało niższą cenę za wykonanie prac (więcej o powodach tej sytuacji i całym przetargu pisaliśmy tutaj).

Ważna inwestycja

Stała przeprawa w Świnoujściu ma połączyć wymienione wcześniej wyspy, które rozdziela rzeka Świna stanowiąca część toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie gwarantują odpowiedniej przepustowości i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.
Inwestycja obejmuje odcinek długości 3,4 km, w tym sam tunel będzie miał 1,44 km. Przewidziano jednorurowy tunel drążony o średnicy wewnętrznej 12 metrów. W tunelu ma zostać poprowadzona dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m. Poniżej jezdni zaplanowano galerię ewakuacyjną.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.