[ATB] Aktualności Santander Leasing

340 mln zł na efektywność energetyczną dla małych i średnich firm

Data publikacji:

Santander Leasing, jedna z największych spółek leasingowych w Polsce, podpisał kolejną umowę z Europejskim Bankiem Ochrony i Rozwoju (EBOR). Wsparcie w wysokości 340 mln zł (80 mln Euro) zostanie przeznaczone na finansowanie inwestycji w projekty mające na celu zrównoważone zużycie energii oraz zmniejszenie emisji CO2 w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce.

Przyznana przez EBOR pożyczka - tym razem w ramach programu PolGEFF Leasing Framework - to już kolejne finansowanie, jakie przyznane Santander Leasing na wsparcie inwestycji energooszczędnych oraz pozytywnie wpływających na środowisko.

- Według badań Instytutu Gallupa, aż 94 proc. konsumentów deklaruje, że chętniej korzysta z produktów i usług firm dbających o środowisko. To sprawia, że przedsiębiorcy dostrzegają jaką moc może mieć postawa proekologiczna. Dziś to nie tylko idea czy moda, ale element długofalowej strategii biznesowej. Polacy to rozumieją. Ekologia jest przyszłością niemal każdej branży – podkreśla Tomasz Jąder, prezes zarządu Santandera Leasing. – Istotnym faktem jest to, że jako firma świadoma ekologicznie, chcemy wspierać efektywność energetyczną sektora małych i średnich przedsiębiorstw, który stanowi zdecydowaną większość klientów branży leasingowej. Wieloletnia współpraca z EBOR, łącznie to już 180 mln EUR, potwierdza naszą skuteczność w działaniu i silną pozycję na rynku leasingu w Polsce – dodaje.

Finansowanie o wartości 80 mln euro zostało przyznane Santander Leasing w ramach Polish Green Economy Financing Facility for Leasing (Poland GEFF Leasing). Środki z tego tytułu zostaną wykorzystane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na finansowanie projektów w zakresie efektywności energetycznej, energii odnawialnej, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami za pośrednictwem przedsiębiorstw prywatnych, co w rezultacie przyczyni się do ochrony środowiska.

Zakwalifikowane projekty obejmą szerokie spektrum technologii, które zostaną wybrane na podstawie kryteriów technicznych, finansowych i środowiskowych. Inwestycje realizowane za pomocą pożyczki i leasingu obejmą szeroki zakres maszyn i urządzeń np. budowlanych, rolniczych oraz służących do produkcji tworzyw sztucznych, charakteryzujących się niskim zużyciem energii.

 

Jak finansowanie wpływa na środowisko?

Według danych EBOR suma oszczędności energii uzyskana tylko dzięki projektom zrealizowanym w ramach pierwszej edycji PolSEFF wynosi 348,5 GWh rocznie, a emisja CO2 została zmniejszona o 103,5 tysiąca ton rocznie. Z drugiej strony, jak wynika z badania Leasing Index przeprowadzonego przez Santander Leasing w 2019 r., ponad połowa małych firm (51 proc.) w Polsce podejmuje działania, których celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, aż 53 proc. prowadzi segregację odpadów w trosce o ochronę środowiska, a 29 proc. firm zatrudniających do 49 osób rozważa inwestycje w ekologiczny i efektywny energetycznie sprzęt.

- Nasza spółka zamierza nadal współuczestniczyć w modernizacji polskich przedsiębiorstw w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Wchodzimy także w inne projekty związane z ochroną środowiska naturalnego, m.in. finansujemy transport niskoemisyjny. Już w 2010 roku, jeszcze jako BZ WBK Leasing, byliśmy pierwszą firmą leasingową w kraju, która wprowadziła do oferty ten segment pojazdów. Widać, że podjęte przez nas inicjatywy celnie trafiają w potrzeby i oczekiwania małych oraz średnich przedsiębiorstw, a jednocześnie są dla nich przystępne – podsumowuje Tomasz Jąder.

Europejski Bank Ochrony i Rozwoju jest jednym z największych inwestorów w Polsce, który od 1991 r. inwestuje w polską gospodarkę i skupia się na wspieraniu gospodarki niskoemisyjnej, jak również zwiększeniu roli sektora prywatnego w gospodarce i pomoc w rozwoju zrównoważonego sektora rynków finansowych i kapitałowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.