[ATB] Aktualności Liebherr

75 000 razy Liebherr

Data publikacji:

We wrześniu 2017 roku z linii montażowej fabryki Liebherr-Hydraulikbagger GmbH w Kirchdorf w Niemczech zjechał 75-tysięczny model koparki zaprojektowany i wyprodukowany przez Liebherr. Jubileuszowy model został opatrzony ekstrawaganckim malowaniem oraz odsłonięty podczas uroczystości w niemieckiej fabryce.

Szczęśliwa liczba 75 000 przypadła koparce kołowej A 918 Compact Litronic, która z tej okazji została opatrzona atrakcyjnym malowaniem. Wyjątkową grafikę wykonał Claudio Walde, znany również jako MadC, jeden z najbardziej uznanych artystów graffiti na świecie. Odsłonięcie tego wyjątkowego egzemplarza miało miejsce podczas uroczystości zorganizowanej w niemieckim zakładzie. Kompaktowa koparka kołowa zostanie dołączona do floty usług wynajmu Liebherr.
Przedstawiciele firmy podkreślają, że ten jubileuszowy model A 918 Compact Litronic nadal odpowiada pierwotnym założeniom jakie przed laty postawił przed sobą założyciel firmy i pierwszy konstruktor dr inż. Hans Liebherr. Jest to wciąż mobilna, solidna i ergonomiczna maszyna przeznaczona do robót ziemnych.

Pierwsza była koparka

W 1949 r. Hans Liebherr, bazując na działalności budowlanej swoich rodziców, założył firmę w miejscowości Kirchdorf an der Iller w południowych Niemczech. Pierwszy przełom nastąpił w 1954 r. kiedy Hans stworzył swoją premierową konstrukcję. Był to nowy typ maszyny w postaci pierwszej koparki kołowej L 300, która do dziś pozostaje jedną z najciekawszych tego typu konstrukcji na świecie. Wyposażona w sześć montowanych bliźniaczo kół była pierwszą koparką hydrauliczną w Europie. L 300 była lekka (7,5 tony) i jednocześnie mocna (25 KM). Posiadała cały szereg innowacyjnych rozwiązań. Mowa o kabinie operatora, wysięgniku hydraulicznym czy choćby samej łyżce. Część elementów pojawiła się wówczas po raz pierwszy na maszynie budowlanej. Napęd tego modelu był mechaniczny. Nowa koncepcja na tyle spodobała się właścicielom firm budowlanych, że w trakcie pierwszych trzech lat sprzedano około 110 maszyn.
Zaledwie 6 lat po premierowym pokazie L 300 Liebherr zaprezentował koparkę kołową A 650, która była pierwszą w pełni hydrauliczną koparką kołową firmy Liebherr. Warto podkreślić, że ten model wyposażono również w napęd hydrauliczny. A 650 o masie 16 ton gwarantowała moc na poziomie 60 KM.
Od samego początku Hans Liebherr starał się opracowywać jak najwięcej elementów we własnym zakresie. Widać to było w początkowych i nieco późniejszych konstrukcjach. Szczególnie w przypadku koparki kołowej A 912 zaprezentowanej w 1983 r. Zarówno wysokoprężna jednostka napędowa, pompa hydrauliczna, napęd skrętny wraz z przekładnią planetarną, osiami, a także skrzynia przekładniowa zostały wyprodukowane w fabrykach Liebherr.

Kamienie milowe i przyszłość

Kolejny kamień milowy w historii firmy to premiera systemu Litronic w 1989 r. Litronic to kompletny system elektronicznego sterowania wykorzystujący szereg czujników i funkcjonalność układu hydraulicznego do monitorowania, sterowania i koordynacji wszystkich kluczowych systemów koparki. Po raz pierwszy użyto go w koparce A 912 Litronic.
Z kolei w roku 2001 zaprezentowano Likufix, czyli w pełni automatyczny system szybkiego sprzęgania przystawek i narzędzi z koparkami Liebherr. Dzięki niemu operator maszyny mógł zmieniać wszystkie mechaniczne i hydrauliczne narzędzia za pomocą jednego przycisku z kabiny.
Zgodnie z mottem „Stanie wciąż jest krokiem wstecznym” w maszynach Liebherr z roku na rok pojawiają się nowsze, jeszcze bardziej efektywne rozwiązania. Część z nich jako modernizacja wcześniejszych osiągnięć, a część jako zupełnie nowe koncepcje. Przedstawiciele Liebherr, a zaznaczają, że już pierwsze lata istnienia firmy to ciągły rozwój i wiele przełomowych osiągnięć, które od zawsze stanowiły podstawę sukcesu. Taki również jest plan na kolejne lata.

Podwójne świętowanie

Jak się okazuje, wyprodukowanie 75-tysięcznego modelu ładowarki nie jest jedynym powodem do świętowania dla Liebherr. Dokładnie 50 lat temu inżynierowie niemieckiej firmy opracowali model A 400 ZW, czyli koparkę przeznaczoną do stosowania na torach kolejowych. Była to specjalna wersja koparki kołowej, która może być stosowana na szynach lub drodze. Modele o takim przeznaczeniu produkowane są do dnia dzisiejszego. 50-letnie doświadczenie w tym zakresie pozwoliło zająć firmie Liebherr pozycję lidera rynku w tym segmencie w Niemczech.
Dziś Liebherr-Hydraulikbagger to jeden z największych na świecie producentów koparek hydraulicznych najnowszej generacji. Firma rozwija i produkuje również szeroką gamę maszyn do robót ziemnych i wywrotek, a także wiele modeli żurawi mobilnych czy maszyn wykorzystywanych w górnictwie.

BK

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.