[ATB] Budownictwo

750 mln euro trafi do Krajowego Funduszu Drogowego

Data publikacji:

Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował obligacje w euro na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Jak podaje portal „next.gazeta.pl” – ma to być zabezpieczenie finansowania inwestycji drogowych w rządowym programie.

Obligacje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Według informacji podanych przez portal „next.gazeta.pl” – na papiery zapisało się 78 inwestorów, przede wszystkim instytucje finansowe zarządzające aktywami, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne oraz banki, w tym centralne.
– Wykorzystując duże zainteresowanie inwestorów oraz sprzyjające warunki rynkowe pozyskaliśmy środki w rekordowo dużej kwocie i jak dotychczas w najniższej cenie dla emisji BGK przeprowadzonych na europejskim rynku – mówi cytowany w komunikacie Marcin Kasiński, dyrektor zarządzający BGK, który nadzorował emisję.
– Jesteśmy drugim pod względem wielkości emitentem na rynku krajowym, a na międzynarodowym rynku kapitałowym zadebiutowaliśmy w 2016 r. Dzięki wypracowanej wiarygodności, bardzo dobremu postrzeganiu BGK oraz profesjonalnemu zespołowi własnych ekspertów, nasze emisje cieszą się niezmiennym powodzeniem – powiedział Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Zarządu BGK.
Program Budowy Dróg na lata 2014-2023 początkowo został oszacowany na 107 mld zł. Po wyborach w 2015 roku zaczęto mówić, że na realizację założonych planów potrzeba prawie 200 mld zł. Obecna sytuacja wygląda tak, że PBDK zakłada wydanie 135 mld zł. Dzięki tym pieniądzom ma powstać 2750 km dróg. 
– Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskuje na rzecz KFD zewnętrzne finansowanie emitując obligacje oraz zaciągając kredyty w międzynarodowych instytucjach finansowych (głównie w Europejskim Banku Inwestycyjnym). Przed 2014 rokiem BGK przeprowadzał emisje na rynku krajowym pozyskując finansowanie o wartości ponad 26 mld zł. Od 2014 roku, kiedy BGK ustanowił Program EMTN (Euro Medium Term Notes – średnioterminowych euroobligacji), bank wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej ponad 1,5 mld euro (włączając dzisiejszą emisję) – czytamy w komunikacie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.