[ATB] Nowości

Abax - Pług z GPS-em

Data publikacji:

W samym środku zimy na porządku dziennym są temperatury poniżej zera i opady śniegu, nie raz spędzające sen z powiek kierowców. Czas ten jest niezwykle pracowity dla osób odpowiedzialnych za odśnieżanie, odlodzenie nawierzchni i zwalczanie utrudnień w komunikacji związanych z zimowymi warunkami atmosferycznymi.

Zarówno zarządcy dróg, jak i firmy zewnętrzne profesjonalnie zajmujące się odśnieżaniem dróg, chętnie inwestują w zakup lokalizatora GPS, który pozwala minimalizować koszty i zwiększać efektywność pracy w okresie zimowym. Dostęp do systemu lokalizacji i śledzenia pojazdów mogą otrzymać obie strony, co daje możliwość kontroli i bezpieczeństwa zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy usługi. – Zarządca drogi może korzystać z funkcji w czasie rzeczywistym, co oznacza, że jego mapa będzie aktualizowana co 1 minutę – mówi Bjørn André Hagen, menedżer produktowy w firmie Abax.

Dowód w sprawie

System GPS staje się użyteczny np. w przypadku wystąpienia konfliktu między zarządcą dróg a usługobiorcą. W przypadku kiedy jedna ze stron sporu zarzuca drugiej stronie zaniedbanie, raporty dostępne w systemie monitoringu GPS będą pomocne, aby wykazać, że pług znajdował się w danym miejscu o określonym czasie. Opierając się o dokładne współrzędne geograficzne sprzętu do odśnieżania, przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że wywiązał się z zawartej umowy i potencjalnie uniknąć odpowiedzialności. – Jeden z naszych klientów otrzymał skargę od zleceniodawcy za niewywiązanie się z umowy. Strona pozywająca twierdziła, że usługa nie została wykonana. Dzięki raportom znajdującym się w systemie Abax, klient był w stanie udowodnić, że jego pług śnieżny znajdował się w danej lokalizacji w ustalonym dniu oraz podać dokładny czas pracy sprzętu – przekonuje Bjørn André Hagen.

Monitorowanie czasu pracy

Korzystając z monitoringu GPS, można kontrolować ponoszone koszty odśnieżania - pomocne okazują się przy tym dokładne raporty czasu pracy sprzętu. Umowa zawarta między zarządcą drogi a firmą odśnieżającą opiera się zwykle na godzinnym rozliczaniu z wykonanej pracy. System monitorowania GPS może pokazać, jak długo pracowała odśnieżarka (ciągnik, pługopiaskarka, ciągnik, pług śnieżny czy inny pojazd odśnieżający). – Klienci używają urządzenia GPS, aby móc kontrolować proces odśnieżania oraz poprawnie rozliczać się z wykonanej pracy. W systemie użytkownika można sprawdzić, ile godzin sprzęt był używany oraz ile czasu pojazd spędził w danym obszarze – twierdzi menedżer produktowy Abax.

Optymalne odśnieżanie, sprawne zarządzanie

Sukces „Akcji Zima” w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania się do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki pogodowe. Urządzenie GPS znajdujące się w sprzęcie odśnieżającym pozwala na bieżąco śledzić, gdzie aktualnie porusza się sprzęt, a także móc wysłać najbliżej znajdujący się pojazd do miejsca wystąpienia opadów. Jest to także efektywne narzędzie kontroli dla zarządcy dróg, dające pełny podgląd na pracę wykonywaną przez odpowiedzialną firmę. – Moduł GPS zawiera wiele przydatnych informacji dotyczących pracy odśnieżarek i piaskarek. System pomaga optymalizować proces odśnieżania i śledzić na bieżąco wykonanie powierzonych działań. W interfejsie użytkownika można sprawdzić m.in. dokładną pozycję GPS, w której obecnie znajduje się pojazd lub też dokąd jedzie – zauważa Bjørn André Hagen. – Klienci uczestniczący w „Akcji Zima” chwalą system za możliwość usprawnienia swoich działań. Korzystający z lokalizatora GPS bardzo często chcą mieć możliwość zdalnego rozmieszczenia sprzętu w terenie. W razie awarii administrator jest w stanie szybko zlokalizować i zastąpić niesprawny pojazd – dodaje.

Efektywny Geofence

Dzięki funkcji Geofence firma zajmująca się utrzymaniem dróg może określić granice poruszania się sprzętu. Oznacza to, że koordynator sprzętu odśnieżającego drogi może wyznaczyć obszar działań pojazdów i ustawić automatyczne powiadomienia w przypadku wjazdu i wyjazdu maszyny do odśnieżania/posypywania z danej strefy. Jednocześnie zarządca drogi może zaprojektować harmonogram zadań, zgodnie z którym wykonawcy realizują swoją pracę, oraz sprawdzić, które odcinki dróg nie zostały jeszcze odśnieżone. Pozwala to na skoordynowanie działań oraz lepszą współpracę między podmiotami.

Tańszy serwis

Dzięki monitoringowi GPS można również zminimalizować ryzyko awarii. Rozwiązanie to daje możliwość ustawienia powiadomień o zbliżającym się terminie przeglądu, a także kontrolować stan licznika urządzenia (ilość roboczogodzin).

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.