[ATB] Technika

Adiam - Na mokro czy na sucho

Data publikacji:

Któż z użytkowników tarcz diamentowych choć raz nie zadał sobie pytania, dlaczego jedne tarcze należy chłodzić, a inne mogą pracować na sucho? Odpowiedź na to pytanie stanowi jedno z kluczowych kryteriów wyboru narzędzi diamentowych, na co zwracają uwagę specjaliści wrocławskiej firmy Adiam, znanej ze sprzedaży techniki diamentowej.

Przy wyborze tarczy diamentowej należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pracy do wykonania i planowany do wykorzystania park maszynowy. Gdy tylko istnieje możliwość doprowadzenia wody do miejsca cięcia, należy z tego skorzystać. W razie braku takiej możliwości, np. przy pracy zwykłą szlifierką kątową, należy chłodzić tarczę pracując z przerwami, na biegu jałowym. W przypadku zastosowania małych wierteł do płytek można z kolei zanurzyć segment w naczyniu z wodą. Te pozornie proste czynności zauważalnie zwiększą wydajność użytkowanych urządzeń tego typu.

Konkretne zalety

Należy przypomnieć, że istnieją różne metody mocowania segmentu diamentowego do stalowego korpusu. Dużo zalet zapewnia spawanie laserem - połączenie to oferuje największą odporność mechaniczną i termiczną, a co za tym idzie, pozwala na pracę na sucho. Aż tak wytrzymałe w tych dwóch aspektach nie są różne metody zgrzewania czy lutowania srebrem, w związku z tym w takim wypadku zaleca się chłodzenie tarcz wodą lub okresowe chłodzenie na biegu jałowym. Dlatego też takie narzędzia mają ograniczone zastosowanie w stosunku do tych spawanych laserem i przystosowanych do najbardziej wymagających prac. Oczywiście nie sposób zapomnieć o tym, iż wraz ze wzrostem twardości materiału wzrasta zasadność cięcia na mokro. Z kolei cięcie materiałów abrazywnych tylko na pozór wydaje się łatwiejsze. W rzeczywistości takie nie jest, a to za sprawą szybciej powstających dużych ilości agresywnego pyłu. Dlatego też Adiam w asortymencie tarcz do cięcia asfaltu posiada jedynie produkty wykonane w technologii spawania laserem. Koniecznie jednak trzeba dodać, że wszystkie tarcze z zamkniętą krawędzią tnącą są tarczami zgrzewanymi. Produkty klasy Premium i Prestige charakteryzują się wyższą dopuszczalną temperaturą pracy ziarna diamentowego, co przekłada się na ich ponadprzeciętną wydajność i szybkość cięcia.
Niezależnie od czynników technicznych wynikających z technologii wykonania produktu, warto mieć świadomość, co można jeszcze zyskać, tnąc na mokro. Specjaliści firmy Adiam zalecają chłodzenie diamentów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - również w przypadku tarcz/wierteł spawanych laserowo. Co oczywiste bowiem, woda ogranicza nagrzewanie się segmentów, dlatego też cięcie może trwać o wiele dłużej przy zachowaniu optymalnych parametrów pracy. Efektem jest czysty rzaz, co przy cięciu płytek lub slabów kamiennych ma ogromne znaczenie. Również ważny jest fakt, iż za sprawą szybszego usuwania powstałego przy cięciu pyłu, chłodzenie ma duży wpływ na trwałość narzędzia. To z kolei umożliwia uzyskanie większej prędkości cięcia.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.