Stratos to nazwa niewielkiej serii nowych posypywarek produkowanych przez AEBI Schmidt. Oferta obejmuje trzy konstrukcje o pojemności zbiornika na suchy materiał wynoszącej 4, 5 i 6 m3. To, na co producent zwraca szczególną uwagę, to modułowa budowa i duże możliwości konfiguracji.
Decydując się na nową posypywarkę Stratos, można wybrać maszynę nabudowaną na ciężarówce czy nośniku narzędzi lub wariant wyposażony w jeden z dostępnych systemów odstawczych. Wybór jest całkiem spory i - jak się okazuje - nie dotyczy on jedynie sposobu montażu Stratosa, ale również innych elementów wyposażenia. AEBI Schmidt daje w tym modelu spore możliwości konfiguracyjne. Jak wspomniano wyżej, Stratos występuje z trzema zbiornikami na materiał suchy o różnej pojemności. Każdy z tych modeli ma jednak taką samą pojemność zbiornika na solankę. Mówiąc dokładniej, zbiorniki są dwa, montowane po bokach zbiornika głównego. Pojemność zbiorników na płyn wynosi 2400 l. Wykonano je z trwałego tworzywa sztucznego PE, które ma zapewnić odporność na korozję i długą żywotność. Instalacja zwilżania soli daje możliwość mieszania soli z solanką w różnych proporcjach (od FS 25 do FS 35). Układ wyposażono we wskaźnik poziomu płynu w zbiorniku. Innym przydatnym rozwiązaniem jest otwór zasysający, umieszczony w środku zbiorników, ułatwiający pracę na wzniesieniach i pochyłościach.
Systemy dystrybucji
Materiał na talerz rozrzucający podawany jest za pomocą podajnika. W zależności od preferencji można wybrać jeden z dwóch dostępnych podajników: taśmowy lub ślimakowy. Producent zaznacza, że w przypadku podajnika taśmowego zastosowano wzmocnienia w postaci osnów z włókna oraz urządzenie zmniejszające nacisk przenoszonego materiału, zwiększające tym samym żywotność podajnika. Z kolei w drugim przypadku zastosowano ślimak z dwustopniowym skokiem z otwartą powierzchnią spiralną. Na uwagę zasługuje również nowa tarcza dozująca umieszczona za ślimakiem, która ma gwarantować równomierne dozowanie. Materiał z podajnika transportowany jest do rury zsypowej, a następnie na talerz rozrzucający. W tym przypadku producent również przewidział kilka opcji konfiguracji. Pierwsze rozwiązanie o nazwie Premium przewiduje doprowadzenie zarówno soli, jak i solanki prosto na talerz. Wymieszanie obu substancji odbywa się kilkuetapowo, wykorzystując m.in. różne kąty ich doprowadzenia oraz przestrzeń między stożkiem umieszczonym w środku talerza a listwami rozprowadzającymi. Druga opcja to system Premium Plus, w którym zastosowano obracającą się komorę mieszającą w centralnej części talerza. Cały system dystrybucji obejmujący zarówno talerz, jak i rynnę zsypową ma wiele możliwości regulacji pozycji. Wyposażony jest również w zabezpieczenie chroniące układ podczas najazdu na przeszkodę. Zarówno talerz, jak i rura odchylają się do tyłu ,zapobiegając zniszczeniu.
Napęd i sterowanie
Nowa posypywarka Stratos może być wyposażona w jeden z kilku systemów napędowych. Najprostszym rozwiązaniem jest koło napędowe umieszczone z tyłu samochodu. Inna możliwość przewiduje wykorzystanie układu hydraulicznego pojazdu. Jeśli jest to niemożliwe, zawsze można wybrać Stratosa z silnikiem diesela montowanym z przodu zbiornika. Jednak najbardziej innowacyjne rozwiązanie, które producent opatentował, to układ Rotopower. W tym przypadku posypywarka napędzana jest z piasty tylnego koła samochodu. Jak nietrudno się domyślić, AEBI Schmidt daje również możliwość wyboru komputera sterującego. Dostępne są trzy rozwiązania (EC, EP, ES) różniące się liczbą funkcji i wyposażeniem. Innowacyjność konstrukcji Stratos docenili również jurorzy konkursu medalowego targów Autostrada Polska 2017, przyznając AEBI Schmidt złoty medal.
BK
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę