[ATB] Nowości

aeroMind - Drony, rewolucja w branży budowlanej

Data publikacji:

Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór nad prowadzonymi inwestycjami oraz utrzymaniem istniejącej infrastruktury. Z danych firmy badawczej PwC wynika, że wartość wykorzystania technologii dronowych w infrastrukturze już teraz szacowana jest na ponad 45 mld USD. Rzecz jasna stwarza to szerokie pole do zastosowania możliwości tych urządzeń. Jak zatem skorzystać z ich potencjału? Jakie korzyści niosą ze sobą te rozwiązania?

Drony w branży budowlanej znajdują swoje zastosowanie już na wczesnych etapach realizowanych inwestycji, jak np. w sporządzaniu dokumentacji terenu pod zabudowę. Dzięki niskiemu nalotowi fotogrametrycznemu dronów, szybko i łatwo można uzyskać dokładną ortofotomapę. Urządzenie jest małe i niepozorne, ale pozwala na tworzenie samych zdjęć, a także modelu 3D fotografowanego terenu i obiektów. W obu przypadkach zebrana dokumentacja może posłużyć do wykonania niezbędnych pomiarów, np. weryfikacji ilości robót ziemnych obliczenia objętości wykopów, wymiarów fundamentów czy geometrii obiektów. Na podstawie zdjęć z dronów można dokładnie określić wolumen piasku na budowie czy głębokość osadzenia rurociągu, co istotnie przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Jak wynika z raportu PwC, dzięki bezzałogowcom monitorującym budowy, liczba zagrażających życiu incydentów zmniejszyła się aż o 91%. – Ukształtowanie terenu ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego urządzenia dokumentującego. W przypadku pojedynczych, małych obiektów, np. hałd, składowisk czy budynków, najlepiej wykorzystać wielowirnikowiec - w razie awarii jednego, a nawet dwóch śmigieł lub silników, dron wciąż będzie w stanie bezpiecznie wylądować. Przykładem takiego rozwiązania jest sześciowirnikowiec Yuneec Typhoon H520, który dodatkowo wyposażony zostanie w zaawansowany system automatycznego omijania przeszkód – mówi Justyna Siekierczak, prezes zarządu firmy aeroMind, oficjalnego dystrybutora rozwiązań bezzałogowych firmy Yuneec. – Co istotne, w kontekście pracy architektów i inżynierów, dron powinien być kompatybilny z większością zaawansowanych oprogramowań graficznych, jak AutoCAD czy BIM. Zdjęcia wykonane przy użyciu H520 można przenieść bezpośrednio do projektu na komputerze. Dodatkowo, lot może odbywać się po zaplanowanej siatce, z automatycznym pokryciem całego zaznaczonego terenu, włączając w to trajektorie krzyżowe, zdjęcia ortogonalne do mapowania oraz zdjęcia wykonane np. pod kątem 45° do skanowania i dalszego modelowania 3D – dodaje.

Na straży inwestycji

Większa dokładność planowania całej inwestycji już na jej wczesnym etapie, przekłada się także na lepszą kontrolę postępów oraz dokładniejsze oszacowanie czasu jej trwania. Według danych firmy Gartner, do 2020 r. rynek fotografii z dronów będzie w 30% wykorzystywany przez branżę budowlaną. Obecnie zdjęcia z drona pozwalają na przygotowanie dokumentacji nowopowstających budynków, dróg, mostów, obiektów mieszkalnych czy przemysłowych. Coraz częściej urządzenia te znajdują zastosowanie także podczas audytu całej inwestycji, rozliczeń między podwykonawcami czy inwentaryzacji fotograficzno-filmowej terenu budowy. – Niewiele osób wie, że istnieją bezzałogowce, które w jednym module łączą ze sobą funkcjonalność kamery termowizyjnej z kamerą światła dziennego. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy zidentyfikować punkty utraty ciepła w budynku, tzw. mostki termiczne. Dron jest w stanie przeprowadzić inspekcję z każdej strony budynku i w dowolnej odległości od ścian. Dzięki temu identyfikuje najmniejsze newralgiczne punkty obiektu – dodaje Karol Nowak, wiceprezes aeroMind.

Oszczędność kosztów

Drony znajdują zastosowanie również w przeprowadzaniu inspekcji oraz wykonywaniu ekspertyz z powietrza. Dzięki bezzałogowcom dokonywanie inspekcji na terenach trudno dostępnych jest łatwe i szybkie. Istotnym aspektem jest w tym przypadku także kwestia bezpieczeństwa. Urządzenie wyręczy inspektorów budowlanych dokonujących ekspertyz w miejscach niebezpiecznych (np. grożących zawaleniem) lub w obiektach, które wymagają dźwigów czy innego specjalistycznego sprzętu do pracy na wysokościach.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.