[ATB] Technika agregaty hydrauliczne

Agregaty hydrauliczne napędzane elektrycznie

Data publikacji:

Agregaty hydrauliczne to urządzenia służące do zasilania maszyn lub innych urządzeń wyposażonych w siłowniki lub silniki hydrauliczne. Mogą być stosowane w napędach hydraulicznych o obiegu zamkniętym lub otwartym. Agregaty hydrauliczne łączą w sobie wysoką moc i wydajność z użytecznością i bezpieczeństwem.

Stanowią uniwersalne urządzenia, niezbędne podczas wielu prac z osprzętem hydraulicznym takim jak młoty hydrauliczne, wibromłoty, wiertła itd. Kolejną ważną cechą agregatów hydraulicznych jest kompaktowa budowa, która umożliwia ich sprawny transport i szybki montaż na placu budowy. W ofercie polskiego producenta firmy Bipromasz są agregaty hydrauliczne zasilane zarówno elektrycznie, jak i spalinowo. W niniejszym zestawieniu przedstawiono ofertę Bipromaszu w kategorii agregatów z zasilaniem elektrycznym.

Agregaty hydrauliczne - elektryczne AHE są przeznaczone do zabudowy w urządzeniach przemysłowych, które posiadają odbiorniki hydrauliczne takie jak siłowniki lub silniki hydrauliczne. Zasilanie stanowią w nich trójfazowe silniki indukcyjne na napięcie znamionowe 400 V-50 Hz. Zbiorniki oleju zalane są olejem mineralnym L-HM 46 o klasie czystości 21/16/13 wg normy ISO4406.

Agregaty z typoszeregu A są zabudowane na aluminiowych zbiornikach, które w pokrywach mają zainstalowane zespoły pompowe składające się z silnika elektrycznego napędzającego pompę zębatą. Moce silnika w typoszeregu A wynoszą od 1,1 do 7,5 kW, wydajność pompy od 2,1 do 20 l/min przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 16/25 MPa. Masa urządzeń nie jest duża i wynosi w zależności od modelu od 27 do 105 kg. Wyposażenie agregatów obejmuje również filtr ssawny oraz powrotny, zawór przelewowy i wlew oleju. Opcjonalnie dostępne są także rozdzielacze hydrauliczne, chłodnice oleju, hydroakumulatory, zawory, wskaźnik poziomu oleju, manometry oraz dodatkowa pompa ręczna.

W typoszeregu B są urządzenia wykonywane wg specyfikacji klienta. Agregaty AHE B instalowane są na stalowych zbiornikach wykonanych dla konkretnego urządzenia, z indywidualnie dostosowanymi mocowaniami oraz wymiarami. Stosowane są w nich silniki o mocy znamionowej od 7,5 do 37 kW, które napędzają pompy zębate lub wielotłoczkowe. Wydajność układu hydraulicznego w tym przypadku wynosi od 14,4 do 115 l/min, przy maksymalnym ciśnieniu do 27,5 MPa. Dla urządzeń, w których wymagana jest duża szybkość ruchów, przy niższych ciśnieniach oraz wysokie ciśnienie z wolniejszą prędkością ruchu w pewnych obszarach pracy producent zaleca stosowanie pompy wielotłoczkowej o zmiennej wydajności serii PV z regulatorem stałej mocy. Agregaty AHE B są ponadto wyposażone w filtry ssące, filtr wlewowy, oddechowy, wskaźnik poziomu i temperatury, dokładny filtr powrotny lub tłoczny. W razie potrzeby w niektórych konfiguracjach instalowane są również chłodnice oleju.

Kolejną grupę wśród elektrycznych agregatów hydraulicznych są mini agregaty serii KAH przeznaczone są do zasilania olejem hydraulicznym silników i siłowników hydraulicznych pracujących na ciśnieniu roboczym do 200 barów. Typowe zastosowanie tych urządzeń to urządzenia i sprzęt budowlany taki jak rampy, windy, podnośniki oraz narzędzia hydrauliczne. Ze względu na wydajność, seria KAH przeznaczona jest do zastosowań o niewielkim lub średnim natężeniu pracy.

Seria AHM700 zawiera agregaty hydrauliczne AHM700 z wbudowanym multiplikatorem ciśnienia. Agregaty AHM osiągają na wyjściu HP (high pressure) ciśnienie do 700 barów, a na wyjściu LP (low pressure) od 140 do 250 barów w zależności od konfiguracji urządzenia. Ciśnienie generowane na wyjściu LP bez multiplikacji wynika z nastawu zaworu bezpieczeństwa pompy hydraulicznej. Zasilanie agregatów stanowią silniki elektryczne jedno lub trój fazowe chociaż dostępne są także rozwiązania wykorzystujące silniki spalinowe. Agregaty serii AHM700 są przeznaczone dla narzędzi hydraulicznych pracujących pod ciśnieniem do 700 barów oraz maszyn przemysłowych różnego typu w tym pras hydraulicznych, wtryskarek i maszyn odlewniczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 06/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.