[ATB] Aktualności

Airo/Windex - Podnośniki Airo dostępne na polskim rynku

Data publikacji:

Rodzimy rynek podnośników koszowych powiększył się o modele marki Airo. Włoskie konstrukcje oferowane są obecnie przez firmę Windex.

Windex to polska, rodzinna firma założona pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Od początku jej działalność skoncentrowana była na sprzedaży i serwisie podestów ruchomych i wyciągów towarowych. Z czasem gama usług świadczonych przez Windex poszerzyła się o wynajem podnośników oraz organizację szkoleń. Dzisiaj oferta sprzedażowa przedsiębiorstwa obejmuje urządzenia firm Ruthmann, Versalift, Omme Lift, a od niedawna także Airo.
Za sukcesem włoskiej marki Airo stoi firma Tigieffe istniejąca na rynku już niemal 40 lat, skoncentrowana od swoich pierwszych działań na produkcji i sprzedaży wózków podnośnikowych. Włosi mają również doświadczenie w sprzedaży wózków widłowych, bowiem na początku działalności byli jednym z przedstawicieli firmy Linde. Kamieniem milowym w działalności firmy było rozpoczęcie produkcji podnośników wolnobieżnych pod marką Airo. Obecnie oferta nożycowych i przegubowych podnośników Airo obejmuje ponad 50 modeli.

Pełna gama

Specjalizacja Airo ma swoje odzwierciedlenie w ofercie firmy, bowiem Włosi produkują kompletną gamę podnośników koszowych wyposażonych w różne systemy podnoszenia. Mowa o teleskopowych podnośnikach pionowych, podnośnikach nożycowych oraz modelach przegubowych.
W pierwszej grupie znajdują się dwie maszyny: V8 oraz V10. Są to maszyny samojezdne wyposażone w napęd elektryczny. Mniejszy model o masie 2,8 t może pracować na maksymalnej wysokości 8,1 m. Maksymalna wysokość platformy to 6,1 m. Wieżyczka obrotowa z obrotem 180°+180° pozwala na obciążenie kosza na poziomie 200 kg. Zasięg to 3,3 m. Wyższy model różni się głównie tym, że maksymalna wysokość robocza sięga 9,7 m.

Wśród maszyn przegubowych są konstrukcje napędzane silnikami elektrycznymi bądź spalinowymi. Z kolei A16 JED i A18 JED to maszyny przegubowe. Wszystkie dostępne są w ramach serii A. W zależności od potrzeb Airo produkuje podnośniki do pracy wewnątrz budynków oraz takie, które sprawdzą się na zewnątrz, a nawet w trudnych warunkach terenowych (napęd 4x4).

Modele nożycowe

Projektanci firmy Airo mają duże doświadczenie w produkcji podnośników nożycowych. W ofercie firmy są modele pchane oraz maszyny z napędem elektrycznym i spalinowym. Zakres dostępnych wysokości pracy wynosi od 6,7 do aż 19 m. XP5 E oraz XLP5 E to dwie najprostsze konstrukcje pozbawione napędu. Pierwsza z wysokością roboczą ustaloną na poziomie 4,6 m, a druga - 5,3 m. Obie pchane i obie wyposażone w elektryczne podnoszenie podestu. Atutem jest w tym przypadku prosta konstrukcja oraz niska masa na poziomie 300-400 kg.
Jeśli podnośnik ma pracować w ciasnych magazynach, gdzie istotne są jego niewielkie wymiary, a warunkiem koniecznym jest napęd, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą podnośniki serii XS. W najmniejszym modelu szerokość całkowita maszyny wynosi 77 cm, natomiast wysokość podnośnika po zdemontowaniu barierek ochronnych wynosi zaledwie 121 cm.
W sytuacji, gdy kompaktowe wymiary nie są najważniejszą cechą, warto zwrócić uwagę na modele z oznaczeniem X. Przy czym należy zaznaczyć, że z racji konstrukcji są to wciąż urządzenia kompaktowe. Maksymalna wysokość pracy sięga tutaj 16 m w największym modelu X16. Z kolei maszyny X10, X12 oraz X14 wyposażono w rozsuwaną platformę. Udźwig platformy głównej i rozsuniętej jest identyczny. W modelu X10 parametr ten może wynosić nawet 500 kg w zależności od wersji.
Warto zaznaczyć, że Airo produkuje także znacznie większe modele terenowe. Podnośniki te mają większą masę własną, większy udźwig oraz większe możliwości jezdne. Dzięki oponom terenowym i napędowi na 4 koła przystosowane są do pracy w trudnych warunkach. Przykładowo podnośnik nożycowy XL 19 RTD ma ponad 9,5 t masy własnej, udźwig 500 kg i zapewnia możliwość pracy na wysokości 19 m.

BK

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.