Z raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?" wynika, że do 2035 roku możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW. Potrzebna jest jednak ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii i obniżka kosztów kapitału.
Korzyści płynące z nowego rozwiązania
Morska energetyka wiatrowa może być jedną z technologii kluczowych dla Polski, może stać się naszą krajową specjalnością. Szacujemy, że do 2035 roku możliwe jest uruchomienie 8-10 GW, a w dłuższej perspektywie ten potencjał może być większy - powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.
Projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. zakłada budowę 10,3 GW mocy do 2040 r., co oznacza produkcję 44,1 TWh energii. Forum Energii szacuje, że przy 8-10 GW mocy w offshore możliwe byłoby zredukowanie o 25 proc. dzisiejszych emisji CO2.
Według raportu, rozwój wiatrowej energetyki morskiej, oprócz redukcji emisji CO2, poprawi bezpieczeństwo energetyczne, zdywersyfikuje miks energetyczny, zwiększy niezawodność systemu energetycznego poprzez rozbudowę i wzmocnienie sieci energetycznej w północnej części kraju, da impuls do rozwoju krajowego przemysłu i tworzenia nowych miejsc pracy.
Zalecenia Forum Energii
Forum Energii rekomenduje w raporcie, by podjąć decyzję o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej tak, by uruchomić pierwsze elektrownie przed rokiem 2030. Wskazuje, że konieczne byłoby skrócenie czasu przygotowania do uruchomienia morskiej farmy poprzez przyspieszenie procesu uzyskiwania przez inwestorów wymaganych pozwoleń.
Rekomenduje się też wzmocnienie i rozbudowanie sieci wysokiego napięcia na północy kraju i zacieśnienie współpracy międzynarodowej w regionie Morza Bałtyckiego. Ponadto, potrzebne byłoby zmniejszenie ryzyka regulacyjnego.
- Czynnikiem, który nie jest wystarczająco brany pod uwagę są koszty kapitału. Inwestycje w farmy wiatrowe na morzu są kapitałochłonne, a koszty kapitału w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie - dodała prezes Forum Energii.
Źródło: budownictwo.wnp.pl
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę