[ATB] Technika

Altrad-Mostostal - Modułowe aluminiowe

Data publikacji:

Zaletą rusztowań modułowych jest możliwość tworzenia konstrukcji o niemal dowolnych kształtach i konfiguracji, co przekłada się na wyjątkowo szeroki zakres ich zastosowań. Tego rodzaju rozwiązania oferuje również firma Altrad-Mostostal, największy polski producent rusztowań i szalunków. Oprócz stalowych rusztowań modułowych Rotax Plus asortyment obejmuje również lżejsze i dzięki temu łatwiejsze do montażu aluminiowe rusztowania Alurotax.

Dzięki swojej elastyczności rusztowania modułowe Altrad-Mostostal bardzo dobrze sprawdzają się jako rusztowania przestrzenne do obudowywania skomplikowanych geometrycznie budowli, w obiektach przemysłowych z bogatą siecią rurociągów i innych instalacji (rafinerie, stocznie itp.), jako wieżowe rusztowania wolno stojące w przemyśle, energetyce, budownictwie i innych branżach, w tym remontowo-renowacyjnej (np. rewitalizacja zabytków). Nadają się również do budowy platform roboczych o dużych wymiarach, rusztowań wiszących i przejezdnych oraz klasycznych rusztowań fasadowych. Mogą być także wykorzystywane do montażu scen, trybun oraz konstrukcji wsporczych i nośnych do reklam, regałów, stanowisk kamer TV itp. konstrukcji.

Wielokierunkowa siatka

Podobnie jak ich stalowe odpowiedniki, aluminiowe rusztowania modułowe ALUROTAX są zbudowane na siatce konstrukcyjnej o długości 3,07; 2,57; 2,07 lub 1,57 m i szerokości 0,73 lub 1,09 m, czyli takiej samej jak rusztowania ramowe, z którymi są zresztą kompatybilne (regulowane podstawki, złącza, pomosty, dźwigary, stężenia i inne).
Jednak w odróżnieniu od systemu ramowego siatkę systemu modułowego można rozbudowywać w dowolnym kierunku, co pozwala optymalnie dopasować rusztowanie tego typu do obiektu o skomplikowanych kształtach oraz lepiej wykorzystać posiadany potencjał niż w innych rodzajach rusztowań. W płaszczyźnie pionowej system zapewnia możliwość zmiany położenia montowanych elementów co 0,5 m.
Dopuszczalne obciążenie robocze rusztowania ALUROTAX w ustawieniu fasadowym wynosi 2 kN/m² (ok. 204 kG/m²) dla szerokości rusztowania 0,73 m oraz 3 kN/m² (ok. 306 kG/m²) dla szerokości 1,09 m. Do budowy rusztowania stosuje się pomosty robocze perforowane stalowe lub aluminiowe oraz pomosty aluminiowo-sklejkowe o nośności 2 kN/m².
Pomosty dostępne są z dwoma rodzajami zaczepów: typu O (na o-rygiel) lub typu U (na u-rygiel).

Węzeł to podstawa

Cały system budowy rusztowania Alurotax (i Rotax Plus) opiera się na wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje specyficzny węzeł konstrukcyjny Rotax, oparty na oryginalnym krążku z otworami, który umożliwia łączenie stojaków, rygli, wsporników oraz stężeń poziomych i pionowych w różnych kierunkach i konfiguracjach. Krążek węzła ROTAX ma 8 gniazd-otworów mocujących - 4 duże i 4 małe, pozwalających na przyłączenie do 8 elementów. W małych gniazdach montuje się rygle, które zapewniają prostokątną siatkę rusztowania. Elementy montowane w gniazdach dużych mogą być przekręcane w sposób płynny w zakresie do 30°. Krążki są przyspawane do rury stojaka systemowego co 0,5 m, co umożliwia skokową zmianę położenia pomostu roboczego i daje możliwość zabudowy pomocniczych powierzchni roboczych. Montaż elementów odbywa się przez wbicie młotkiem klina głowiczki w gniazdo krążka. Oprócz tego dostępne jest złącze tarczowe w formie zaciskanej obejmy, umożliwiające wykonanie dodatkowych węzłów konstrukcyjnych w dowolnym miejscu stojaka. Tarcza tego złącza ma tylko 6 otworów, dlatego można do niego zamontować do
6 dodatkowych elementów typu rygiel, stężenie czy wspornik.    

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.