[ATB] Nowości

Amdurit odporny na zużycie

Data publikacji:

Podczas tegorocznych targów Bauma firma Ammann została wyróżniona za Amdurit - opatentowany system ochrony przed ścieraniem elementów roboczych w betoniarniach, mieszalniach asfaltu lub żwirowniach.

Początki Amduritu sięgają 2009 r. Zwiększono wówczas wykorzystanie recyklingowanego asfaltu, co spowodowało przyspieszone zużycie elementów roboczych instalacji. Komponenty do mieszania asfaltu sprawiają, że nawet żywotność stali odpornej na ścieranie była nie- wystarczająca. Zastosowano wówczas nowo opracowany materiał Amdurit, początkowo w bębnach rozładowczych i zsypach, gdzie potwierdził swoje doskonałe właściwości. Korzyści z zastosowania tego materiału okazały się bardzo istotne. Płyty wykonane z Amduritu nie wymagały tak częstej wymiany, a dłuższa żywotność materiału zmniejszyła znacząco ilość kosztownych prac montażowych i demontażowych. Także wymiana zużywających się elementów okazała się szybka, przez co ograniczono czas przestojów i zmniejszono koszty operacyjne zakładów.
Sposób montażu pokrycia z Anduritu jest szybki i prosty. Płytki ścieralne z tego materiału nie są spawane, ale przykręcone na miejscu. Mocowanie gwintowanych śrub do tylnej części płytki ma tę zaletę, że gładka strona licowa nie posiada miejsc do zużycia. Możliwe jest również wspawanie tzw. otworów pierścieni w płycie i mocowanie za pomocą śrub ze wzmocnionymi głowicami. Andurit zapewnia pełną optymalizację ochrony przed zużyciem, ponieważ projektanci, mając dostęp do oryginalnych dokumentów technicznych, mogą zaprojektować wybrane komponenty pod wymiar. Dzięki przeprojektowaniu elementów instalacji na podstawie oryginalnych rysunków wymiana zużytych części zajmuje jeszcze mniej czasu. Każda wymiana poprzedzona jest analizą zużycia i doborem grubości oraz jakości materiału.

Szerokie zastosowanie

Możliwości zastosowania Amduritu w mieszalniach są bardzo szerokie. Istnieje jednak szereg preferencyjnych aplikacji. Przykładowo, pojemniki wstępnego podawania w mieszalniach asfaltu mogą być pokrywane kompleksowo lub tylko częściowo. Korzystne jest również okładanie przewodu gazu surowego za pomocą okładziny Amdurit, gdyż występuje tutaj wysokie zużycie ścierne. Amdurit jest też idealny do wzmacniania tylnej ściany i bocznych elementów rozgrzanych przenośników, a także sekcji podawania i wyprowadzania oraz obszaru przejściowego do sita. Okładziny i płytki z Amduritu sprawdzają się wszędzie tam, gdzie elementy robocze, takie jak klapki przełączające sita, przegrody, klapy obejściowe i wyładowcze, łączniki i ścianki działowe gorących silosów kruszywowych, skrzynie transportowe itd. są narażone na szybkie ścieranie. Filtry wstępne w systemach odpylania również powinny zostać wzięte pod uwagę. Preferowanymi obszarami zastosowania Amduritu dla składników regenerowanych mieszanek asfaltowych są: podawanie i rozładowywanie podnośników RA, dosuw rury, stożek i waga w rurze bębna, pojemnik pośredni i rynna w mieszalniku czy też zasilanie RA, śruba ślimakowa i koryto śrubowe. Jak widać z powyższych przykładów, Amdurit jest materiałem przyszłości dla mieszalni materiałów, które powodują szybkie ścieranie elementów roboczych. Jego wysoka wytrzymałość, żywotność, ale również sposób obróbki oraz szybkość i prostota montażu sprawiają, że instalacje firmy Ammann są wysoce konkurencyjne i wydajne w pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.