[ATB] Technika Atlas Copco

Atlas Copco - Letnia obsługa sprężarek

Data publikacji:

Duża wilgotność i wysokie temperatury - przy niskich temperaturach na przełomie kwietnia i maja wydają się czymś abstrakcyjnym. Jednak już niebawem i do nas zawita letnia aura, która szczególnie negatywnie wpływa na pracę sprężarek. Wykonanie stosownych czynności pozwoli uniknąć przestoju sprężarki i wynikających z tego strat produkcyjnych.

Przede wszystkim przeglądu wymagają chłodnice - nie może być zresztą inaczej, skoro w wysokich temperaturach ich praca będzie trudniejsza. Konieczne jest zatem sprawdzenie czy wentylator chłodzący pracuje prawidłowo. Zablokowane lub zapchane chłodnice powodują bowiem przegrzewanie się sprężarek w czasie gorących dni. Konieczne jest usunięcie z wentylatorów chłodzących kurzu i innych zanieczyszczeń, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie. Należy pamiętać, że jeśli chłodnica nie jest poddawana regularnym przeglądom, może zostać całkowicie zablokowana, co oznacza konieczność bardzo dokładnego i czasochłonnego czyszczenia lub kosztownej wymiany.

Sprawność w każdych warunkach atmosferycznych

Wysokie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na właściwości oleju i w konsekwencji na stan elementu sprężającego. Pracujący w wysokiej temperaturze olej - charakteryzujący się słabymi parametrami, wymaga częstych wymian. W innym razie istotnie rośnie ryzyko uszkodzenia elementu sprężającego. Należy zatem ocenić warunki pracy sprężarki i dobrać właściwy gatunek oleju. Dzięki temu sprężarka będzie prawidłowo chłodzona, co wpłynie także na stan elementów filtracyjnych w obiegu oleju (czyste filtry - niższe zużycie energii).
Aby instalacja sprężonego powietrza działała w sposób ciągły, niezbędne jest zapewnienie niczym nie zakłóconej pracy odwadniaczy. Jest to konieczne, gdy przy wyższej wilgotności powietrza w okresie letnim powstaje znacznie więcej kondensatu. A nieprawidłowo działające odwadniacze, które nie będą w stanie skutecznie go odprowadzać, mogą spowodować zatrzymanie maszyn. Co to oznacza dla mechanika? Przeprowadzenie kontroli układu, dzięki której można się upewnić, że jest on całkowicie sprawny i może bez przeszkód usuwać kondensat.
Dla prawidłowej pracy sprężarek ważne jest także, aby chłodzone powietrzem obiegi wody chłodzącej były kontrolowane pod kątem czystości i prawidłowości pracy wentylatora w celu uniknięcia przegrzania przy wysokich temperaturach. Każda zmiana temperatury otoczenia może mieć przecież wpływ na temperaturę wody chłodzącej, a zatem na temperaturę sprężonego powietrza i wartość ciśnieniowego punktu rosy. Regularne czyszczenie i profesjonalna obsługa techniczna tych układów eliminują ryzyko wystąpienia problemów wynikających ze zbyt wysokiej zawartości wilgoci w sprężonym powietrzu.
Dlatego też należy unikać podwyższania zawartości punktu rosy i zanieczyszczeń powietrza. Osuszacze ziębnicze są wrażliwe na wysokie temperatury otoczenia. Podwyższona wartość punktu rosy zwiększa niebezpieczeństwo formowania się kondensatu wewnątrz instalacji rurowej. Z tego względu tak istotne są regularne przeglądy osuszaczy.
GA
fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.