[ATB] Aktualności koronawirus

Aukcje Ritchie Bros w czasach koronawirusa

Data publikacji:

W ostatnim czasie na placach aukcyjnych Ritchie Bros. było raczej dość cicho. Największy na świecie dom aukcyjny maszyny ciężkich znany jest z organizacji ekscytujących licytacji odbywających się w wielu krajach z udziałem „śpiewających” licytatorów, przejeżdzających przez rampę maszyn i tłumu aktywnych nabywców.

 Niestety, teatry od dłuższego czasu pozostają puste i na razie takimi pozostaną. Czyżby przemysł przestał kupować i sprzedawać maszyny? Nic bardziej mylnego. Z powodu pandemii koronawirusa Ritchie Bros. tymczasowo organizuje wszystkie swoje aukcje za pośrednictwem Internetu i obecnie cieszy się bezprecedensowym ich zainteresowaniem online. Firmy nadal kupują sprzęt na aukcjach – i to w ogromnej ilości.

W 2019 roku firma Ritchie Bros. sprzedała maszyny ciężkie, ciągniki rolnicze i samochody ciężarowe o łącznej wartości 5,1 mld USD (około 4,6 mld euro). W ciągu ostatnich dwóch dekad firma dokonała dużych inwestycji w technologię i odnotowywała stały wzrost udziału internetu w swoich aukcjach. Oprócz licytacji na żywo, opracowano nowe kanały i sposoby licytacji przez Internet, takie jak aplikacja mobilna Ritchie Bros. Obecnie 78% zwycięskich ofert jest składanych za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji.

W marcu trzy europejskie aukcje firmy odbyły się jako tzw. Aukcje Czasowe online – jest to łatwy w użyciu system licytacji przez Internet trwający kilka dni i kończący się w ustalonym dniu i o ustalonej godzinie. Takie Aukcje Czasowe odbyły się już we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, i obejmowały ponad 5300 maszyn i urządzeń sprzedanych w imieniu 460 właścicieli sprzętu. Na aukcjach Ritchie Bros. zarejestrowano łącznie 6200 licytujących, z czego ponad połowa pochodziła z zagranicy.

 
„Aukcje w marcu pokazały ogromny udział nabywców online z całego świata, a wystawione maszyny osiągnęły wysokie ceny sprzedaży” – powiedział Jeroen Rijk, dyrektor zarządzający w Ritchie Bros. „Mimo że jest to dziwny i niepewny czas dla naszej branży, wciąż przeprowadza się wiele projektów na całym świecie. Firmy szukają miejsc, gdzie mogą bezpiecznie kupić sprzęt, który będzie dla nich szybko dostępny.

Znacząca sprzedaż na marcowych aukcjach obejmowała następujące sprzęty:

•    Koparka hydrauliczna Caterpillar 320EL, która została sprzedana na aukcji w Gaillon (Francja) za 83 000 euro oferentowi z Austrii
•    Koparka hydrauliczna Volvo EC220EL, która została sprzedana na aukcji w Maltby (Wielka Brytania) za 56 000 euro oferentowi z Polski
•    Ciągnik rolniczy John Deere 8345R, który został sprzedany na aukcji w Meppen (Niemcy) za 135 000 euro oferentowi z Rumunii

Aukcje Ritchie Bros. w Meppen (Niemcy) rozpoczęły się w 2004 roku i są powszechnie znane z ogromnej oferty ciągników i innych maszyn rolniczych na sprzedaż. Marcowa aukcja w Meppen, która odbyła się w całości online, pobiła rekord 2920 zarejestrowanych licytujących – stanowi to 40% wzrost w porównaniu z tą samą aukcją przeprowadzoną w 2019 roku.

„Zaobserwowaliśmy wyjątkowe zainteresowanie naszymi aukcjami w Meppen. Odzwierciedlają one sytuację na rynku. Wysokie zapotrzebowanie nabywców na sprzęt i urządzenia rolnicze podczas społecznej izolacji może oznaczać, iż wielu rolników wzmacnia swoją flotę, aby utrzymać działalność.”

Stanowi to cenną właściwość w czasach, gdy firmy chcą zamienić maszyny na gotówkę. Holenderska firma Kloosterman BV zajmująca się robotami ziemnymi i usługami współpracuje z Ritchie Bros. od kilku lat i również uczestniczyła w ostatniej aukcji internetowej w roli sprzedawcy.

„Zwykle mamy całkiem niezłe pojęcie, jaka będzie cena sprzedaży podczas zwykłej aukcji Ritchie Bros.” – powiedział Jan Kees Kloosterman. „Początkowo byłem nieco niezdecydowany z powodu pandemii koronawirusa, ale zauważyliśmy duży międzynarodowy udział nabywców w aukcji internetowej, która pomogła nam uzyskać dobre wyniki sprzedaży. Natychmiast zdecydowalismy się wystawić kolejne maszyny na licytację jeszcze w kwietniu.”

Obecnie więcej, niż kiedykolwiek wcześniej, nabywców kupuje i sprzedaje online, i wydaje się, że branża stopniowo się do tego przyzwyczaja. Liczba odwiedzin naszej strony internetowej i utworzonych kont w Ritchie Bros. wzrosła odpowiednio o 15% i 19%. Liczba użytkowników aplikacji mobilnej wzrasta nawet bardziej zdecydowanie, bo o 90% w porównaniu z zeszłym rokiem.

W kalendarzu Ritchie Bros. zapisane są już dziesiątki aukcji, między innymi w Holandii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Ponadto firma widzi także rosnące zainteresowanie swoją spółką zależną, platformą transakcyjną sprzętu online o nazwie Marketplace-E. Wystawione tam maszyny można kupić tylko online, a sprzedawcy mogą ustalać ich cenę minimalną.

„Poprzez połączenie naszej sprawdzonej technologii z niezrównaną zdolnością do łączenia nabywców i właścicieli maszyn ciężkich, zamierzamy kontynuować naszą działalność, zapewniając bezpieczny i łatwy sposób kupowania i sprzedawania sprzętu w tych trudnych czasach”, podsumowuje Jeroen Rijk.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.