[ATB] Aktualności

Aupax i inne nowości firmy Korbanek

Data publikacji:

Firmy handlowe zajmujące się dystrybucją ciągników i maszyn rolniczych aktywnie szukają nowych rozwiązań stanowiących lekarstwo na stygnący popyt. Nie inaczej postępuje wielkopolska firma Korbanek – przyjrzeliśmy się z jakimi nowościami w ofercie weszła w rok 2024.

    Aupax i inne nowości firmy Korbanek

Marką ciągnikową oferowaną przez firmę Korbanek od 2018 r. jest Arbos, który charakteryzuje się coraz większą ofertą produktowa obejmującą już dzisiaj 60% rynku ciągników. Czy to jednak znaczy, że rolnicy poszukujący ciągnika o większej mocy mają z Tarnowa Podgórnego odejść z kwitkiem? 

– Arbos krok po kroku rozwija swoją ofertę – tylko w ostatnich dwóch latach wprowadził 6 nowych modeli, od 40 do 110 KM. Producent zdobywa bezcenne doświadczenia, sprzedając w pierwszej kolejności swoje produkty na rynki o wiele chłonniejsze niż europejski. Na ten moment brakuje nam jednak ciągnika większej mocy, w związku z czym próbujemy rozwinąć sprzedaż ciągników używanych – jeszcze w grudniu 2023 r. sprowadziliśmy na próbę dwa ciągniki John Deere, z niewielkimi przebiegami i gwarancją fabryczną – mówi Paweł Korbanek, prezes zarządu firmy Korbanek.

Lampart w 2024 r.

Wracając jednak do nowych ciągników, to już od drugiego kwartału 2024 r. Korbanek wróci do wielomarkowości, gdyż do brandu Arbos dołączy... Aupax. Chiński Lampart (dosłowne tłumaczenie wyrazu Aupax) to w zasadzie następna generacja ciągników Arbos, a pod tą nazwą znajdą się ciągniki z serii P2000, P3000, P4000 i P5000. Dodatkowo gama ciągników zostanie poszerzona o serię komunalną P1000 – ciągniki z tej linii będą wyposażone w 3-cylindrowe silniki marki Yanmar (zgodne z normą Stage V) i mechaniczną skrzynię biegów 8+8. Pojawią się również kompaktowe ciągniki sadownicze z serii F4000, a w 2025 r. – długo oczekiwana, najmocniejsza seria P7000, w której jednostką napędową będzie firmowy silnik Weichai o mocy 220 KM. Co istotne, objęte 7-letnią gwarancją ciągniki Arbos i Aupax mają te same części zamienne, przez co ich dostępność oraz serwis nie powinny dla ich nabywców nastręczać żadnych problemów. Tym bardziej, że Korbanek prowadzi autoryzowany, centralny magazyn części zamiennych do ciągników Arbos, Lovol i Aupax na całą Europę.

Sektor budowlany

Warto podkreślić, iż firma Korbanek dywersyfikuje rynki zbytu, a co za tym idzie ryzyko dekoniunktury w rolnictwie. Dlatego też od 2023 r. wprowadziła do sprzedaży lekki sprzęt budowlany marki Lovol. 

– Rozpoczęliśmy od minikoparek – docelowo o tonażu do 2,5 tony, ale z czasem dojdą do nich też chińskie ładowarki kołowe i koparko-ładowarki o masie roboczej do 10 t. A pamiętać trzeba, że Lovol produkuje również szeroką gamę koparek, wozideł, walców drogowych, równiarek czy spycharek – najcięższe z nich ważą nawet 160 ton. Z myślą o budownictwie oraz sektorze komunalnym wprowadziliśmy też w ubiegłym roku niemieckie ładowarki Weycor, a od kilku lat sprzedajemy z coraz większym powodzeniem także dwie włoskie marki – producenta ładowarek teleskopowych, firmę Faresin, oraz kompaktowych ładowarek wielofunkcyjnych, firmę MultiOne – podkreśla Paweł Korbanek.

Dilerzy poszukiwani

Zmianie ulega również sposób dystrybucji maszyn oferowanych przez firmę Korbanek na wyłączność na rynku polskim. 

– Szukamy dilerów szeregu marek z naszego portfolio. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie zarówno ładowarek teleskopowych Faresin, całej gamy ładowarek Weycor i MultiiOne czy palety maszyn budowlanych Lovol – wymienia Przemysław Pilarczyk, dyrektor handlowy w firmie Korbanek.

Co dla branży? Przyjrzyjmy się pokrótce wybranym maszynom oferowanym przez firmę Korbanek.

Ładowarka Weycor AR320 napędzana jest silnikiem Yanmar 3TNV 76 o mocy 25 KM. Zastosowanie napędu hydrostatycznego gwarantuje bardzo dużą precyzję podczas wykonywania prac z łyżką czy widłami paletowymi. Maksymalna prędkość jazdy wynosi 19 km/h. Model AR320 wyróżnia konstrukcja przegubowa z zastosowaniem przegubu wahadłowego, przy czym nisko położny środek ciężkości zabezpiecza maszynę przed wywróceniem.

Układ hydrauliczny zasila pompa zębata o wydatku 33 l/min, zasięg ramienia wynosi 2,55 m, zasięg ramienia przy rozładunku łyżką - 2,3 m, a kąt wysypu to 45°. Sprawdzona i przetestowana kinematyka Weycor zapewnia również dużą siłę wyrywania. Ładowarka oferowana jest w wersji z odkrytą platformą operatora, można także zamówić zamkniętą ogrzewaną kabinę. System sterowania dżojstikiem i ergonomicznie zaprojektowany układ przycisków sprawiają, że obsługa maszyny jest łatwa i nie stwarza problemów. Do ładowarki przewidziano oczywiście szeroką gamę dodatkowego osprzętu.

Jeśli zaś chodzi o minikoparki marki Lovol, to przykładem tej grupy maszyn była prezentowana minikoparka o masie operacyjnej 1800 kg i szerokości roboczej 0,76-1,05 m. Koparka wyposażona jest w silnik marki Yanmar Stage V o mocy 11,5 kW, japońską pompę Nachi, silnik obrotowy Eaton, a więc dobrano tutaj jakościowo komponenty znanych w Europie producentów. Warto tutaj też wspomnieć, że marka Lovol nawiązała ścisłą współpracę z Japan Engineering Center dzięki temu poprawiono jakość i żywotność komponentów, a także logistykę dostaw.

Minikoparka zapewnia siłę kopania łyżki 15,2 kN i maksymalną głębokość kopania 2,31 m. Minikoparka FR18E2 reprezentuje popularną w Polsce klasę wagową maszyn, jest to konstrukcja typu Zero Teil, promień jej skrętu to zaledwie 64 cm, teleskopowo regulowane podwozie zapewni z kolei dobrą trakcję i wjazd nawet w wąskie obszary placu budowy. Firma Korbanek liczy tutaj na duże zainteresowanie rynku - oferta będzie dalej rozwijana w tym kierunku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.