[ATB] Technika

Automatyzacja w budownictwie

Data publikacji:

Jak usprawnić prace ziemne i budowlane, aby zwiększyć ich efektywność i rentowność? Rozwiązaniem może być automatyzacja i cyfryzacja niektórych procesów, które do tej pory w dużej mierze zależały od siły ludzkich mięśni.

Prace w budownictwie podziemnym i drogowym nadal obarczone są wysokim ryzykiem i dużym nakładem ludzkiej siły. Dobrze wiedzą o tym w spółce DT-Automatyzacja - wywodzi się ona bowiem z rodzinnej firmy wykonawczej z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracach inżynieryjnych. Tak bogate doświadczenie tłumaczy też nawiązanie bliskich relacji biznesowych przez DT-Automatyzacja z niemieckimi firmami MTS i OilQuick, należącymi do grona liderów na europejskim rynku rozwiązań z zakresu automatyzacji budownictwa. Polska spółka jest ich oficjalnym partnerem.

– Celem automatyzacji nie jest wyeliminowanie człowieka z placu budowy. Najważniejsza jest poprawa jakości wykonywanych prac oraz komfortu pracownika wraz ze zwiększeniem jego wydajności – podkreśla Jacek Drabent, jeden ze współzałożycieli DT-Automatyzacja.

Twórcą spółki MTS jest Rainer Schrode. Już ponad 20 lat temu zaczął zmieniać sposób myślenia niemieckich inżynierów, wprowadzając na budowy osprzęt hydrauliczny do koparek, m.in. do zagęszczania i ulepszania gruntów. Zwiększył tym wydajność i jakość robót, kładąc jednocześnie nacisk na bezpieczeństwo i ochronę środowiska, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Dodał do tego narzędzia do prowadzenia „cyfrowej budowy”, takie jak oprogramowanie 3D wspomagające operatorów czy system zarządzania sprzętem MTS Smart. Kluczowym elementem oferty jest jednak szybkozłącze pełnohydrauliczne renomowanej marki OilQuick. Wszystko to pozwoliło odpowiedzieć na konkretne potrzeby firm budowlanych które szef firmy MTS poznał prowadząc równolegle firmę wykonawczą Schrode Bau.

Dzięki rozwiązaniu marki OilQuick

operator maszyny budowlanej może wymieniać osprzęt hydrauliczny bez konieczności opuszczania kabiny. W ubiegłym roku właściciel firmy Franz Schauer wdrożył także program Clean System promujący połączenia hydrauliczne jednego systemu. A za wprowadzenie jedynego na świecie szybkozłącza z mechaniczną ochroną przed wypięciem urządzenia - co znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy - został wyróżniony podczas ubiegłorocznej edycji targów Bauma nagrodą EuroTest. Wszystkie dobre praktyki kolegów zza Odry firma DT-Automatyzacja przeniosła do Polski. W połączeniu ze swoimi doświadczeniami oraz wiedzą pracowników Politechniki Białostockiej regularnie prowadzi szkolenia zimowe, podczas których w przystępny sposób pokazuje, jak zmienić niektóre procesy na budowie. Adresuje je zarówno do niewielkich firm rodzinnych, jak i do dużych koncernów. Wszyscy mogą oczekiwać wsparcia. – Na budowie od wiedzy droższy jest tylko jej brak – twierdzi inż. Marek Leks, doradca techniczny MTS.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 06/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.