Bauma 2019 - Wyzwania przyszłości, grad nowości

Bauma 2019 - Wyzwania przyszłości, grad nowości

W dniach 28-29 stycznia odbyła się dwudniowa konferencja Media Dialog w Monachium. Cel? Rozmowa o przyszłości branży techniki budowlanej czy górniczej, a także możliwość zaprezentowania setkom dziennikarzy z całego świata tegorocznych nowości, które w pełnej krasie zostaną zaprezentowane podczas kwietniowej Baumy. Nie zabrakło tam oczywiście również redakcji atb - aktualności techniki budowlanej.

O ile w bieżącym wydaniu atb przedstawiamy pierwsze nowości przygotowane przez czołowych światowych producentów, tak w tym artykule skupimy się na najnowszych informacjach dotyczących sektora maszyn budowlanych. Oto bowiem podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej zaprezentowano najnowsze wyniki „barometru branżowego Bauma” (ankieta, w której uczestniczy ok. 10 tys. ekspertów branżowych). Wynikają z niego następujące wnioski: nastroje dla inwestycji na całym świecie są w przeważającej mierze pozytywne, brak wykwalifikowanych pracowników jest największym wyzwaniem, megatrend digitalizacji determinuje przyszłość - ale wciąż jest w powijakach.

Większe inwestycje, nowe wyzwania

Chęć inwestowania w przemysł maszyn budowlanych stoi na bardzo wysokim poziomie na całym świecie, a jej rozwój nadal uważany jest za umiarkowanie pozytywny na nadchodzące lata. Wielkość inwestycji planuje zwiększyć 44% respondentów - szczególny optymizm widać w Afryce (68%) i Azji (67% takich wskazań), podczas gdy w Europie o wzroście mówi 42% ankietowanych. – W roku 2019, zwanego rokiem Bauma, branża poradzi sobie znakomicie. Większość respondentów zakłada, że inwestycje utrzymają się na wysokim poziomie. To pokazuje wyjątkowo pozytywny nastrój w odniesieniu do rozwoju ekonomicznego branży maszyn budowlanych. Wskazuje również na ponadprzeciętną chęć inwestowania, która jest konieczna, aby zachować konkurencyjność w dłuższej perspektywie – mówi Klaus Dittrich, prezes i dyrektor generalny Messe München, oceniając klimat inwestycyjny.
Ponad połowa respondentów (58%) uważa niedobór wykwalifikowanych pracowników za największe wyzwanie dla branży. Jest to poważny problem, szczególnie dla tradycyjnych krajów uprzemysłowionych, ale mniej dla krajów takich jak Chiny i Indie. Inne kluczowe wyzwania obejmują rosnącą presję konkurencyjną i cenową (31%), surowsze przepisy i regulacje środowiskowe (24%) oraz cyfryzację procesów biznesowych (19%).

Przyszłość ma na imię cyfryzacja

Cyfryzacja w coraz większym stopniu trafia do branży maszyn budowlanych, ale wciąż jest w powijakach: tylko 4% badanych uważa się za liderów pod względem cyfryzacji. Ponad połowa respondentów już zdigitalizowała część swoich firm (28%) lub przynajmniej zaczęła to robić (25%). Jednak 22% badanych wciąż czeka na rozwój wydarzeń, a 20% nie widzi potrzeby działania w tym zakresie. Jednak oprócz elektromobilności najważniejszymi dziedzinami badań w przemyśle są tematy cyfryzacji - od sieci cyfrowych w procesach produkcji czy poza nimi, po modelowanie informacji o budynkach i koncepcję Internetu rzeczy.
Podczas targów Bauma będzie można przekonać się, iż to nie przyszłość, a teraźniejszość w odniesieniu do wielu maszyn budowlanych. Dzięki danym pozyskiwanym za pomocą szerokiej gamy czujników czy interfejsów komunikacyjnych, można bez większych przeszkód efektywnie monitorować wydajność pracy, zużycie podzespołów czy bieżącą lokalizację - narzędzia te stają się coraz bardziej istotne ze względu na rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników. Zresztą cała flota pojazdów może być zarządzana za pomocą telematyki.

Grzegorz Antosik

Reklama
Powiązane artykuły