[ATB] Aktualności

Bauma po polsku

Data publikacji:

Już blisko trzy lata minęły od ostatniej edycji targów Bauma. Znak to najlepszy, iż czas powoli zbierać się do wyjazdu na najbardziej prestiżową wystawę maszyn budowlanych i górniczych na świecie. Wśród szerokiego grona międzynarodowych koncernów o światowym zasięgu, prezentujących sprzęt dla gigantów w tym segmencie rynku, nie brakuje ciekawych propozycji dedykowanych do odbiorców zainteresowanych maszynami solidnymi i atrakcyjnymi cenowo. Kiedy myśli się o takich potrzebach, szybko przychodzi do głowy całkiem pokaźna reprezentacja polskich producentów, stawiających na coraz większą aktywność na rynkach eksportowych.

Kilku spośród 29 wystawców zapytaliśmy o główny cel obecności na tegorocznej wystawie w Monachium oraz ocenę wcześniejszych edycji. Nasi rozmówcy przybliżyli również, w jakim stopniu eksport wpływa na wysokość obrotów firmy, na jakich rynkach eksportowych są obecni, w jaki sposób zorganizowana jest w tych krajach sieć sprzedaży, jak również, które z oferowanych produktów stanowią największe hity eksportowe.

ASD Systems

Po raz pierwszy na targi Bauma wybiera się firma ASD Systems z Bielsko-Białej. – Głównym celem obecności ASD Systems na targach Bauma jest promocja w sektorze budowniczym naszych inteligentnych automatów wydających. Widzimy w tym sektorze duży potencjał, a nasze automaty mają za zadanie wydawać pracownikom środki ochronny indywidualnej, narzędzia i inne niezbędne artykuły. Pełna kontrola wydawanych produktów oraz ich całodobowa dostępność pozwala na optymalizację pracy oraz redukcję kosztów – przekonuje Maciej Dudys, prezes zarządu ASD Systems. Działająca od 2014 r. firma szybko zdobyła pozycję na rynku polskim. – W 2017 r. zaowocowało to wieloma rekomendacjami zakładów polskich mających zagraniczne centrale do sprzedaży naszych produktów tym zakładom. Obecnie wartość eksportu szacujemy na 30-35%, jednak z pewnością na koniec 2020 r. możemy osiągnąć 65-proc. udział sprzedaży zagranicznej, również dzięki udziale w takich imprezach, jak Bauma – dodaje prezes ASD Systems.
Produkty przedsiębiorstwa sprzedawane są z powodzeniem w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Danii oraz w krajach Europy Wschodniej. Dystrybucja odbywa się za pośrednictwem partnerów handlowych, którzy w swoich krajach mają rozwiniętą sieć dystrybucji do klientów końcowych. Wyjątek stanowi rynek niemiecki, w którym za sprzedaż i serwis odpowiada spółka córka ASD Systems. – Naszym hitem produkcyjnym jest automat D1080, który może pomieścić maksymalnie 1080 artykułów w jednym urządzeniu. Taka dostępność miejsc magazynowych może zaspokoić nawet bardzo wymagającego klienta – podsumowuje Maciej Dudys.

Gonar-Bis

Prawdziwym weteranem, jeśli chodzi o uczestnictwo w targach w Monachium, jest firma Gonar-Bis z Katowic - jest tam regularnie od 2004 r. Celem jest oczywiście prezentacja wyrobów firmy oraz nawiązanie kontaktów z nowymi partnerami handlowymi. – Każda z poprzednich edycji Baumy umożliwiła nam poszerzenie lub nawiązanie współpracy z zagranicznymi kontrahentami – uważa Tomasz Surowiec, menedżer eksportu w firmie Gonar-Bis. – Eksport naszych produktów stanowi ważną część naszych obrotów. Jesteśmy obecni na ponad 80 rynkach na wszystkich kontynentach świata. W zdecydowanej większości na rynkach tych współpracujemy z rodzimymi firmami pośredniczącymi – dodaje. Skoro tak, to w jaki sposób można wskazać największy hit eksportowy? – Wśród wielu narzędzi wiertniczych, które eksportujemy, dużą część stanowią narzędzia do wierceń udarowo-obrotowych górnym młotkiem - Top Hammer – podsumowuje Tomasz Surowiec.

KH-Kipper

Głównym celem aktywnego uczestnictwa firmy KH-Kipper w targach Bauma jest pozyskanie nowych klientów oraz ugruntowanie swojej pozycji na międzynarodowym rynku. Przedsiębiorstwo z Kajetanowa w Świętokrzyskiem wystawia się tam już po raz trzeci.
Bauma to duża międzynarodowa impreza pozwalająca spotkać się z ludźmi z całego świata, rozeznać się w globalnej sytuacji i omówić nowe projekty. Od początku jesteśmy zadowoleni. Dzięki kontaktom nawiązanym w Monachium wprowadziliśmy produkty KH-Kipper do wielu nowych krajów – mówi Łukasz Karczewski, dyrektor handlowy KH-Kipper.
Większość produkcji przedsiębiorstwa trafia za granicę, a eksport generuje 90% obrotów firmy. – Eksportujemy praktycznie do całej Europy i Rosji, ale również wielu krajów w Afryce, Azji, Ameryce Południowej czy Oceanii. Sprzedaż odbywa się poprzez sieć OEM lub naszych lokalnych dystrybutorów. Wśród hitów eksportowych należy generalnie wymienić kopalniane i budowlane zabudowy tylnozsypowe, takie jak W1MV, W1U i W1CE – uzupełnia Łukasz Karczewski.

Ponar Wadowice

Małopolska firma Ponar Wadowice jako wystawca uczestniczy w targach Bauma po raz drugi - największe na świecie targi dedykowane dla tej branży dają możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań szerokiej grupie klientów. – Głównym celem obecności na targach jest zaprezentowanie naszych wyrobów katalogowych, dedykowanych głównie do zastosowań mobilnych oraz pokazanie możliwości wykonania produktów specjalnych, zaprojektowanych według wymagań klienta. Jesteśmy uznanym producentem wyrobów przeznaczonych dla branży mobilnej. Od wielu lat dostarczamy produkty dla Caterpillar’a (po raz 6. z rzędu firma otrzymała najwyższy, platynowy certyfikat dostawcy - przyp. red.) oraz firm takich jak Dynapac czy Liugong Dressta Machinery. W naszej ofercie od niedawna dostępne są również wysokociśnieniowe systemy hydrauliki wodnej - ultra high pressure. Szeroki zakres ciśnień - do 4000 barów - pozwala nam być obecnym w każdej branży – wyjaśnia Bartosz Cieciak, dyrektor działu eksportu Ponar Wadowice.
Produkty Ponar Wadowice są obecnie niemal wszędzie, od Ameryki Północnej i Południowej, przez Europę po Rosję, Chiny i Australię. – W niektórych krajach posiadamy wyłącznych dystrybutorów, np. Czechy, Ukraina, Węgry, w pozostałych jest to sieć przedstawicieli lub w przypadku mniejszych krajów bezpośrednia sprzedaż do klientów. Klienci OEM obsługiwani są bezpośrednio z firmy, w przypadku CAT’a nasze produkty dostarczamy do 15 fabryk na całym świecie, np. w USA, Meksyku, Brazylii, Francji, Wielkiej Brytanii, Chinach czy Tajlandii – mówi Bartosz Cieciak. Efektem tego jest zauważalny wzrost wpływów eksportowych, będący zasługą wysokiej rozpoznawalności firmy Ponar Wadowice na rynkach zagranicznych. – Do klientów z branży mobilnej dostarczane produkty są głównie produktami dedykowanymi. Rozwiązania te są opracowane na podstawie powierzonej dokumentacji lub zaprojektowane przez naszych konstruktorów. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, dlatego też wykonujemy pojedyncze elementy, jak i kompletne serie. Jesteśmy partnerem spełniającym najwyższe kryteria jakościowe, czego dowodem jest m.in. platynowy certyfikat Caterpillar’a – podsumowuje dyrektor działu eksportu Ponar Wadowice.

Pronar

Tegoroczna edycja targów Bauma będzie wyjątkowa dla firmy Pronar - na stoisku pojawi się ze swoimi nowymi partnerami handlowymi - firmami Kölsch i Christophel. – Cele są jasne - chcemy dodatkowo wzmocnić naszą pozycję w segmencie maszyn recyklingowych, pokazać, że jesteśmy liczącym się graczem i nawiązać nowe kontakty – mówi Mateusz Pietruszka, menedżer produktu - maszyny recyklingowe w firmie Pronar. – To wydarzenie, które już od pierwszej edycji robiło wrażenie - zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby wystawców. Trudno o lepsze miejsce do spotkania się tylu przedstawicieli branży niż właśnie Bauma. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że w tym roku zaprezentujemy tam swoją ofertę – dodaje.
Produkty firmy Pronar obecne są praktycznie na całym świecie. – Tylko w ostatnich miesiącach wysłaliśmy maszyny do Korei Południowej, Chin, Finlandii, USA, Australii, Rosji czy Chile. Jest to możliwe nie tylko dzięki najwyższej jakości naszych produktów dostępnych za konkurencyjną cenę, ale także współpracy tylko z najlepszymi dilerami, którzy nie raz sami zabiegają o nas. Doceniają naszą elastyczność, krótkie terminy realizacji zamówień i przemyślane rozwiązania stosowane w maszynach, niejednokrotnie prześcigające pod wieloma względami konkurencję. Mamy bardzo silną pozycję na wielu rynkach za granicą. Sukcesywnie budujemy siatkę dilerską opartą tylko na renomowanych i sprawdzonych partnerach. To strategia, która już przynosi wymierne efekty – przekonuje Mateusz Pietruszka.
Spoglądając na asortyment producenta z siedzibą w Narwi na Podlasiu, trudno wskazać jeden hit eksportowy. – Dużo klientów pyta jednak o największe modele z oferty, jak np. przesiewacz MPB 20.72, rozdrabniacz MRW 2.1010 czy przenośnik MPT 24g. Niezmiennie hitem jest przesiewacz MPB 20.55, który pokażemy właśnie na Baumie. Dodatkowo cieszy nas to, że klienci żywo interesują się naszymi nowościami - serią przenośników MPT 18/1g i MPT 24/1g, przerzucarką kompostu MBA 4512g, wolnoobrotowym rozdrabniaczem jednowałowym MRW 1.300 i rozdrabniaczem szybkoobrotowym MRS 1.53. To tylko potwierdza słuszność obranego przez nas kierunku – kwituje przedstawiciel firmy Pronar.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.