[ATB] Technika

Bezpieczne użytkowanie

Data publikacji:

Wypadki na placu budowy niestety się zdarzają, a w większości przypadków winę za nie ponosi człowiek. Jest on najsłabszym ogniwem w całej produkcji i jednocześnie jest najbardziej narażony na skutki nieprzewidzianych sytuacji. Z tego powodu wielu producentów wdraża rozwiązania mające na celu ochronę operatora maszyny i jego otoczenia oraz takie, które same w sobie ograniczają możliwość stworzenia zagrożenia. Niniejszy artykuł przedstawia wybrane nowoczesne rozwiązania poprawiające - w tym aspekcie - komfort i bezpieczeństwo pracy.

kierowców w ciężarówkach z mieszankami i materiałami masowymi, jest Trimble Driver Safety. System Trimble zawiera zaawansowany sprzęt instalowany w samochodach ciężarowych i daje osobom zarządzającym flotą pojazdów możliwość pełnej oceny odnośnie sposobu zachowania kierowców na drodze. Aplikacja bezpieczeństwa kierowcy wykorzystuje odbiornik GPS w pojeździe w celu zebrania wymaganych danych do analizy. Trimble Driver Safety pozwala oceniać indywidualny sposób jazdy każdego kierowcy, eliminować złe zachowania, które stwarzają zagrożenia na drodze, mogą uszkodzić pojazd lub zwiększają zużycie paliwa. Aplikacja dostarcza szczegółowe zestawienia zawierające dane o sposobie prowadzenia pojazdu, przekazuje raporty dla samodoskonalenia kierowców lub wskazuje potrzebę przeprowadzenia niezbędnych szkoleń umiejętności. Dodatkowo monitoruje na bieżąco lokalizację pojazdu. Korzyści płynące ze stosowania sytemu Driver Safety to ogólna poprawa wydajności transportu drogowego, zmniejszenie liczby wypadków i poprawa bezpieczeństwa, ograniczenie zużycia paliwa, czasu przestojów i ponoszonych kosztów operacyjnych. Firma Trimble oferuje także inteligentny zapis wideo, który umożliwia osobie zarządzającej flotą pojazdów wybór liczby kamer i ich konfiguracji. Zainstalowane kamery oferują zakres widoczności wynoszący 360º po to, aby wyeliminować martwe punkty i w pełni dokumentować przejazd pojazdu. Zapis wideo realizowany jest z szybkością 12 klatek na sekundę. Dzięki zastosowaniu systemu kamer można oceniać sposób prowadzenia każdego kierowcy, a w razie kolizji zapis wideo pozwala dokonać oceny sytuacji.

Systemy wykrywania obiektów

ITK Engineering na tegorocznych targach Bauma zaprezentowała wraz ze swoim partnerem Netzwerk Baumaschinen rozwiązania zmierzające w kierunku poprawy bezpieczeństwa pracy, żywotności i wydajności maszyn mobilnych przy użyciu inteligentnych czujników.
Rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo od firmy ITK jest uniwersalna aplikacja do mapowania terenu 3D, przeznaczona dla maszyn mobilnych różnych producentów. System ITK wykorzystuje kamery do wykrywania ludzi i innych obiektów w terenie, na którym widoczność jest ograniczona. Cyfrowe kamery wideo w połączeniu ze specjalnie opracowanymi algorytmami potrafią lokalizować obiekty dowolnej wielkości w terenie, w trzech wymiarach i z dużą precyzją. Rozpoznają także typy napotkanych obiektów, np.  ludzi, zwierzęta, inne urządzenia mechaniczne lub stosy materiałów. Pozyskane dane z czujników przetwarzane i oceniane w ten sposób dostarczają kluczowych informacji o środowisku maszyny, przez co zwiększają bezpieczeństwo podczas jej pracy. Celem stosowania aplikacji jest zapobieganie zagrożeniom, kosztownym uszkodzeniom obiektów i maszyn oraz optymalizacja warunków pracy. Na przykładzie instalacji do mieszania betonu, firma ITK Engineering zademonstrowała na targach, jak w łatwy sposób można stworzyć i skonfigurować system o decydującym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa w środowisku wirtualnym, dzięki wykorzystaniu promieniowania optycznego. Rozwiązania z zastosowaniem elektroniki cyfrowej od ITK Engineering stwarzają więc nowy potencjał, który może poprawić standardową jakość pracy i zmniejszyć bezpośrednie obciążenie operatorów.

Inteligentne systemy wspomagania

Na targach Bauma firma Liebherr przedstawiła nową, adaptacyjną koncepcję INTUSI - interaktywny  interfejs  użytkownika. Implementację nowego rozwiązania pokazano na przykładach różnych maszyn. Pierwszym z nich jest pełny pakiet obejmujący inteligentne systemy wspomagania pracy dużej ładowarki kołowej XPower. Proponowane przez Liebherr innowacyjne rozwiązania to np. nowy system automatycznej identyfikacji osób z tyłu pojazdu, wspomagany czujnikami, zintegrowany system monitorowania ciśnienia powietrza w oponach, a także intuicyjnie obsługiwany układ kierowniczy. Dzięki wymienionym systemom praca ładowarki ma być efektywniejsza, komfortowa, ale również bezpieczna dla operatora i innych ludzi na budowie.
Nowością są systemy wspomagające, dedykowane dla żurawia gąsienicowego nowej generacji – modelu LR 1300 SX. W kwestii bezpieczeństwa na wyróżnienie zasługuje tutaj system wspomagania pracy „Boom Up-and-Down Aid”, który monitoruje podczas ruchu wysięgnika zbliżanie się żurawia do linii wywrotki i w automatyczny sposób zatrzymuje urządzenie, nie dopuszczając do wystąpienia błędu ludzkiego. Jednocześnie system przekazuje operatorowi żurawia położenie pomocnicze, ułatwiające bezpieczne opuszczenie strefy zagrożenia bez konieczności obchodzenia systemów zabezpieczających. Drugim z zainstalowanych systemów bezpieczeństwa jest układ wskaźników nacisku na podłoże. Oblicza on bieżący nacisk żurawia na grunt w czasie rzeczywistym i porównuje otrzymany wynik z zadanymi, bezpiecznymi wartościami granicznymi dla danego placu budowy. Aktualne informacje przekazuje bezpośrednio na wyświetlacz w kabinie operatora, dzięki czemu umożliwia bezpieczne poruszanie się w każdym terenie.
Dopełnieniem prezentowanych systemów jest dedykowana aplikacja, zapewniająca wgląd w funkcje monitorowania stanu urządzenia tj. pracy silnika, poziomu naładowania akumulatorów, układów hydraulicznych, przekładni i łożysk itd. Taka kontrola pozwala na efektywne zarządzanie flotą maszyn, wyprzedzające planowanie serwisu, ograniczanie niepotrzebnych przestojów, unikanie poważniejszych awarii itp.

Zdalnie sterowane spycharki

Caterpillar, jako wysokiej klasy specjalista w dziedzinie konstrukcji maszyn budowlanych, także podąża drogą nowoczesnych technologii w trosce o wygodę i bezpieczeństwo podczas pracy. Wyrazem tego jest opcjonalnie dostępny system Cat Command do zdalnego sterowania spycharkami.
Podczas wykonywania trudnych i często niebezpiecznych zadań w kopalniach, przy pracach rozbiórkowych, spychaniu ścieków przemysłowych i innych niebezpiecznych materiałów, a także pracach na niestabilnym podłożu itp. innowacyjny system Command umożliwia zdalne prowadzenie buldożera. Operator maszyny może być umieszczony w bezpiecznej odległości nawet 400 m od obszaru pracy, jednocześnie zachowując optymalny wgląd w bieżącą sytuację na placu budowy. System Command jest całkowicie zintegrowany z maszyną. Zdalne stanowisko zbliżone jest wyglądem do kabiny spycharki i dzięki temu zapewnia wygodną pozycję podczas pracy i znajomy, ergonomiczny układ sterowania. Doskonały wgląd na pole manewrowania maszyną daje także możliwość instalacji 4 kamer cyfrowych, strumieniujących wideo w czasie rzeczywistym w wysokiej jakości HD. Pełen zakres informacji o parametrach pracy i aktualnym stanie maszyny, np. prędkości obrotowej silnika, ilości dostępnego paliwa, poziomie płynu DEF, temperaturze układu hydraulicznego, temperaturze przekładni hydrokinetycznej itd. prezentowany jest na czytelnym wyświetlaczu LCD. Konsola sterująca odblokowywana jest kartą magnetyczną i po wymianie układu elektronicznego RIFD może być używana także z innymi maszynami Cat z systemem Command. Zasilanie jednostki sterującej zapewnia szybko ładujący się, wysokiej klasy litowo – jonowy akumulator przeznaczony do prac w każdych warunkach. Prezentowany system jest obecnie opcjonalnie dostępny dla spycharek D8T, D10T, D11T oraz D11T CD.

Operator w pełni bezpieczny

Pod koniec września br. firma Haulotte uczestniczyła w spotkaniu „Praca na wysokości. Forum najlepszych praktyk” w Heythrop Park w Oxfordshire (Wielka Brytania). Wydarzenie to zgromadziło wielu specjalistów z różnych sektorów branżowych, dla których ważny jest aspekt zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa podczas prac na wysokości.
Haulotte dąży do ciągłej poprawy bezpieczeństwa użytkowania urządzeń z napędem elektrycznym, a angielskie forum było dobrą okazją do zapoznania się z najnowszymi oferowanymi innowacjami. Firma przedstawiła zarówno systemy zwiększające bezpieczeństwo pracy, jak również specjalistyczne maszyny z napędem elektrycznym spełniające wysokie wymogi w tej kwestii.
Activ Lighting (ALS) jest systemem zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy podczas załadunku i rozładunku, dzięki zastosowanym punktom świetlnym umieszczonym wokół pracującej maszyny. Zintegrowany z osłoną drążek Activ Shield zapobiega z kolei sytuacjom uwięzienia operatora maszyny. W przypadku, gdy operator zostanie popchnięty w kierunku drążka, system ten automatycznie zatrzymuje maszynę. W Heythrop Park firma zaprezentowała także swoje innowacyjne mobilne platformy podnoszące, w tym  najnowszy pionowy maszt Star 8S. Ten kompaktowy model o długości 8 m zapewnia niezrównaną precyzję i komfort pracy także w trudno dostępnych miejscach. Architektura masztu oferuje optymalną stabilność, umożliwia płynną kontrolę i manewrowanie na wysokości. Na wyróżnienie zasługują również elektryczny wysięgnik przegubowy HA20 LE PRO z akumulatorem o dużej pojemności, który zapewnia pełną autonomię przez cały dzień pracy, solidny elektryczny podnośnik nożycowy Compact 14 i wysoko wydajny wysięgnik teleskopowy HT28 RTJ PRO .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.