[ATB] Nowości

Binder/Firestone z pneumatycznymi zawieszeniami

Data publikacji:

Austriacka firma Binder + Co jest światowym liderem na rynku przetwarzania zużytego szkła i przesiewania materiałów sypkich trudnych do separacji.

W zeszłym roku firma zaprezentowała nowy przesiewacz wibracyjny Bivitec. Wyposażony jest on w pneumatyczne zawieszenie oparte na  podzespołach firmy Firestone, która specjalizuje się w produkcji i technologii resorów pneumatycznych. Bivitec z zawieszeniem pneumatycznym jest przeznaczony do szczególnie wymagających zastosowań w branży recyklingu i przetwarzania minerałów.
Przesiewanie jest ważnym krokiem w przetwarzaniu materiałów sypkich. Przesiewacz Bivitec może być z powodzeniem stosowany tam, gdzie konwencjonalne ekrany wibracyjne stają się nieefektywne i mniej ekonomiczne. Bivitec zapewnia proste rozwiązanie, w którym za pomocą rezonansu mechanizm napędowy zapewnia 2 ruchy wibracyjne. Dzięki nim elastyczne maty poliuretanowe są rozszerzane i ściskane na zmianę, a trudny do przesiewania materiał jest efektywnie rozdzielany.

Dużym problemem w maszynach przesiewowych są generowane drgania, ale nowo opracowane zawieszenie pneumatyczne Firestone optymalizuje izolację drgań. Zawieszenie pneumatyczne jest coraz częściej stosowane w dużych, ciężkich maszynach, które muszą być zintegrowane z istniejącą konstrukcją stalową.

Bez wibracji

Izolatory Firestone Airmount są uniwersalne i zapewniają najwyższy stopień izolowania wibracji dostępny na rynku. Chronią delikatne obiekty od wibracji zewnętrznych, wspierają obciążenie wibracyjne i zapobiegają spowodowanym przez nie wstrząsom. W przesiewaczu Bivitec zamontowano je pomiędzy ekranem wibracyjnym i stalową konstrukcją oddzielającą  te 2 elementy systemu od siebie, przez co skutecznie ograniczono przenoszenie wibracji.

Franz Anibas, kierownik ds. technologii badań przesiewowych w Binder wyjaśniał, że wcześniej montowano w przesiewaczach puste gumowe sprężyny Marsh Mellow, aby zapewnić cichą pracę i długą żywotność maszyny. Sprężyny tego typu to tuleje gumowe wzmocnione tkaniną, które nie wymagają powietrza, są bezawaryjne, nie zatrzymują cząsteczek, nie korodują i nie osiadają. Redukują też drgania nawet bardziej niż sprężyny z drążonego drutu. Przeprowadzone przez Binder testy wykazały jednak, że powietrzne izolatory redukują drgania resztkowe jeszcze bardziej efektywnie. Ich zastosowanie zmniejsza obciążenia dynamiczne o około 50% w porównaniu ze sprężynami Marsh Mellow i dzięki temu rozwiązaniu przenoszenie drgań na konstrukcję jest ograniczone i zmniejsza jej obciążenie.

Niska częstotliwość

Wyjątkową cechą izolatorów Airmount jest niska częstotliwość drgań własnych w zakresie od 1,5 do 3 Hz. Uzyskują silny efekt izolacji, szacowany nawet do 98,5%. Porównując: typowe sprężyny stalowe w urządzeniach przesiewających mają zazwyczaj częstotliwość od 4 do 6 Hz i osiągają 75-85% efektu tłumienia. Kolejną zaletą izolatorów pneumatycznych jest możliwość regulacji ciśnienia wewnętrznego cylindrów, przez co można je elastycznie dostosowywać do różnych warunków obciążenia.

Reasumując: stosowanie wibroizolacji pozwala na mniejsze zużycie energii z jednoczesnym zachowaniem pełnej wydajności maszyny, zmniejsza się też poziom generowanego hałasu, co razem znacząco poprawia warunki pracy z maszyną.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.