[ATB] Aktualności

BKT. Alternatywna energia - punkt zwrotny w sektorze wydobywczym

Data publikacji:

Firma BKT kontynuuje podróż przez nowe technologie, które sprawią, że sektor OTR będzie coraz bardziej zrównoważony. Pierwsze dwa odcinki przypominającego format talk show cyklu Global Trends OTR, dotyczyły takich tematów jak automatyzacja i robotyka. Kolejny odcinek poświęcony został „Alternatywnej mocy, elektryfikacji i zielonej energii”, czyli tematowi z którym zmaga się przede wszystkim sektor wydobywczy.

    BKT. Alternatywna energia - punkt zwrotny w sektorze wydobywczym

    Tym razem gośćmi byli: Paul Muller, Fellow of the Institution of Mechanical Engineers w Londynie i Technical Sales Manager w Perkins Engines; Jonathan Cohen, dyrektor ds. komercjalizacji produktów w AutoStem Technology; Piero Torassa, Field Engineer Manager w BKT Europe.

Jak zwykle do studia zaproszono trzech znamienitych ekspertów. Tym razem gośćmi byli: Paul Muller, Fellow of the Institution of Mechanical Engineers w Londynie i Technical Sales Manager w Perkins Engines, jednym z wiodących na świecie dostawców silników wysokoprężnych, który od lat angażuje się w rozwój elektrycznych i niskoenergetycznych systemów zasilania; Jonathan Cohen, dyrektor ds. komercjalizacji produktów w AutoStem Technology, południowoafrykańskiej firmie, która od 1997 r. zajmuje się wytwarzaniem niewybuchowych produktów ułatwiających działalność górniczą; Piero Torassa, Field Engineer Manager w BKT Europe, który jest odpowiedzialny za testowanie opon w celu oceny ich wydajności i jakości.

Redukcja emisji

Kolejny odcinek serii rozpoczął Paul Muller, mówiąc o znaczeniu energii elektrycznej w procesie transformacji ekologicznej i o tym, jak może ona zmniejszyć wpływ na środowisko w sektorze OTR bez uszczerbku dla wydajności i osiągów silnika. Ekspert mówił np. o zastosowaniu nowych, modułowych systemów akumulatorów elektrycznych 300 V i 600 V w dużych urządzeniach, a także akumulatorów 48 V w mniejszych maszynach. 

W sektorze wydobywczym przyjęcie systemów elektrycznych jest ściśle związane z dostępnością lub potencjalną możliwością dostosowania do często nieodpowiedniej istniejącej infrastruktury.

– Postrzegamy siebie jako część transformacji energetycznej i odgrywamy ważną rolę we wspieraniu szerokiego grona klientów, aby pomóc im osiągnąć ich cele – wskazuje Muller. – Chcemy, aby poprawili swoją wydajność, ale także zmniejszyli swój wpływ na środowisko. Jednym ze sposobów, w jaki to robimy, jest oferowanie im rozwiązań elektrycznych – dodaje.

Według Mullera, sektor wydobywczy odgrywa kluczową rolę w szeroko zakrojonym procesie dekarbonizacji. Jeśli zostanie wdrożona, elektryfikacja pojazdów i infrastruktury doprowadzi do redukcji emisji, takich jak NOx, inne cząstki stałe i gazy cieplarniane. Niemniej jednak przedstawiciel firmy Perkins podkreśla, że w niektórych przypadkach wymagane są inne rozwiązania niż elektryfikacja, sugerując w tym względzie wykorzystanie paliw alternatywnych, takich jak syntetyczny olej napędowy, biodiesel lub HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) - które umożliwiają połączenie wykorzystania tradycyjnych silników spalinowych z redukcją emisji CO2 bez konieczności inwestowania w nowy sprzęt.

Wodór jest kolejnym rozwiązaniem, które należy wykorzystać w procesie transformacji energetycznej, chociaż jego wykorzystanie jako paliwa wiąże się obecnie z pewnymi krytycznymi kwestiami ze względu na mniej lub bardziej zrównoważone źródła, z których jest pozyskiwany. – To kwestia na dobrą debatę. Nie możemy skupiać się na konkretnej technologii bez uwzględnienia jej wpływu i pochodzenia paliwa, które ją zasila – podsumowuje Muller. – Górnictwo jest kluczowym sektorem, w którym elektryfikacja jest i będzie ważną częścią dekarbonizacji i transformacji energetycznej. Z pewnością trzeba będzie się wiele nauczyć przed przyjęciem tych technologii. 

Bez materiałów wybuchowych

Drugi gość, Jonathan Cohen, zilustrował nowy rodzaj alternatywnej energii w odniesieniu do wykorzystania niedetonujących materiałów wybuchowych, szczególnie przydatnych w sektorze wydobywczym. Ten rodzaj kontrolowanej eksplozji za pomocą technologii AutoStem opiera się na deflagracji, poddźwiękowym zjawisku spalania, które zachodzi z prędkością ok. 300 m/s i jest aktywowane przez reakcję chemiczną i system nabojów.

– Opisujemy naszą technologię jako pierwszy na świecie niedetonujący produkt strzałowy. Nie nazywamy go nawet materiałem wybuchowym – podkreśla Cohen. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć konsekwencji takich jak fale uderzeniowe, kruszenie skał, pylenie minerałów, a także uszkodzenia konstrukcji lub tuneli w pobliżu obszaru wybuchu. Projekt ten ma wiele pozytywnych skutków ubocznych w zakresie zrównoważonego rozwoju.

– Za 30 lat będzie to najczęściej stosowana technologia. Unikając fali uderzeniowej związanej z konwencjonalnymi materiałami wybuchowymi i eliminując niektóre z najbardziej szkodliwych składników chemicznych zwykle stosowanych w produkcji konwencjonalnych materiałów wybuchowych, unikamy tworzenia bardzo drobnych cząstek pyłu, które są głównym zanieczyszczeniem powietrza, a także generowania szkodliwych gazów. Nasza technologia eliminuje możliwość skażenia gruntów, które zawsze występuje, w mniejszym lub większym stopniu, przy stosowaniu konwencjonalnych zawiesin materiałów wybuchowych – mówi Jonathan Cohen. Kolejną zaletą tej innowacyjnej technologii jest jej przewaga konkurencyjna również z ekonomicznego punktu widzenia.

Energia odnawialna w produkcji opon

Ostatnim gościem w studiu był Pietro Torassa, który wyjaśnił, jak ważna jest efektywność energetyczna w całym łańcuchu wartości sektora OTR. Inżynier BKT Europe podkreśla, w jaki sposób różne poziomy efektywności energetycznej wpływają na ocenę produktu, co świadczy o tym, że innowacje mogą iść w parze z wprowadzeniem alternatywnych źródeł energii w procesie produkcyjnym.

– Wykorzystujemy energię odnawialną w produkcji naszych opon – podkreśla Torassa. – Jednocześnie jednak oceniamy wydajność, nośność itd. Zwykle w sektorze OTR mówimy o „klasyfikacji gwiazdkowej”, czyli zdolności opony do przenoszenia obciążenia. Piętnaście lat temu mieliśmy jedną gwiazdkę, teraz mamy trzy gwiazdki. Aby ułatwić i przyspieszyć przyjęcie alternatywnych źródeł energii ważne jest, aby zdefiniować cel, który chcesz osiągnąć, zrozumieć rzeczywiste zastosowanie aplikacji, a następnie współpracować z partnerem, który jest w stanie opracować i zintegrować rozwiązanie spełniające te wymagania. Niejasne cele i brak zrozumienia, w jaki sposób proponowane rozwiązania są faktycznie wykorzystywane, mogą prowadzić do opracowania produktów, które nie spełniają potrzeb klienta, zniechęcając do ich wdrożenia – uzupełnia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.