[ATB] Budownictwo

Bliżej trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Poznania. AWSA szuka wykonawcy

Data publikacji:

Spółka Autostrada Wielkopolska ogłosiła przetarg na rozbudowę Autostradowej Obwodnicy Poznania. Chodzi o dobudowę trzeciego pasa pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny.

Wraz z dobudową trzeciego pasa ma być wzmocniona istniejąca konstrukcja nawierzchni.
Na tę inwestycję kierowcy czekają od dawna. Autostradowa obwodnica Poznania ma dwa pasy ruchu, a korzysta z niej ok. 65 tys. pojazdów na dobę. W ciągu roku daje to ponad 23 mln pojazdów.
Przygotowania do rozbudowy rozpoczęły się jeszcze pod koniec 2012 roku, kiedy dobowe natężenie ruchu sięgnęło 45 tys. pojazdów. Takie zobowiązanie nakładała na koncesjonariusza umowa ze Skarbem Państwa. Procedury jednak przedłużały się ze względu na konieczność pokonania ścieżki takiej jak w przypadku realizacji nowej inwestycji, wraz z raportem o oddziaływaniu na środowisko i decyzją środowiskową.
Pod koniec maja wojewoda wielkopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji. Decyzja jest już prawomocna, w ślad za tym AWSA wszczęła procedurę związaną z wyborem wykonawcy.
Przetarg obejmuje odcinek o długości ok. 16 km. W ramach zamówienia wykonawca będzie zobowiązany m.in. do dobudowy trzeciego pasa na odcinku niespełna 3 km w poboczu, a na pozostałym w pasie dzielącym autostrady wraz z wydłużeniem przejazdów awaryjnych.
Konieczna będzie także wymiana warstwy ścieralnej oraz wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni. Poszerzona ma być łącznica B węzła Poznań Luboń i wybudowany wjazd awaryjny.
W planie jest także poszerzenie mostu w ciągu autostrady nad rzeką Wirynką.
Konieczna będzie także budowa nowych oraz rozbudowa istniejących ekranów akustycznych, w sumie chodzi o ok. 22 tys. m kwadratowych. To wynik nakazów decyzji środowiskowej. Naprawionych ma być 16 obiektów inżynierskich. 

AWSA przewiduje, że prace zostaną wykonane w ciągu 90 tygodni z wyłączeniem okresów zimowych 15 grudnia – 15 marca.
Teraz wykonawcy do 10 sierpnia mogą wnioskować o udostępnienie SIWZ.
Prace najprawdopodobniej ruszą na wiosnę – po wyborze wykonawcy trzeba będzie jeszcze przygotować projekt techniczny, co prawdopodobnie potrwa do późnej jesieni.
W czasie prowadzenia robót kierowcy będą musieli się uzbroić w cierpliwość. Trzeba się będzie liczyć ze zwężeniami jezdni i ograniczeniem prędkości.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.