[ATB] Budownictwo

Blocher: Coraz trudniej będzie nam oddawać drogi przed terminem

Data publikacji:

Droga ekspresowa S7 Miłomłyn – Ostróda, obwodnica Gniezna czy obejście Jarocina to przykłady inwestycji drogowych, które zostały oddane kierowcom kilka miesięcy przed terminem wynikającym z kontraktu. Za ich realizację odpowiadał Budimex. O takie ekspresowe tempo budowy będzie coraz trudniej, przyznaje jednak Dariusz Blocher, prezes firmy.

Jak udawało się wyprzedzać harmonogram? Spora część sukcesu, według prezesa, to dobra organizacja. – Startując do przetargu, zwykle mamy już gotowy zespół. Bardzo rzadko nam się zdarza, żebyśmy nie byli do końca przygotowani – mówi Dariusz Blocher. – To powoduje, że w momencie otrzymania kontraktu od razu zaczynamy pracę i w terminie ją kończymy – wyjaśnia politykę firmy. 
Nawet w przypadku obiektywnych przeszkód na budowie, udawało się dotychczas uniknąć konsekwencji dla kierowców. – W takich sytuacjach występujemy o przedłużenie terminu, bo zgodnie z kontraktem nam się ono należy, ale większość zadań kończymy tak, by udostępnić drogę kierowcom, a potem, nie przeszkadzając, wykonać pozostałe prace – tłumaczy prezes Budimeksu.
Taka sytuacja miała miejsce na obwodnicy Jarocina w ciągu drogi ekspresowej S11. Zgodnie w umową, inwestycja dopiero ma się zakończyć – termin końcowy przypada na 15 listopada tego roku. Kierowcy tymczasem już od 30 sierpnia bez przeszkód korzystają z tej trasy. 
– Ta passa się jednak skończy – ocenia prezes Budimeksu. Zaznacza, że inwestycje oddawane przed terminem startowały w czasie, gdy na rynku nie było choćby powszechnego dziś problemu z podwykonawcami. – Te inwestycje wykonywaliśmy z rozpędu – mówi. Dziś sytuacja się zmieniła. Wszyscy wykonawcy drogowi mają problem z zatrudnianiem pracowników.
– Dlatego nie będziemy już w stanie skracać terminów. Wszystko co zaczynamy teraz, będziemy się starali, by wykonać w zakładanym czasie. 

red/Blocher

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.