[ATB] Nowości Bobcat

Bobcat L95 z najwyższej półki

Data publikacji:
Bobcat L95 z najwyższej półki

Firma Bobcat rozszerzyła ofertę kompaktowych ładowarek kołowych, wprowadzając nowy model L95 i uzupełniając linię modeli L85 oraz L75 wprowadzonych odpowiednio w 2021 i 2022 r. Ładowarka, dedykowana do prac w budownictwie, kształtowaniu krajobrazu, produkcji przemysłowej, recyklingu, wynajmie maszyn i wielu innych zastosowań, również w rolnictwie, stanowi ciekawe połączenie wysokiej mocy, intuicyjnego sterowania, komfortu operatora, łatwości użytkowania oraz elastyczności osprzętu dostępnych w pozostałych modelach z tej serii. 

Wysoką wydajność L95 zapewnia połączenie potężnego silnika Bobcat 75 KM, układu hydraulicznego i maksymalnej prędkości jazdy 40 km/h. Podobnie jak w L75 oraz L85 dochodzi do tego wygodna i przestronna kabina, jak również wysoka stabilność i udźwig oraz imponujące siły odspajania, nacisku i uciągu oraz szeroka gama osprzętu Bobcat. System Automatic Ride Control chroni operatorów przed przeciążeniami przenoszonymi z nierówności terenu – przekonuje Jiri Karmazin, dyrektor ds. ładowarek w firmie Bobcat.

Godne podkreślenia jest to, iż operatorzy 5,3-tonowej ładowarki L95 mogą teraz w stojącej maszynie zmienić bieg z pierwszego na drugi, co pozwala na przyspieszenie nawet do 40 km/h i zwiększenie obszaru roboczego, bez konieczności stosowania dodatkowego transportu ciężarowego. A wyższa prędkość równa się konkretne oszczędności i zwiększenie dziennej wydajności maszyny.

Mądre rozwiązania

Firma Bobcat ma dobrą wiadomość nawet dla niedoświadczonych operatorów. Wszak model L95 cechuje intuicyjne sterowanie, napęd flex z funkcją automatycznego biegu jałowego oraz liczne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Maszyna jest również wyposażona w automatyczny hamulec postojowy oraz funkcje wspomagania na pochyłości - rozwiązania znane z samochodów osobowych. To jednak nie koniec.

– W L95 wprowadzamy zupełnie nowe rozwiązania w branży, które dodatkowo zwiększają łatwość użytkowania. Dżojstik jest teraz wbudowany w amortyzowany fotel, co zapewnia operatorowi wygodę i komfort. Położenie wszelkich elementów sterowania na dżojstiku zaprojektowano tak, aby maszynę można było obsługiwać łatwo i wygodnie nawet podczas wielu godzin pracy. W oparciu o opinie klientów poprawiliśmy również czas zmiany kierunku jazdy oraz funkcjonalność podnoszenia i przechylania łyżki, co zwiększa wydajność i wygodę obsługi – wymienia Jiri Karmazin.

K jak komfort

W centrum uwagi jest oczywiście operator, który w nowej maszynie zyskał wysoki poziom komfortu i łatwość obsługi. Kabina zapewnia pełną ochronę FOPS II, a dwa stopnie ułatwiają wsiadanie do kabiny i wysiadanie z niej. Poza tym miejsce pracy operatora ma pełną regulację podgrzewanego fotela wysokiej klasy, układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz kierownicę regulowaną w dwóch płaszczyznach. W pełni przeszklone drzwi oraz potężne lampy diodowe zapewniają doskonałe pole widzenia. A do tego są jeszcze: radio DAB+ i funkcja zestawu głośnomówiącego do telefonu.

Położenie wszelkich elementów sterowania zaprojektowano tak, aby L95 można było obsługiwać łatwo i wygodnie nawet po wielu godzinach pracy. Sterowanie blokadą mechanizmu różnicowego, zakresem prędkości, pływaniem wysięgnika i przepływem układu pomocniczego znajdują się w zasięgu dłoni operatora na szczycie dżojstika. Pokrętło sterowania służy do uruchamiania, nawigacji i potwierdzania ustawień L95 na 5-calowym wyświetlaczu oraz do szybkiego przełączania widoku z kamery cofania. Wszystkie ekrany wyświetlające istotne dane maszyny oraz ekrany konfiguracji obsługuje się pokrętłem sterowania.

Siła wszechstronności

Ładowarka kołowa L95 jest standardowo wyposażona w system Power Quick-Tach, który jest zgodny ze złączkami stosowanymi szeroko w branży. System Power Quick-Tach jednak ulepszono, aby uprościć i dodatkowo zabezpieczyć połączenia hydrauliczne, zwłaszcza podczas wymiany osprzętu. Dodatkowo dostępna jest najnowsza wersja adaptera Bob-Tach do montażu zatwierdzonego osprzętu Bobcat, a system Power Bob-Tach jest dostępny jako opcja.

Do pracy z osprzętem wymagającym wysokiego przepływu, takim jak np. dmuchawy śnieżne i szczotki kątowe, nową ładowarkę kołową Bobcat można wyposażyć w dostępny na życzenie układ wysokiego przepływu o wydajności 100 l/min (ciśnienie zwiększone z 200 do 225 barów). Poza tym, podobnie jak w modelach L75 oraz L85, w L95 zastosowano Advanced Attachment Control - zaawansowane sterowanie osprzętem. Ten system pozwala operatorowi jednym przyciskiem przełączyć się na alternatywny schemat sterowania maszyny. Zapewnia to niezależne sterowanie obrotami silnika (i maksymalnym przepływem w układzie pomocniczym) oraz prędkością jazdy maszyny. Złącze 7-pinowe pozwala operatorowi sterować nawet najbardziej skomplikowanym osprzętem w sposób intuicyjny i efektywny.

Warto dodać, iż w nowej ładowarce kołowej dostępna jest również funkcja zdalnego monitorowania wydajności maszyny dzięki systemowi telematyki Bobcat Machine IQ. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.