[ATB] Nowości Bobcat budowlane

Bobcat - W nowej odsłonie

Data publikacji:

Firma Bobcat wprowadziła do oferty nową wersję ładowarki T870 o sterowaniu burtowym. Następca 5,8-tonowego modelu wyróżnia się większym komfortem, wyższą jakością jazdy oraz większą wydajnością, przy zachowaniu wszystkich zalet tego modelu. Ładowarka T870 ma szerokość około 2,1 m oraz wysokość nieco ponad 2,1 m. Przy masie roboczej 5863 kg udźwig operacyjny maszyny wynosi 1726 kG.

Na liście zmodernizowanych elementów roboczych czołowe miejsce zajmuje całkowicie nowa konstrukcja podwozia, która obejmuje skrętne osie tłumiące drgania, które łączą komfort amortyzowanego zawieszenia rolek i stabilność stałego podwozia z nowymi funkcjami, dzięki którym ładowarka gąsienicowa przewyższa swoją wydajnością inne maszyny reprezentujące tę grupę maszyn. Ładowarka T870 ze skrętnym zawieszeniem zapewnia udźwig o 10% większy w porównaniu z poprzednim modelem z amortyzowanym zawieszeniem rolek.
Nowa ładowarka zapewnia wyższy komfort pracy - skrętne zawieszenie zmniejsza naprężenia i drgania podczas pracy, co w efekcie oznacza zmniejszenie zużycia eksploatacyjnego i wydłużenie żywotności elementów maszyny. 5-wahaczowe zawieszenie (dodatkowy wahacz działa jak niezależne zawieszenie) ogranicza efekt kołysania podczas podnoszenia ładunku na dużą wysokość czy też w trakcie wyrównywania podłoża. Wysoki komfort to również zasługa szerokich przednich kół napinających z podwójnym kołnierzem, które poruszają się po torze rolek jezdnych gąsienic gumowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na zastosowanie większego tylnego koła napinającego, który zapewnia większą powierzchnię i mniejsze zużycie na obrót, co wydłuża całkowitą żywotność elementów. Element ten zapewnia optymalny kontakt z gąsienicą (znacznie mniejsze prawdopodobieństwo ich zsuwania), a co ważne - ułatwia przemieszczanie się po obiektach podczas jazdy do tyłu - stanowi to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku prac na terenach zalesionych lub tam, gdzie ilość pozostawianego materiału jest bardzo duża. Zastosowane gąsienice ułatwiają poruszanie się po miękkim terenie, a także zapewniają mniejszy nacisk na podłoże.

Automatyczne napinanie gąsienic

Do atutów ładowarki T870 zaliczyć należy także system automatycznego napinania, który zapewnia odpowiednie naprężenie gąsienic. Zastępuje to, rzecz jasna, konieczność ręcznej regulacji naprężenia gąsienic ładowarki za pomocą smarownicy i zapewnia ciągłe naprężenie, przez co ryzyko poluzowania i zsunięcia się w trudnych warunkach roboczych jest znacznie mniejsze. Koła napinające prowadzące i podpierające gąsienice na końcach podwozia są kute, zaś węże hydrauliczne starannie poprowadzone i zabezpieczone wewnątrz podwozia - chroni to węże przed zaczepieniem o różne przeszkody, zapobiegając kosztownym przestojom.
Wysoka trwałość i wytrzymałość znajduje swoje odzwierciedlenie także m.in. w zastosowaniu odlewanej konstrukcji przedniej rolki i koła napinającego - brak spawów i rozłożenie naprężeń w obrębie jednego bezspoinowego elementu, jak również tulei oraz uszczelnienia podwozia wykonane z wysokiej jakości stali. Otwarta konstrukcja umożliwia łatwe czyszczenie i usuwanie pozostałości materiału - poziomo zamocowany hydrauliczny siłownik naciągu gąsienic, nachylone boki podwozia, wyższe wycięcia pomiędzy rolkami, czy nowy otwór do czyszczenia. Łatwiejsza w utrzymaniu jest również nowa jednostka napędowa. Żywotność łożyska zewnętrznego uległa znacznemu wydłużeniu dzięki ciągłemu smarowaniu olejem w układzie hydraulicznym. Średnica wału napędowego wewnątrz skrzyni biegów jest o 15% większa niż przedtem, co również znacznie zwiększa trwałość. Zewnętrzny zbiornik umieszczony w obrębie nowej jednostki można teraz łatwiej przepłukać i napełnić dzięki dwóm dodatkowym otworom serwisowym, do których można dostać się bez konieczności demontażu gąsienic lub zębów.


Nowa ładowarka T870 jest przeznaczona do pracy z wymagającym osprzętem firmowym, takim jak piły tarczowe do wycinania rowów pod kable/rury (w tym piła tarczowa WS32 o głębokości kopania 80 cm) czy wysoko wydajne rozdrabniacze do gałęzi i drzew. Oczywiście maszyna ta sprawdza się również podczas wykonywania innych zadań, takich jak np. rozładowywanie materiałów na statkach, wyrównywanie, podnoszenie, frezowanie, kształtowanie krajobrazu, kopanie rowów, a także do prac budowlanych i rozbiórkowych.

GA

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.