[ATB] Technika Bobcat budowlane

Bobcat - Z napędem elektrycznym

Data publikacji:

W trakcie tegorocznej edycji międzynarodowych targów Bauma firma Bobcat zaprezentuje pierwszą na świecie minikoparkę elektryczną. Nowy model E10e zapewnia zerową emisję spalin oraz bardzo niski poziom hałasu. Szerokość maszyny wynosząca zaledwie 72 cm umożliwia łatwy dostęp do wnętrza budynków i piwnic.

Pionier w branży

Podczas targów Bauma 2016 firma Bobcat przedstawiła, powstały we współpracy ze specjalistami od pojazdów elektrycznych z Centrum Bobcat Dobříš w Czechach, prototyp minikoparki E10e. Prezentacja spotkała się wówczas z dużym zainteresowaniem zwiedzających, dla których przygotowano możliwość przetestowania sprzętu. Będąc jednym z pionierów w tej dziedzinie dzięki modelowi E10e, Bobcat wzbudził rosnące zainteresowanie elektrycznymi maszynami budowlanymi, w tym koparkami, a w ciągu ostatnich kilku lat branża wyraźnie zaczęła zmierzać w tym kierunku. Minikoparki z napędem elektrycznym przeznaczone do wymagających prac wyburzeniowych we wnętrzach umożliwiają również pracę w porze nocnej, w centrum miasta, a także na obszarach dopuszczających wyłącznie niski poziom hałasu np. szpitale, cmentarze, szkoły itp. – W firmie Bobcat jesteśmy mocno zaangażowani w sprostanie tym konkretnym oczekiwaniom biznesowym i zamierzamy poprowadzić przemysł w zakresie innowacji w segmencie minikoparek za pomocą naszego nowo opracowanego, bezemisyjnego modelu E10e, opartego na naszej legendarnej minikoparce E10 ZTS – komentuje Jarry Fiser, dyrektor linii produktów minikoparek Doosan Bobcat EMEA.

Unikalna propozycja

Podczas prac w pomieszczeniach, takich jak wyburzanie czy wykopywanie piwnic, pojawiają się bardzo szczególne wymagania. Do tej pory nie było standardowego rozwiązania OEM dla takich zadań. Wiele z nich musiało być ręcznie opracowywanych przy użyciu mniej skutecznych narzędzi lub z modyfikacjami pozarynkowymi dostarczanymi przez podmioty, które często nie spełniały pożądanych norm. Nowy model E10e jest pionierem w tej dziedzinie.
Model E10e opiera się na konstrukcji bardzo udanej jednotonowej minikoparki E10 napędzanej silnikiem Diesla, która osiągnęła sprzedaż ponad 10 tys. egzemplarzy w okresie ostatnich 10 lat (E10 nazywa się teraz E10z, aby odzwierciedlić to, że jest to minikoparka ZTS). Nowa minikoparka E10e ma taki sam profil ZTS i identyczne wymiary zewnętrzne, co standardowa maszyna E10/E10z i zapewnia porównywalną wydajność. Poziom hałasu nowego modelu wynosi tylko 64 dB(A) w porównaniu do 80 dB(A) dla standardowego E10. Ponadto wszystkie systemy i komponenty E10e zostały zoptymalizowane do pracy w trudnych warunkach. Każdy element elektrycznego układu napędowego jest w pełni uszczelniony (zgodny z normą IP67) i spełnia wymagania konstrukcyjne oraz sprzętowe w zakresie wytrzymałości.

Pełna dniówka

E10e posiada najnowocześniejszy akumulator litowo-jonowy, bezobsługowy, z zaawansowanym systemem zarządzania, opracowanym tak, aby pasował do standardowej obudowy maszyny i nadal zachowywał jej profil ZTS. Nowy model E10e, wykorzystując funkcję zewnętrznego doładowania, może pracować przez cały dzień roboczy (8 h). Ponadto akumulatory zapewniają krótki czas ładowania (całkowite naładowanie trwa 2,4 h).
Minikoparka elektryczna firmy Bobcat jest łatwa w utrzymaniu i bezpieczna w obsłudze. Ze względu na użycie tylko niskiego napięcia operator nie musi posiadać specjalnych uprawnień. Nowa maszyna zaprojektowana jest do wymagających prac wyburzeniowych we wnętrzach, dlatego wyposażono ją w linie pomocnicze i wydajny układ chłodzenia oleju, gwarantujące ciągłą pracę młota hydraulicznego.

Niezwykle kompaktowy

Podobnie jak model E10/E10z, E10e jest łatwy w transporcie. Kompaktowa konstrukcja, szerokość maszyny wynosząca tylko 710 mm na zsuniętych gąsienicach, ze składanym dodatkowo pałąkiem ochronnym TOPS (konstrukcja zabezpieczająca przed przeciążeniem) ułatwia dostęp do wnętrza pomieszczenia przez drzwi czy wąskie bramy.
Po ustawieniu koparki i przygotowaniu jej do pracy, podwozie modelu E10e można rozszerzyć do 1100 mm, zapewniając maksymalną stabilność we wszystkich warunkach pracy. Jednocześnie szerokość E10e zapewnia doskonałą zwrotność w ograniczonej przestrzeni, a konstrukcja ZTS jest dodatkową zaletą podczas pracy w ciasnych miejscach. Inną cechą, która odróżniała E10/E10z od innych maszyn dostępnych na rynku, jest opatentowany system sterowania hydrauliką za pomocą dżojstików - ta konstrukcja została zachowana w modelu E10e.

Zwiększone bezpieczeństwo i komfort

E10e oferuje takie same funkcje bezpieczeństwa dla operatorów jak E10/E10z. Drążek ułatwia pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z maszyny. Bezpieczeństwo i wygodę operatora dodatkowo zwiększa całkowicie zwijany pas bezpieczeństwa. Zarówno lewa, jak i prawa konsola w E10e, które służą jako wygodne podłokietniki, są opuszczane i zablokowane w celu obsługi maszyny. Pozycję dżojstika w modelu E10e można również dostosować do potrzeb różnych operatorów.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.