[ATB] Nowości

Bomag/Fayat Group - Nowe walce do gruntu oraz tandemowe

Data publikacji:

Jako specjalista w technice zagęszczania firma Bomag, oprócz stabilizatorów/recyklerów, frezarek i rozściełaczy, zaprezentowała podczas tegorocznych targów Intermat całą gamę walców do gruntu i asfaltu oraz kompaktorów do odpadów. Na ekspozycji nie zabrakło nowości, w tym jednobębnowego „terenowego” walca do gruntu BW 124-5 oraz walców tandemowych z nowymi funkcjami.

Wśród nowości pokazano także stabilizator/recykler RS 500 w najnowszej wersji, z rotorem frezującym, który można wysuwać w bok poza linię kół, co umożliwia efektywną pracę na krawędzi jezdni bez utraty możliwości sprawnego i bezpiecznego manewrowania.
Interesującym elementem stoiska Bomag była również „strefa cyfrowa” (Digital Corner), w której można się było zapoznać z innowacyjnymi technologiami i rozwiązaniami Bomag, takimi jak elastyczna koncepcja zagęszczania 360°, obejmująca 3 technologie dedykowane do różnych zastosowań (Asphalt Manager, Vibration oraz TanGO), systemy kontroli mocy i zagęszczania Variocontrol i Economizer czy układ Magmalife, zapewniający o 25% szybsze od standardowych rozwiązań podgrzewanie masy bitumicznej.

Specjalista od wspinaczki

Spodziewany na rynku w czerwcu jednobębnowy walec BW 124-5 nowej generacji idealnie nadaje się do prac ziemnych w trudnym terenie, dzięki wyjątkowej zdolności pokonywania wzniesień o nachyleniu do nawet 55% (29°) i doskonałym właściwościom jezdnym, które zapewnia układ napędowy z silnikiem Kubota o mocy 34 kW/46 KM (Stage IV), podwójną pompą i  mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu. Dostępna z bębnem gładkim lub okołkowanym maszyna będzie pomocna w wielu pracach, a dzięki kompaktowej budowie i zwrotności sprawdzi się również w mieście. Możliwość wyboru amplitudy zagęszczania (0,85 lub 1,7 mm) pozwoli uzyskać optymalny efekt zagęszczania na każdym gruncie, zarówno powierzchniowego, jak i wgłębnego.
Przeprojektowana, ergonomiczna i bezpieczna platforma operatora, z nowym 4-słupkowym dachem (ROPS/FOPS) zapewni natomiast doskonały widok we wszystkich kierunkach oraz łatwą obsługę. Uproszczono np. sterowanie opcjonalnym lemieszem, który jest obsługiwany nie za pomocą pedału, lecz wielofunkcyjnego dżojstika jazdy. Lemiesz dostępny jest z funkcjami podnoszenia/opuszczania (seryjnie) oraz pochylenia i pozycji pływającej, co umożliwia wykonywanie takich prac, jak spychanie, profilowanie i niwelowanie, typowych w ogrodnictwie czy kształtowaniu krajobrazu. W opcji można otrzymać również sprawdzony system pomiaru zagęszczenia Economizer, który za pomocą paska świetlnego informuje o postępach zagęszczania, a także ostrzega przed nadmiernym zagęszczeniem gruntu.

TanGO dla walca

W ramach koncepcji 360° firma Bomag zintegrowała innowacyjną technologię oscylacji TanGO4 w swoich walcach tandemowych do asfaltu z bębnami skrętnymi - po raz pierwszy w modelach z bębnami dzielonymi. Technologia oscylacji stycznych TanGO (tangential oscillation) umożliwia delikatne zagęszczanie w miejscach, gdzie jest ono pożądane, np. wiaduktach i mostach, w pobliżu budynków lub w wypadku bardzo cienkich warstw. Dzięki mniejszym siłom ścinającym zapewnia też wysokiej jakości zagęszczenie wierzchniej warstwy na zakrętach, stanowiąc doskonałe narzędzie do pracy np. na rondach. Wraz z technologią TanGO4 firma opracowała bezobsługowy wibrator do nowych walców, łączący dotychczas wykluczające się elementy (dzielone bębny i oscylacje). Oprócz tego nowe walce w wersji TanGO4 są wyposażane w bębny ze specjalnej stali odpornej na zużycie, gwarantującej żywotność 6 tys. godzin.

Z podwójną amplitudą

Od początku tego roku dostępne są nowe wersje popularnych lekkich walców w klasie od 3 do 5 t - tandemowych BW 135 AD-5 i BW 138 AD oraz jednobębnowego BW 138 AC-5 o szerokości roboczej 1300 i 1380 mm - o jeszcze większym zakresie zastosowań. Obecnie maszyny oferują bowiem dwie wielkości amplitudy, którą wybiera się łatwo za pomocą przełącznika obrotowego. Dotychczasową amplitudę wibracji wynoszącą 0,5 mm, polecaną do szybkiego i ekonomicznego zagęszczania gruntu lub asfaltu w typowych aplikacjach, uzupełniono mniejszą amplitudą 0,2 mm, która zapewnia bardziej delikatne zagęszczanie cieńszych warstw i minimalizuje ryzyko nadmiernego rozdrabniania podłoża. W efekcie otrzymuje się równomierne zagęszczenie i doskonałe wykończenie powierzchni, przy nienaruszonej strukturze niższych warstw. Walce tandemowe z nową funkcją wyboru amplitudy sprawdzą się zwłaszcza na połączeniach pasów drogowych i w pracach naprawczo-konserwacyjnych. Kontrolę stopnia zagęszczenia umożliwi zintegrowany system pomiarowy Economizer.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.