[ATB] Aktualności

Booking w wynajmie maszyn i narzędzi budowlanych od PreferRent

Data publikacji:
Booking w wynajmie maszyn i narzędzi budowlanych od PreferRent

Pochodząca z Łotwy i założona w czerwcu 2021 roku  firma PreferRent oferuje pierwszą w Polsce aplikację umożliwiającą zautomatyzowane wyszukiwanie, porównywanie i wypożyczanie maszyn i narzędzi budowlanych od firm rentalowych. Innowacyjna aplikacja łączy ze sobą firmy posiadające i wynajmujące sprzęt budowlany z firmami, które tego sprzętu potrzebują z różnych sektorów gospodarki. Rozwiązanie to - naturalne dla obecnego etapu rozwoju digitalizacji - stanowi efektywne lekarstwo na problemy z dostępnością sprzętu i części zamiennych oraz rosnących kosztów. 

PreferRent działa na Łotwie, Litwie i w Estonii, a od kilku miesięcy również w Polsce, stanowiąc ciekawe i dodatkowe źródło sprzedaży dla przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem. – W Łotwie i Litwie współpracujemy z ponad 60% firm rentalowych, zaś w Estonii jest to ok. 40%. W systemie mamy ponad 380 firm i ponad 8000 zarejestrowanych użytkowników - to bardzo dobry wynik po półtora roku efektywnej działalności. Liczba zrealizowanych rezerwacji wyniosła ponad 25 tysięcy i liczona jest w milionach euro.  

W Polsce działamy dopiero od trzech miesięcy, ale i tak mamy podpisanych już około 30 umów z firmami o różnym kalibrze, dodatkowo  negocjujemy kolejnych 280 kontraktów. Zainteresowanie naszym rozwiązaniem jest więc spore – wyjaśnia Tomasz Bakalarz, Business Development Manager PreferRent w Polsce.

Zgodnie z potrzebami rynku

– Sam pomysł platformy wziął się z analizy wyzwań, przed którymi stoją firmy budowlane, jak również pozostałe podmioty z różnych branż korzystające ze sprzętu budowlanego. Szukały one sposobu na szybkie wyszukiwanie i wybranie najbardziej odpowiedniej oferty z kilku wypożyczalni. Jednocześnie średnie i mniejsze firmy wynajmujące potrzebowały sposobu na zbliżenie się do klientów bez inwestycji we własne rozwiązania e-commerce. Duży wpływ na realizację naszego przedsięwzięcia miał Covid-19 - za sprawą pandemii w ekspresowym tempie dokonał się rozwój tej technologii. Nasza usługa doskonale wpisała się w potrzeby rynku - w rozwiązaniu PreferRent po jednej stronie są firmy rentalowe i wynajmujące sprzęt, a po drugiej - końcowy odbiorca, i to niekoniecznie firma budowlana – mówi Tomasz Bakalarz.

– Z wynajmu korzystają chociażby firmy przemysłowe i produkcyjne, logistyczne,  czy również firmy eventowe. Wynajem narzędzi i maszyn budowlanych oraz dedykowane pod to nasze rozwiązanie stało się odpowiedzią na realne wyzwania i potrzeby rynku mam tutaj na myśli również wojnę na Ukrainie czy inflację. Przerwanie łańcuchów dostaw wpłynęło na kondycję wielu branż - powstało coś na kształt domina, które przetoczyło się po światowej gospodarce. Inflacja i wzrost kosztów finansowania zakupu maszyn spowodowały, że popularność rentalu znacząco wzrosła, o czym mówią też międzynarodowe badania rynku. Wynajem w takich okolicznościach jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem

– dodaje.

Aplikacja firmy PreferRent wprowadza funkcjonalności znanych platform wynajmu, takich jak np. booking.com, na rynek maszyn i narzędzi budowlanych. W jednym miejscu gromadzi oferty wynajmu różnorodnych urządzeń i maszyn budowlanych prezentowane przez szeroką gamę firm rentalowych i pozwala w sposób zautomatyzowany je wyszukać, porównać i finalnie wypożyczyć sprzęt.

– Generalnie nasza platforma działa na trzech płaszczyznach. Po pierwsze jest to wynajem maszyn do finalnego odbiorcy, po drugie - współdzielenie sprzętu przez firmy rentalowe, które tym sprzętem mogą się wymieniać w sytuacji, gdy któraś z nich nie ma akurat danej maszyny na stanie czyli tzw. re-rent, i po trzecie tzw. „equipment provision”,  czyli sytuacja, w której firma rentalowa ma zapytanie o konkretne urządzenie na długi okres wynajmu, ale nie posiada sprzętu. Wówczas to my kontaktujemy się z inwestorami, którzy dysponują środkami na zakup takiej maszyny i chcą się dzielić zyskami z jej wynajmu z firmą rentalową. Mają jednak cały czas kontrolę nad rynkiem i nad tym, na jakich zasadach chcą współpracować z klientami. Poza tym płatności nie przechodzą przez naszą platformę - nie zbieramy zatem żadnych danych w tym celu. Nasza działalność polega na tym, że mamy dostarczać do klientów dodatkowe leady i zwiększać ich sprzedaż – zwraca uwagę Tomasz Bakalarz. Trzeba jednak dodać, iż rozwiązanie to umożliwia również firmom rentalowym optymalizację kosztów i procesów.

Szybko, sprawnie, bez zbędnych kosztów

Platforma w sposób intuicyjny pozwala wyszukać maszynę o oczekiwanych parametrach przy uwzględnieniu takich zmiennych, jak chociażby region czy miejsce budowy. Użytkownik w krótkim czasie dostaje gotową ofertę, bez konieczności telefonowania, sporządzania kosztorysów czy podpisywania umowy w sposób tradycyjny, gdyż wszystko odbywa się cyfrowo.

– W ciągu maksymalnie 2-3 minut kierownik budowy jest w stanie przesłać konkretne zapytanie, które trafia do firm posiadających odpowiedni asortyment na danym terenie. W przypadku innych oczekiwań, np. dotyczących maksymalnej szerokości minikoparki, wystarczy dodatkowa adnotacja. I to tyle, a po dwóch godzinach otrzymuje on całą paletę ofert, z których w ciągu kolejnych dwóch godzin może wybrać najbardziej atrakcyjną

– wyjaśnia Tomasz Bakalarz.

– Model biznesowy PreferRent zakłada 5% od wartości netto transakcji wynajmu, co jest atrakcyjną propozycją dla firm wynajmujących. Dla porównania to zdecydowanie mniej niż koszt handlowców, który wynosi średnio  8-12%  wartości sprzedaży. Nie mamy abonamentu, czyli zarabiamy tylko wtedy, gdy zarabia firma rentalowa. Dla firm budowlanych i innych podmiotów potrzebujących sprzętu  nasza aplikacja jest całkowicie za darmo. Poza tym jedyna w Polsce platforma wynajmu i sharingu PreferRent oferuje możliwość cashbacku, a więc dodatkowego bonusu za zamówienie sprzętu. Jego wysokość ustala firma rentalowa - z mojego doświadczenia wynika, że wynosi on średnio 5% – zauważa szef PreferRentu w naszym kraju.

Co istotne, PreferRent nie zasypuje gruszek w popiele i już wytycza kolejne kroki na drodze do wzmocnienia swojej pozycji na rynku. Globalnym celem PreferRent jest zapewnienie firmom wynajmującym ekosystemu, który pozwoli im zwiększyć efektywność ich biznesu. Jesienią firma uruchomi iRMS - pakiet oprogramowania do systematyzacji i digitalizacji procesów wynajmu, który pozwoli firmom skupić się na swoich kluczowych kompetencjach (opieka nad klientami, sprzętem, własnymi ludźmi itp.). A od 2024 r. PreferRent zamierza rozwijać swój biznes również w Wielkiej Brytanii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.