[ATB] Technika

Bosch Rexroth od wspomagania do autonomii 

Data publikacji:

Na targach Bauma 2022 firma Bosch Rexroth zaprezentowała zintegrowane portfolio do automatyzacji maszyn pozadrogowych. Oferta producenta w tym zakresie obejmuje funkcje wspomagające dla koparek, ładowarek kołowych i ładowarek teleskopowych, w tym zaawansowane systemy czujników i intuicyjne urządzenia obsługowe. Obejmują one funkcje wspomagające kierowcę, a nawet wirtualne ściany i asystentów hamowania awaryjnego - wszystko w celu zwiększenia komfortu bezpieczeństwa pracy.

 

    Bosch Rexroth od wspomagania do autonomii 

Przyszłość pojazdów budowlanych, przeładunkowych i komunalnych obejmuje wszystko: od wysoko wydajnych funkcji wspomagających po w pełni autonomiczną pracę. Jednak związana z tym złożoność oznacza, że producenci maszyn terenowych stoją przed poważnymi wyzwaniami. Ważne jest, aby zminimalizować nie tylko nakłady na rozwój, ale także ryzyko technologiczne, ekonomiczne i prawne.

Portfolio automatyki prezentowane na targach Bauma oparte zostało na sprawdzonym zestawie BODAS w zakresie sprzętu, oprogramowania i telematyki. Dobrym punktem wyjścia są moduły oprogramowania BODAS AS, w szczególności gotowe do użycia moduły ASRun dla jednostek sterujących Rexroth (RC), które są łatwe w integracji. Można je dostosować poprzez parametryzację i uruchamiać za pośrednictwem Internetu (OTA).

Większa produktywność i bezpieczeństwo

Aktualna oferta funkcji wspomagających produktywne i bezpieczne procesy robocze oferowane przez Bosch Rexroth obejmuje łatwiejsze poziomowanie, pomiar udźwigu podczas operacji przeładunkowych, elektroniczne tłumienie drgań oraz różne systemy sterowania ruchem dla ładowarek kołowych i teleskopowych. Wirtualne ściany i wirtualne systemy ograniczania obrotów chronią najbliższe otoczenie, zapobiegając przypadkowemu opuszczeniu przez maszynę bezpiecznego obszaru pracy. Wiele funkcji można dostosować do innych sektorów, np. do ładowaczy czołowych ciągników.

Godna uwagi jest przy tym koncepcja HMI, która opiera się na ergonomicznych dżojstikach Sense+ z wielowymiarowym optycznym i haptycznym sprzężeniem zwrotnym, jak również na wyświetlaczach BODAS o wysokiej rozdzielczości, wysokim kontraście i obsługiwanych w rękawicach, z łatwymi do zarejestrowania wizualizacjami odpowiednich funkcji wspomagających. Ekosystem BODAS obejmuje również moduły telematyczne do zdalnej aktualizacji przez chmurę (OTA), zdalnej konserwacji oprogramowania oraz interfejsy do przesyłania szerokiego zakresu danych operacyjnych generowanych przez funkcje automatyki do systemów ERP i ich cyfrowych procesów.

Nowe systemy czujników ultradźwiękowych, radarowych i inercyjnych systemów pomiarowych stanowią podstawę dla wielu innych funkcji automatyzacji, rozpoznając obiekty w otoczeniu i rejestrując położenie układów kinematycznych względem siebie. Bosch Rexroth planuje stopniowe dodawanie dodatkowych funkcji i czujników, takich jak Lidar.

Kolejna generacja jednostek sterujących

Dzięki koncepcji procesorowej jednostki sterującej robotem firma Bosch Rexroth daje wgląd w następną generację sprzętu sterującego. W przyszłości będzie on służył jako standaryzowana, wysoko wydajna platforma sterowania dla wyższych poziomów automatyzacji.
Zapotrzebowanie na wysoko wydajne, elastyczne platformy sterowania wynika z dużej mocy obliczeniowej wymaganej dla większej automatyzacji. W przyszłości zdolność do szybkiego i łatwego rozwoju, przenoszenia i aktualizacji modułów oprogramowania stanie się jeszcze ważniejsza. Dzięki warstwowej architekturze oprogramowania następna generacja jednostek sterujących zapewnia, że jest to możliwe. Bazują one na Linuksie jako systemie operacyjnym i są kompatybilne z systemem operacyjnym dla robotów ROS2.

W przypadku rozpoznawania obiektów i mapowania terenu firma Bosch Rexroth współpracuje z firmą Bosch w celu opracowania stosu percepcyjnego zgodnego z ROS2. Na tej podstawie Bosch Rexroth planuje w przyszłości oferować kompletne pakiety funkcji - od integracji czujników i rozpoznawania obiektów po interwencję maszyny. Nowa platforma sterowania jest obecnie na etapie opracowania - prototypy do projektów pilotażowych będą dostępne od połowy 2023 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.