[ATB] Budownictwo

Budimex ze sporym zyskiem po trzech kwartałach. W portfelu 9,3 mld zł

Data publikacji:

Trzy kwartały tego roku Grupa Budimex zakończyła znaczną poprawą rentowności, sprzedażą wyższą o 11% w stosunku do porównywalnego okresu przed rokiem oraz wynikiem netto 337 milionów złotych. – To dobre wyniki na tle sytuacji w budownictwie. Po stronie zyskowności są lepsze niż się spodziewaliśmy – mówi prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

W ciągu trzech kwartałów 2017 Grupa Budimex wypracowała bardzo dobre wyniki, poprawiając je w odniesieniu do roku poprzedniego na każdym poziomie: marży brutto, wyniku operacyjnego i wyniku netto o odpowiednio: 17%, 38% i 34%. Wysoka rentowność, jak informuje spółka, wynikała przede wszystkim z rozliczenia kończących się kontraktów infrastrukturalnych podpisanych 2-3 lata temu. – Ze względu na rosnącą presję cenową ze strony podwykonawców oraz istotny wzrost płac i cen materiałów w budownictwie utrzymanie porównywalnego poziomu zyskowności w kolejnych kwartałach może okazać się niemożliwe – komentuje Dariusz Blocher.
Zysk Grupy za trzy kwartały na poziomie zysku operacyjnego to 9,3% – w zeszłym roku to było 7,5 proc. 
W ocenie prezesa zysk za cały rok będzie zbliżony do roku 2016, jednak z mniejszą rentownością. 
Na poziomie netto Grupa wypracowała w tym roku 337 mln zł. – Wynik netto może dać wysoką stopę dywidendy w przyszłym roku – mówi prezes. 

Ostrożne kontraktowanie w przyszłości 

Odnotowany w trzech kwartałach wzrost sprzedaży wyniósł 10% na poziomie Grupy, natomiast 7% w części budowlanej. – Cały rynek urósł w tym czasie o 13 procent – zaznacza prezes i dodaje, że do tej pory spółka rozwijała się szybciej niż rynek. Teraz jednak realizuje bardziej ostrożna politykę przetargową. – Jeśli podchodzimy do przetargu, chcemy być w miarę pewni, że go zrealizujemy z marżą, a przede wszystkim pewni, że go wykonamy – mówi Dariusz Blocher odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku pracy, gdzie coraz większym problemem staje się brak pracowników. – Zaczynamy świadomie ograniczać naszą aktywność na rynku.
Na razie tego nie widać. Budimex podpisał w tym roku kontrakty na prawie 4,5 mld zł, natomiast kolejne 2,5 zł to kontrakty gdzie oferta Budimeksu została uznana za najkorzystniejszą. W sumie daje to 6,5 mld zł. Dotychczas rekordowo w ciągu roku Budimex podpisał kontrakty warte 7 mld zł, co oznacza, że ten rok może być bardzo dobry pod względem kontraktacji. – Bardzo ostrożnie patrzymy jednak na rok następny – mówi prezes Budimeksu.

W portfelu 9,3 mld zł

Na koniec września 2017 roku wartość portfela zamówień Grupy Budimex osiągnęła poziom 9,3 miliarda złotych. W tym aż 1,1 miliarda złotych to kontrakty kolejowe – to więcej niż planowano – zakładano 1 miliard zł. Dodatkowo w październiku 2017 roku Budimex podpisał kolejny kontrakt z PKP PLK na modernizację linii kolejowej E-30 na odcinku Trzebinia – Krzeszowice. To daje czwarte miejsce pod względem wartości pozyskanych kontraktów na rynku kolejowym. 
Obecnie przygotowujemy się do składania ofert m.in. na budowę odcinków tras S19, S61 i dokończenie A1 – informuje Dariusz Blocher.

Prawie 1,5 mld zł w gotówce 

Grupa Budimex zakończyła trzeci kwartał 2017 roku z pozycją gotówkową netto na poziomie 1,471 mld zł. W porównaniu do stanu na 30 września 2016 roku, pozycja gotówkowa była niższa o 656 milionów złotych, między innymi ze względu na wyższe wydatki inwestycyjne (m.in. na sprzęt kolejowy), a także wzrost wydatków na zakup gruntów w segmencie deweloperskim. – Chcąc zabezpieczyć się przed przewidywanym w najbliższym czasie wzrostem cen, znacząco zwiększyliśmy również wydatki na zakup materiałów – mówi prezes największej formy budowlanej w Polsce. W 2017 roku Grupa Budimex zwiększyła także zaangażowanie w spółce zależnej FBSewis o ponad 50 milionów złotych.
Na poziom gotówki wpłynęła także pogarszająca się sytuacja finansowa firm podwykonawczych, spowodowana między innymi zmianami w legislacji VAT. – Staramy się wspomagać naszych podwykonawców oferując wcześniejsze płatności oraz umożliwiając częste i sprawne fakturowanie wykonanych prac – informuje Dariusz Blocher. 

Będzie wzrost zatrudnienia 

W okresie trzech kwartałów 2017 roku zatrudnienie w Grupie Budimex wzrosło o prawie 550 osób na rynku krajowym, a łączna liczba zatrudnionych w Grupie przekroczyła 6450 pracowników. – Branża budowlana w Polsce wciąż boryka się z rosnącą presją wzrostu płac i z dalszym spadkiem dostępności wykwalifikowanej kadry. Aby zminimalizować ryzyko braku siły roboczej, w 2018 roku planujemy zwiększyć zatrudnienie o około 1000 osób, głównie pracowników fizycznych – podaje spółka w komunikacie.
Wśród wyzwań na najbliższy okres prezes Budimeksu wskazuje przede wszystkim na brak pracowników, a także trudny dostęp do innych zasobów jak maszyny i materiały. Dużym problemem będzie także logistyka materiałów.

red/budimex

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.