[ATB] Budownictwo

Budowa A1 i S3 - Salini chce odwołać się od decyzji GDDKiA

Data publikacji:

Włoska firma Salini, która w poniedziałek straciła kontrakty na budowę odcinków autostrady A1 i drogi ekspresowej S3, zamierza odwołać się od decyzji w tej sprawie - podaje RMF FM.

RMF FM dotarło do pisma, które koncern Salini wysłał do swoich podwykonawców. Włoska firma ma w nim podważać zasadność zerwania umowy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Planuje też złożyć odwołanie od decyzji GDDKiA - podaje radio.

Chodzi o kontrakty na budowę dwóch odcinków dróg, w których Salini była generalnym wykonawcą: A1 między węzłami Rząsawa i Blachownia w województwie śląskim oraz S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ w województwie dolnośląskim. GDDKiA twierdzi, że Salini nie wywiązywała się z kontraktów. Budowa fragmentów tych dróg jest mocno opóźniona.

Konsorcjum firm, z Salini Polska w roli lidera, mimo wielokrotnych wezwań, w trybie kontraktowym 15.1  nie realizowało prac objętych kontraktem. Wykonawca prowadził kontrakty niezgodnie z zawartymi umowami, nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów - podała w poniedziałkowym komunikacie GDDKiA.

Już w połowie marca włoska firma dostała od GDDKiA "wezwanie do natychmiastowego podjęcia prac" związane z zakończeniem zimowej przerwy. Dyrekcja stawiała wtedy sprawę jasno: jeśli tego nie zrobią, "w ciągu najdalej miesiąca kontrakty zostaną zerwane." Wcześniej dwie z czterech działających w Polsce włoskich firm zażądały od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dodatkowych pieniędzy - aż 1,2 mld zł. GDDKiA już wtedy mówiła, że nie ma zamiaru płacić i ostrzegała, że może nałożyć na te firmy kary, m.in. za opóźnienia w realizacji inwestycji.

Jak podaje RMF FM, podwykonawcom Salini - to kilkadziesiąt polskich firm - decyzja GDDKiA o wypowiedzeniu umów się nie spodobała. W połowie marca zorganizowali protest, blokując autostradę A1 koło Częstochowy. Teraz mają zapowiadać kolejny.

Źródło: gazeta.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.