[ATB] Budownictwo

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Negocjacje ws. wykupu ziemi opóźnione

Data publikacji:

Najwcześniej w czerwcu odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Społecznej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w sprawie wykupu ziemi pod inwestycję. Rząd planował, że będzie to już w lutym.

O opóźnieniu negocjacji w sprawie wykupu ziemi pod nowe lotnisko informuje RMF FM. Powodem poślizgu jest fakt, że tylko gmina Baranów 
wytypowała już swoich kandydatów do rady.

Jak podkreśla radio, opóźnienie powołania rady oznacza wstrzymanie negocjacji z rządem dotyczących wykupu ziem.

W spotkaniach mają także wziąć udział przedstawiciele gmin Teresina, Wiskitek. Także na ich terenie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.

W Radzie Społecznej ma zasiadać 15 osób, po 5 reprezentantów każdej z trzech gmin. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, w czerwcowym posiedzeniu rady udział weźmie 15 mieszkańców. Potem ma dołączyć do nich 5 kolejnych osób.

Budowa gigantycznego hubu komunikacyjnego ma się zakończyć w 2027 roku. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przestawiono, jak będzie wyglądać część lotniskowa projektu.

Jesteśmy na etapie mobilizacji.[...] Zabezpieczenie terenów pod inwestycję, która jest planowana w gminie Baranów odbędzie się dopiero po powstaniu planu generalnego - podkreślił podczas panelu Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK.

Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik premiera ds. CPK, zapewniał o tym, że budowa nowych i modernizacja starych linii kolejowych to szansa na skok jakościowy dla polskiej infrastruktury.

Według szacunków rządowych wszystkie inwestycje związane z lotniskiem w CPK mają pochłonąć ok. 35 mld zł, z czego na część lotniczą przypadnie 16-19 mld zł.

Źródło:money.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.