[ATB] Budownictwo

Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo w kolejnym etapie prac

Data publikacji:

W Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) powołano komitet sterujący w sprawie budowy Stopnia Wodnego Siarzewo. Inwestycja polega na przekształceniu koryta Wisły na odcinku między Siarzewem a Włocławkiem, który liczy ok. 30 km.

Użeglownienie polskich rzek jest jednym z priorytetów resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jednym z działań w tym celu jest budowa Stopnia Wodnego Siarzewo, poniżej Włocławka.
Inwestycja przewiduje budowę tamy, która ma m.in. zabezpieczyć stopień wodny we Włocławku oraz zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regiony. Będzie ona zawierała m.in. śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy oraz koryto obejścia stopnia.
W ramach przedsięwzięcia powstanie także elektrownia wodna o mocy 80 MW. Projekt ma kosztować ok. 2 mld zł, a za realizację w latach 2020-2025 ma odpowiadać Grupa Energa.
Porozumienie, miedzy resortami środowiska, gospodarki morskiej oraz energii w sprawie budowy Stopnia Wodnego Siarzewo zostało podpisane w grudniu 2017 roku.
Dodatkowo w ostatnich dniach lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego w sprawie tej inwestycji. Brali w nim udział wiceministrowie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, energii oraz środowiska, wiceprezesi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, dyrektorzy Urzędów Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawiciele Eenerga Invest.

Spotkanie miało na celu powołanie przewodniczącego komitetu sterującego, przyjęcie regulaminu, a także ustalenie przebiegu dalszych prac. Do zadań Komitetu należy m.in. koordynacja realizacji przedsięwzięcia oraz opracowanie i monitorowanie jego harmonogramu. Co więcej, komitet będzie wspierał prowadzenie uzgodnień międzyresortowych oraz międzyinstytucjonalnych.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.