[ATB] Aktualności

Budownictwo ekologiczne. Pierwszy stadion zero waste w Bundeslidze

Data publikacji:
Budownictwo ekologiczne. Pierwszy stadion zero waste w Bundeslidze

PreZero Arena, siedziba klubu piłkarskiego TSG Hoffenheim, stała się pierwszym certyfikowanym stadionem Zero Waste w Bundeslidze, najwyższej lidze piłkarskiej w Niemczech.

Oficjalna inspekcja i potwierdzenie przez firmę świadczącą usługi w zakresie badań środowiskowych TÜV Süd zgodnie z normą DIN Spec 91436 stanowiły kulminację tego, co zostało opisane jako intensywny okres dla klubu i PreZero, dostawcy usług środowiskowych, który jest sponsorem tytularnym stadionu. TSG Hoffenheim ma nadzieję, że inni pójdą w jego ślady.

– Uważamy to za naszą społeczną odpowiedzialność i wcześnie rozpoczęliśmy drogę do wprowadzenia zrównoważonego rozwoju na PreZero Arena. Dlatego też z zadowoleniem przyjmujemy powiązanie zrównoważonego rozwoju z licencjonowaniem profesjonalnych klubów przez Niemiecką Ligę Piłki Nożnej DFL – powiedział dyrektor generalny Denni Strich.

Z kolei dyrektor generalny PreZero International Thomas Kyriakis dodał:

– Projekt pokazuje, że można wiele osiągnąć w zarządzaniu odpadami. Idealnie byłoby całkowicie uniknąć odpadów. Ponieważ jednak jest to nierealne na stadionie, Zero Waste oznacza redukcję odpadów nienadających się do recyklingu do zera i utrzymanie wszystkich innych materiałów w obiegu tak długo, jak to możliwe, dając im nowe życie. Stadion, jako mikrokosmos społeczeństwa, służy również jako wzór do naśladowania i wysyła sygnał do polityki, biznesu i społeczeństwa jako całości, w jaki sposób można wdrożyć Zielony Ład Unii Europejskiej.

TSG Hoffenheim i PreZero są partnerami od 2019 r., a dwa lata później rozpoczęły proces zmierzający do uzyskania certyfikatu zero waste. W kwietniu 2023 r. TÜV Süd odwiedził stadion jako firma certyfikująca i potwierdził status Zero Waste z brązową kategorią. Wskaźnik recyklingu na stadionie wynoszący 87% przekroczył wymóg, zgodnie z którym ponad 85% materiałów zostało wykorzystanych do celów o wyższej wartości. Kluczowe elementy tego osiągnięcia obejmowały intensywny pakiet szkoleniowy dla pracowników, współpracę z zaangażowanymi dostawcami usług oraz wprowadzenie systemów segregacji odpadów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.