[ATB] Aktualności

Budownictwo się rozpędza

Data publikacji:

Początek 2020 roku dla budownictwa i handlu może oznaczać przyspieszenie - branżowy subindeks dla tych branż w I kwartale wzrósł w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 r. odpowiednio do 57,1 pkt. (+2 pkt.) i 52 pkt. (+5 pkt.). Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w transporcie, gdzie odczyt spadł do 46,1 pkt. (-4,9 pkt. kw./kw.) i jest najniższym wynikiem dla tej branży od stycznia 2015. Słabiej swoją sytuację oceniły również przedsiębiorstwa usługowe (46,5 pkt., -4,1 pkt. kw./kw.).

Główny indeks Barometru EFL na I kwartał br. wyniósł 49,9 pkt., czyli był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w IV kwartale 2019 r. Po raz trzeci w historii pomiarów (od stycznia 2015 r.) wartość wskaźnika nie osiągnęła granicy 50 pkt., co świadczy o utrzymywaniu się pesymistycznych nastrojów wśród MŚP. Wszystkie dotychczasowe sytuacje, w których Barometr wyniósł mniej niż 50 pkt. miały miejsce w ciągu ostatnich pięciu pomiarów.

Mniej zamówień w transporcie

Firmy transportowe oceniły swoją sytuacją najsłabiej wśród wszystkich badanych branż. Ich subindeks wyniósł tylko 46,1 pkt., czyli o 4,9 pkt. mniej niż w ostatnim kwartale 2019 r. Jest to jednocześnie najsłabszy wynik dla transportu w historii pomiaru EFL (czyli od stycznia 2015 r.). Na taki rezultat zapracowały przede wszystkim prognozy dotyczące sprzedaży. Blisko 19% firm transportowych liczy na wzrost zamówień, podczas gdy kwartał wcześniej ten odsetek wyniósł prawie 29%. Słabsze odczyty kwartał do kwartału zostały odnotowane także w obszarze finansowania zewnętrznego (8,8% vs. 16,3%) oraz płynności finansowej (8,8% vs. 16,3%). Lepiej zapowiadają się natomiast inwestycje - ich wzrostu oczekuje dwa razy więcej przedsiębiorstw transportowych (39,1% vs. 18,2% w IV kw. 2019 r.).

Firmy budowlane wznoszą kolejne piętra

W I kwartale br. subindeks dla branży budowlanej wyniósł 57,1 pkt., czyli o 2 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. Jest to najwyższy odczyt branżowy w tym kwartale, jednak pozostaje daleko od rekordowego wyniku z IV kwartału 2017 r. (66,7 pkt.). Na dobry wynik wpływ miały oceny dotyczące inwestycji i sprzedaży. 40% firm budowlanych spodziewa się więcej inwestować, a 36% wzrostu obrotów. W ostatnim kwartale 2019 r. było to odpowiednio 17% i 29%.

Firmy handlowe ruszają z inwestycjami

W I kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla handlu wyniósł 52 pkt. Jest to wynik lepszy niż w poprzednim kwartale (+5 pkt.). Tutaj na głównym wskaźniku zaważyły lepsze niż kwartał wcześniej prognozy dotyczące przede wszystkim inwestycji. 37,5% przedsiębiorstw handlowych spodziewa się więcej inwestować, podczas gdy pod koniec 2019 r. taki zamiar zgłosiła tylko co dziesiąta firma. Nieco więcej niż kwartał wcześniej przedstawicieli branży handlowej spodziewa się wzrostu zamówień - 29,2% vs. 25,8%.

Firmy usługowe szukają dna

Subindeks Barometru EFL dla usług wyniósł 46,5 pkt. i był o 4,1 pkt. niższy niż kwartał wcześniej. Jest to najniższy odczyt dla tej branży od początku 2015 r. Na słabszy wynik wpłynęły gorsze prognozy dotyczące sprzedaży. Więcej zamówień oczekuje tylko nieco ponad 14% respondentów - w IV kwartale 2019 r. odsetek ten był wyższy i wyniósł 26,4%.

Idzie lepsze w produkcji?

W I kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla produkcji wyniósł 52,8 pkt. Jest to wynik odrobinę lepszy niż w poprzednim kwartale (+1,3 pkt.). Patrząc na odczyt w analogicznym okresie 2019 r., sytuacja również jest lepsza - wówczas wynik wyniósł 49 pkt. i był niższy niż kwartał wcześniej. Być może jest to zapowiedź lepszego roku niż cały 2019 rok, który dla branży produkcyjnej upłynął pod znakiem huśtawki nastrojów. Na początku br. więcej firm produkcyjnych spodziewa się zarówno więcej inwestować,  jak i większego popytu na swoje produkty. Prawie 36% liczy na większe inwestycje, a 30% na większe zamówienia. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 22% i 26%.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 03/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.