[ATB] Budownictwo

Budownictwo w Europie. Cyrkularność w 50 procentach do 2040 r.

Data publikacji:

Europejski przemysł budowlany ma potencjał, aby do 2040 r. osiągnąć 50% cyrkularności. Taki wniosek płynie z badania Five Ways to Improve Cicularity in Construction przeprowadzonego przez renomowaną firmę doradczą w zakresie zarządzania - Bain & Company, przy współpracy z Circle Economy.

    Budownictwo w Europie. Cyrkularność w 50 procentach do 2040 r.

Jednocześnie w opublikowanym dokumencie stwierdzono, iż budownictwo w Europie jest obecnie cyrkularne w 30%, co i tak czyni je jednym z najbardziej zaawansowanych pod tym względem rynków na świecie. Perspektywa znaczącego wzrostu tego wskaźnika do 2040 r. każe badaczom tematu zakładać, iż wzrost cyrkularności budownictwa na naszym kontynencie do 50% umożliwiłby branży zmniejszenie aż o połowę emisji gazów cieplarnianych.

W raporcie stwierdzono, iż obecne poziomy recyklingu są bardzo niskie - zaledwie 18% odpadów rozbiórkowych zostało ponownie wykorzystanych w budownictwie w 2020 r. Ponadto, beton stanowi jedynie 12% wkładu z recyklingu.

Raport Bain & Company podkreśla, iż dla wsparcia branży budowlanej w osiągnięciu 50% cyrkularności do 2040 r. kluczowa jest realizacja 5 strategii. Wśród nich szczególnie istotne jest położenie nacisku na renowację i dłuższe użytkowanie. Ulepszenie istniejących budynków mieszkalnych i komercyjnych pozwoli na przedłużenie ich życia oraz uczynienie ich bardziej zrównoważonymi. Niemniej ważna wydaje się lekkość - innowacje w zakresie projektowania i stosowanych materiałów mogą ograniczyć karbonizację budownictwa nawet o 15% do 2040 r.

Kolejnym elementem jest zastosowanie tzw. wkładów odnawialnych, co oznacza pokaźne inwestycje w szybko rosnący rynek materiałów budowlanych wykonanych z surowców odnawialnych. Korespondują z tym wkłady o charakterze cyrkularnym, czyli zwiększenie ilości materiałów pochodzących z recyklingu. No i na koniec usługi i technologie odzyskiwania - lepsze zarządzanie odpadami podczas budowy i rozbiórki, w tym bardziej zaawansowane techniki segregacji materiałów, co może pomóc w zwiększeniu ilości materiałów do ponownego wykorzystania lub recyklingu.

Naukowcy z Bain & Company doszli do wniosku, że nawet przy 50% cyrkularności przemysł byłby w stanie sprostać zapotrzebowaniu rynku na nowe budownictwo, wykorzystując jednocześnie o 8% mniej materiałów budowlanych - co równa się redukcji o około 52 mln ton rocznie. Jednocześnie, zgodnie z raportem, ilość wykorzystywanych materiałów pochodzących z recyklingu mogłaby się podwoić, do około 28%, do roku 2040.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.