[ATB] Budownictwo

Budownictwo w Polsce. Biznes w zawieszeniu

Data publikacji:

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży rynku nieruchomości. W sektorach tych w ciągu roku wzrost liczby zawieszonych firm wyniósł odpowiednio - 20,6% i 19,4%.

    Budownictwo w Polsce. Biznes w zawieszeniu

W kwietniu 2023 r. z rejestru REGON wyrejestrowano blisko 17,1 tys. firm, to o 31,3% mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w tym samym miesiącu zarejestrowano nieco ponad 33 tys. firm, co oznacza spadek o 12,7%. Liczba firm z zawieszoną działalnością wyniosła zaś ok. 682,1 tys. (-0,6%).

Jak wskazali eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w kwietniu przedsiębiorcy zarejestrowali o 3,4% więcej firm (licząc rok do roku), zaznaczyli jednak, że obecnie powstają głównie małe przedsiębiorstwa, tj. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne. Na tym tle liczba nowo otwieranych spółek handlowych jest mniejsza, choć również w tym przypadku można zaobserwować wzrost w porównaniu do ubiegłego roku na poziomie 1,7%.

– Największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży związanej z obsługą rynku nieruchomości. Firmy z tych branż stanowią największą grupę podmiotów, które decydują się na zawieszenie swojej działalności - w ciągu roku obserwowaliśmy wzrost liczby zawieszonych firm o kolejno 20,6% i 19,4%

– ocenili eksperci PIE.

Ekonomiści stwierdzili, iż spowolnienie gospodarcze nie powoduje wzrostu liczby zamykanych działalności - liczba wyrejestrowań w kwietniu była niższa o 14,6% niż przed rokiem. – Zamknięcia firm dotyczą głównie działalności z obszaru handlu, budownictwa oraz transportu – poinformowali. Warto jednak dodać, iż nawet w tych sektorach liczba firm zamykających działalność jest znacznie mniejsza niż przed rokiem, odpowiednio o 18,6%, 7,1% i 13,9%.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.