Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży rynku nieruchomości. W sektorach tych w ciągu roku wzrost liczby zawieszonych firm wyniósł odpowiednio - 20,6% i 19,4%.
W kwietniu 2023 r. z rejestru REGON wyrejestrowano blisko 17,1 tys. firm, to o 31,3% mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w tym samym miesiącu zarejestrowano nieco ponad 33 tys. firm, co oznacza spadek o 12,7%. Liczba firm z zawieszoną działalnością wyniosła zaś ok. 682,1 tys. (-0,6%).
Jak wskazali eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w kwietniu przedsiębiorcy zarejestrowali o 3,4% więcej firm (licząc rok do roku), zaznaczyli jednak, że obecnie powstają głównie małe przedsiębiorstwa, tj. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne. Na tym tle liczba nowo otwieranych spółek handlowych jest mniejsza, choć również w tym przypadku można zaobserwować wzrost w porównaniu do ubiegłego roku na poziomie 1,7%.
– Największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży związanej z obsługą rynku nieruchomości. Firmy z tych branż stanowią największą grupę podmiotów, które decydują się na zawieszenie swojej działalności - w ciągu roku obserwowaliśmy wzrost liczby zawieszonych firm o kolejno 20,6% i 19,4%– ocenili eksperci PIE.
– Największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży związanej z obsługą rynku nieruchomości. Firmy z tych branż stanowią największą grupę podmiotów, które decydują się na zawieszenie swojej działalności - w ciągu roku obserwowaliśmy wzrost liczby zawieszonych firm o kolejno 20,6% i 19,4%
– ocenili eksperci PIE.
Ekonomiści stwierdzili, iż spowolnienie gospodarcze nie powoduje wzrostu liczby zamykanych działalności - liczba wyrejestrowań w kwietniu była niższa o 14,6% niż przed rokiem. – Zamknięcia firm dotyczą głównie działalności z obszaru handlu, budownictwa oraz transportu – poinformowali. Warto jednak dodać, iż nawet w tych sektorach liczba firm zamykających działalność jest znacznie mniejsza niż przed rokiem, odpowiednio o 18,6%, 7,1% i 13,9%.
Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Wzrost PKB przyspieszy
Sennebogen. Automatyzacja w przemyśle drzewnym
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę