[ATB] Budownictwo

Budownictwo w Polsce. Jaka będzie koniunktura?

Data publikacji:

W porównaniu do lutego marcowy odczyt indeksu koniunktury PIE oraz BGK jest wyższy; przedsiębiorcy jednak zwracają uwagę na niepewność gospodarczą wynikającą z agresji Rosji na Ukrainę - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

    Budownictwo w Polsce. Jaka będzie koniunktura?

Zgodnie z informacją, Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wzrósł w marcu 2022 r. do poziomu 102,4 pkt., co oznacza lekką przewagę nastrojów pozytywnych. Względem lutego indeks jest wyższy o 9,4 pkt., a w porównaniu do marca ub.r. indeks jest wyższy o 12,1 pkt.

PIE poinformował, że o wzroście indeksu w marcu zdecydowały komponenty, w przypadku których odnotowaliśmy przewagę ocen pozytywnych (płynność finansowa, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne), jak również zdecydowanie pozytywne zmiany komponentów, w których miesiąc wcześniej odnotowaliśmy silne spadki m/m, czyli w wartości sprzedaży oraz w nowych zamówieniach.

– Na nastroje przedsiębiorców pozytywnie mógł wpłynąć obserwowany w lutym spadek liczby zachorowań na Covid-19 i uruchomienie tarczy antyinflacyjnej. Z drugiej strony agresja Rosji na Ukrainę zwiększyła niepokoje przedsiębiorstw pod koniec lutego, natomiast obecna dynamiczna sytuacja mogła jeszcze nie mieć wpływu na odnotowywane w całym miesiącu wyniki firm dotyczące np. wartości sprzedaży czy liczby nowych zamówień

– tłumaczą analitycy PIE.

Instytut dodał, że marcowy pomiar został przeprowadzony w trakcie trwania wojny w Ukrainie. Podkreślono, że najważniejszym wnioskiem, który płynie z badania, jest brak paniki po stronie przedsiębiorstw.

Budownictwo do obserwacji

PIE zwrócił uwagę, że w najbliższym czasie trzeba będzie przyglądać się budownictwu i transportowi.

– W nich możemy mieć do czynienia z odpływem części pracowników z Ukrainy, którzy wrócili do swojego kraju, by zaciągnąć się do armii. Jednocześnie pojawiają się dodatkowe ograniczenia podażowe. Ponad połowa firm budowlanych dostrzega trudności w dostępie do materiałów. Z kolei sektor TSL jest dziś odcięty od możliwości realizacji działalności za naszą wschodnią granicą. W warunkach wojennych rosną również koszty. Kluczowe w tym kontekście będą ceny surowców, na które, jako poważną barierę do prowadzenia biznesu, wskazuje już 7 na 10 firm

– dodano.


Dodano również, że mimo iż agresja Rosji nie wywołała paniki wśród polskich przedsiębiorców, to jednak wzmaga ich niepewność.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.