W porównaniu do lutego marcowy odczyt indeksu koniunktury PIE oraz BGK jest wyższy; przedsiębiorcy jednak zwracają uwagę na niepewność gospodarczą wynikającą z agresji Rosji na Ukrainę - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.
Zgodnie z informacją, Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wzrósł w marcu 2022 r. do poziomu 102,4 pkt., co oznacza lekką przewagę nastrojów pozytywnych. Względem lutego indeks jest wyższy o 9,4 pkt., a w porównaniu do marca ub.r. indeks jest wyższy o 12,1 pkt.
PIE poinformował, że o wzroście indeksu w marcu zdecydowały komponenty, w przypadku których odnotowaliśmy przewagę ocen pozytywnych (płynność finansowa, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne), jak również zdecydowanie pozytywne zmiany komponentów, w których miesiąc wcześniej odnotowaliśmy silne spadki m/m, czyli w wartości sprzedaży oraz w nowych zamówieniach.
– Na nastroje przedsiębiorców pozytywnie mógł wpłynąć obserwowany w lutym spadek liczby zachorowań na Covid-19 i uruchomienie tarczy antyinflacyjnej. Z drugiej strony agresja Rosji na Ukrainę zwiększyła niepokoje przedsiębiorstw pod koniec lutego, natomiast obecna dynamiczna sytuacja mogła jeszcze nie mieć wpływu na odnotowywane w całym miesiącu wyniki firm dotyczące np. wartości sprzedaży czy liczby nowych zamówień– tłumaczą analitycy PIE.
– Na nastroje przedsiębiorców pozytywnie mógł wpłynąć obserwowany w lutym spadek liczby zachorowań na Covid-19 i uruchomienie tarczy antyinflacyjnej. Z drugiej strony agresja Rosji na Ukrainę zwiększyła niepokoje przedsiębiorstw pod koniec lutego, natomiast obecna dynamiczna sytuacja mogła jeszcze nie mieć wpływu na odnotowywane w całym miesiącu wyniki firm dotyczące np. wartości sprzedaży czy liczby nowych zamówień
– tłumaczą analitycy PIE.
Instytut dodał, że marcowy pomiar został przeprowadzony w trakcie trwania wojny w Ukrainie. Podkreślono, że najważniejszym wnioskiem, który płynie z badania, jest brak paniki po stronie przedsiębiorstw.
PIE zwrócił uwagę, że w najbliższym czasie trzeba będzie przyglądać się budownictwu i transportowi.
– W nich możemy mieć do czynienia z odpływem części pracowników z Ukrainy, którzy wrócili do swojego kraju, by zaciągnąć się do armii. Jednocześnie pojawiają się dodatkowe ograniczenia podażowe. Ponad połowa firm budowlanych dostrzega trudności w dostępie do materiałów. Z kolei sektor TSL jest dziś odcięty od możliwości realizacji działalności za naszą wschodnią granicą. W warunkach wojennych rosną również koszty. Kluczowe w tym kontekście będą ceny surowców, na które, jako poważną barierę do prowadzenia biznesu, wskazuje już 7 na 10 firm– dodano.
– W nich możemy mieć do czynienia z odpływem części pracowników z Ukrainy, którzy wrócili do swojego kraju, by zaciągnąć się do armii. Jednocześnie pojawiają się dodatkowe ograniczenia podażowe. Ponad połowa firm budowlanych dostrzega trudności w dostępie do materiałów. Z kolei sektor TSL jest dziś odcięty od możliwości realizacji działalności za naszą wschodnią granicą. W warunkach wojennych rosną również koszty. Kluczowe w tym kontekście będą ceny surowców, na które, jako poważną barierę do prowadzenia biznesu, wskazuje już 7 na 10 firm
– dodano.
Dodano również, że mimo iż agresja Rosji nie wywołała paniki wśród polskich przedsiębiorców, to jednak wzmaga ich niepewność.
Topowy model Bobcat czyli minikoparka E19
Altrad przejmuję firmę Sparrows
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę