[ATB] Budownictwo

Builder Exclusive wyczerpująco o siedzibie NOSPR w Katowicach

Data publikacji:

Informujemy, iż najnowsze wydanie Builder Exclusive w całości poświęcone jest siedzibie NOSPR. Katowicki gmach, który zrealizował Warbud, jest jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów w portfolio spółki. Na godną siedzibę Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czekała niemal 80 lat. I warto było, gdyż muzyka klasyczna w Polsce zyskała wreszcie, zachwycającą świat, oprawę.

Z monografii dowiecie się Państwo m.in.:

  • iż to Krzysztof Penderecki był jednym z pomysłodawców budowy nowej siedziby,
  • kiedy miało miejsce uroczyste zawieszenie wiechy na budowie z udziałem Wojciecha Kilara,
  • wreszcie o samej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, jej perypetiach z kolejnymi siedzibami, z których żadna tak naprawdę nie była przystosowana, ani do koncertowania, ani do realizacji nagrań.

Okiem wykonawcy, projektanta i inwestora

O tym co wyróżnia Warbud z grona innych firm wykonawczych i o zbyt dobrze wykonanym próbnym fragmencie ściany elewacyjnej z cegły na budowie NOSPR opowie p. Jerzy Werle, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Warbud SA. Dlaczego NOSPR jest jak „czarodziejski ogród" wyjaśni p. Dariusz Wysocki, dyrektor kontraktu w Warbud SA. Zaś kierownik budowy, p. Grzegorz Strzelczyk z Warbudu, podzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi na tej niezwykłej budowie.
O swoim zamiłowaniu do zawodu oraz muzyki opowie p. Tomasz Konior, główny projektant obiektu. Zaś były, wieloletni prezydent Katowic, p. Piotr Uszok przypomni jak niewiele brakowało, by obiekt w ogóle nie powstał.
W wielkiej sali koncertowej, która jest najlepsza w kraju, ton nadaje drewno. Dlaczego ostateczny kształt pomógł jej przybrać Krystian Zimerman? Jak to się stało, że w zapełnionych po brzegi kalendarzach najlepszych specjalistów od akustyki na świecie - Nagata Acoustics - udało się znaleźć czas na pracę nad katowickim projektem?

Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie Państwo w Builder Exclusive. Zachęcamy do lektury!

Źródło: WARBUD

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.