[ATB] Aktualności

Cargotec - Wzrosty i spadki

Data publikacji:

Konsorcjum Cargotec w ramach firm Kalmar, Hiab oraz MacGregor oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie obsługi ładunków. Produkty i usługi przedsiębiorstwa dostępne są na wszystkich najważniejszych szczeblach łańcucha technologicznego branży przeładunkowej czy to w portach, na statkach, czy w drodze. Z opublikowanego niedawno sprawozdania rocznego i przeglądu finansowego Cargotec za rok 2017 jasno wynika, że działalność firmy na większości rynków ma się dobrze.

Całkowita sprzedaż Cargotec w 2017 roku wyniosła 3280 mln euro. Przy czym warto podkreślić, iż 31% tej kwoty stanowiła sprzedaż usług i oprogramowania w ramach wszystkich marek Cargotec. Zysk operacyjny konsorcjum w 2017 roku wyniósł 226,7 mln euro. Liczba zamówień na produkty i usługi Cargotec była mniejsza niż przed rokiem. Co więcej, odnotowano również spadek w całkowitej sprzedaży grupy. Warto jednak podkreślić, że odnotowano wzrost sprzedaży usług i oprogramowania. Różnica względem roku 2016 wyniosła 13 mln euro.
Kalmar to firma oferująca sprzęt do przeładunku towarów oraz oprogramowanie i usługi wykorzystywane w portach, terminalach, centrach dystrybucyjnych i różnych gałęziach przemysłu. Działalność tego przedsiębiorstwa zagwarantowała niemal połowę sprzedaży Cargotec (49%). 37% tej kwoty stanowią przychody ze sprzedaży usług i oprogramowania. Od 2015 r. zysk operacyjny Kalmar stale rośnie. Nie inaczej było w roku 2017. 
Z kolei Hiab jest jednym z liderów na rynku rozwiązań do obsługi ładunków drogowych. Odbiorcami oferty Hiab są klienci działający w branży transportu lądowego i dostaw. Całkowita wartość transakcji w tym obszarze stanowiła 33% udziału w całkowitej sprzedaży Cargotec. Udział sprzedaży usług i oprogramowania w przychodach firmy Hiab ustalono na 22%. Hiab może pochwalić się najbardziej dynamicznym wzrostem większości wskaźników. Zarówno zysk operacyjny, sprzedaż, jak i liczba zamówień były wyższe niż w roku ubiegłym.
Firma MacGregor dostarcza rozwiązania inżynieryjne i usługi dla ładunków morskich i obsługi ładunków w portach. Przychody tego przedsiębiorstwa przełożyły się na 18-procentowy udział w całkowitej sprzedaży Cargotec. W tym przypadku 33% całej kwoty stanowiły usługi i oprogramowanie oferowane przez MacGregor. Niestety, w przypadku firmy MacGregor rok 2017 okazał się gorszy od 2016. Odnotowano mniejszą liczbę zamówień, przez co sprzedaż spadła o 33%.
– Rok 2017 był rokiem zmian w naszej branży. Obserwowaliśmy konsolidację na dużą skalę, ponieważ linie żeglugowe tworzyły sojusze i reorganizowały trasy przeładunku towarów. Rynek żeglugowy wciąż wychodził z poważnej nadwyżki zdolności produkcyjnych. Rynek obsługi ładunków w ruchu drogowym był silny zarówno w USA, jak i w Europie – tak sytuację w 2017  r. 
podsumował Mika Vehviläinen, CEO Cargotec.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.