[ATB] Aktualności

Case CE - Projekt Tetra

Data publikacji:

Podczas gdy znaczna część wystawców na monachijskiej Baumie skoncentrowała się na prezentacji maszyn z napędem elektrycznym lub hybrydowym, inną drogą zdecydowała się pójść firma Case Construction Equipment. Producent ten „gwoździem” swojej interesującej ekspozycji uczynił prototyp ładowarki kołowej zasilanej gazem ziemnym.

Zrealizowana w ramach Programu Tetra nowa ładowarka kołowa jest pierwszą maszyną budowlaną na gaz ziemny firmy Case Construction Equipment i jest napędzana 6-cylindrowym silnikiem NG z rodziny FPT Industrial NEF. Ta jednostka na gaz CNG o mocy do 230 KM i momencie obrotowym do 184 Nm ma osiągi zbliżone do silników wysokoprężnych - zdaniem producenta zapewnia taką samą niezawodność i trwałość - ale zapewnia oszczędność paliwa nawet o 30%, a także dużo mniejszą emisję spalin, ), zapewniając 15% mniej CO2 i 99% mniej cząstek stałych niż jego spalinowy odpowiednik.
Silnik NEF wykorzystuje technologię stechiometryczną, która zapewnia właściwą równowagę chemiczną pomiędzy powietrzem i metanem w każdych warunkach pracy, zapewniając czyste spalanie i niską emisję. Technologia ta jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji tłoka i wielopunktowemu wtryskowi. Zoptymalizowane spalanie poprawia sprawność silnika, zapewniając według deklaracji obniżenie kosztów eksploatacji o 10-30% w stosunku do oleju napędowego. Bardzo stabilny układ spalania z zapłonem iskrowym redukuje również wibracje i hałas silnika nawet o 5 dB w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami wysokoprężnymi. W efekcie, dzięki silnikowi FPT Industrial Natural Gas, nowa ładowarka kołowa Case CE będzie mogła pracować przede wszystkim w regulowanym środowisku miejskim lub wewnętrznym bez konieczności stosowania kosztownych urządzeń wentylacyjnych.

Napęd na gaz

Warto przy tym dodać, iż FPT Industrial jest liderem w rozwoju silników na gaz ziemny dla rynku drogowego, z ponad 20-letnim doświadczeniem i z ponad 40 tys. zainstalowanymi jednostkami w samochodach dostawczych, autobusach i samochodach ciężarowych. Jest tak, gdyż FPT Industrial oferuje kompletną linię silników na gaz ziemny na rynku do zastosowań przemysłowych, o mocy od 136 do 460 KM. Jej silniki mogą pracować na gazie CNG, LNG czy biometanie, przy czym ten ostatni może obniżyć poziom emisji do poziomu bliskiego zeru. Oprócz zasilania lekkich pojazdów użytkowych, ciężarówek dalekobieżnych i autobusów międzymiastowych, FPT Industrial wprowadził gaz ziemny do segmentu rolniczego w 2013 r. - w postaci prototypu ciągnika metanowego New Holland.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.