[ATB] Aktualności Case CE

Case Construction Equipment - Odpowiedzialny za równiarki

Data publikacji:

Dotychczasowy kierownik ds. operacyjnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej marki Case Construction Robert Wrona objął nowe stanowisko w strukturach koncernu. Mówi o tym w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem.

Na początek proszę pochwalić się nową rolą, jaką pełni Pan w strukturach Case Construction Equipment.
Pełnię teraz funkcję menadżera produktowego równiarek na rynki EMEA - Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Moja rola polega na koordynacji, planowaniu, wspieraniu i stymulacji działań związanych z tą grupą maszyn w regionie. Wcześniej ten zakres zadań był rozdzielony na kilka struktur. Jednak scalenie tych obu funkcji daje znacznie szerszy przegląd - menedżer produktu jest jego „właścicielem”, koordynującym dalszy rozwój.

W jaki sposób klienci na rynku w Europie przyjęli równiarki z logo Case? Jakie działania przewiduje Pan w najbliższych miesiącach?
Na rynku europejskim oferujemy w tym zakresie dwa już dobrze znane fachowcom modele w czterech wersjach. Generalnie bowiem równiarki Case dobrze przyjęły się na rynku. Wolumen europejskiego rynku równiarek szacuję obecnie na ok. 300 maszyn rocznie, a Case może się poszczycić wiodącym udziałem w rynku maszyn w klasach od 12 do 17 ton. Nasze maszyny wybierają również klienci w Polsce - zresztą naszą ofertę w tym zakresie pokazaliśmy podczas targów Autostrada w Kielcach.
W najbliższych miesiącach będziemy w całej Europie organizować cykl tzw. „road show”, podczas których równiarki będą odgrywać dużą rolę. Poza tym cały czas przygotowujemy ulepszenia produktów, nowe opcje, a za kilka lat zaprezentujemy równiarkę nowej generacji. Jednak zanim to nastąpi, wprowadzimy na rynek maszynę z silnikiem spełniającym normę Stage V - z dodatkowymi nowymi opcjami wyposażenia. Norma Stage V będzie obowiązywać od roku 2020.

Mówi Pan o równiarce przyszłości. Proszę zatem uchylić rąbka tajemnicy, w jakim kierunku będą podążać prace badawczo-rozwojowe? Jak będą zmieniać się w najbliższych latach maszyny budowlane?
Patrząc na prace konstruktorów, należy pamiętać, iż w dłuższej perspektywie można spodziewać się spadku liczby operatorów maszyn. Poza tym ze smutkiem należy przyznać, że młodsi operatorzy są mniej uzdolnieni w stosunku do starszych, którzy potrafią pracować bardzo wydajnie bez „pomocy” ze strony maszyny. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy spodziewać się szybkiego rozwoju rozwiązań związanych z aktywnym asystowaniem operatorowi - czyli np. na podstawie wykonywanych czynności roboczych konkretnych podpowiedzi dotyczących sposobu pracy. Prawdopodobny rozwój w zakresie rozwiązań informatycznych może dać możliwość rewolucji w sposobie obsługi maszyny - wystarczy stworzenie możliwości ściągnięcia z „chmury” lub zasobów maszyny konfiguracji różnych ustawień oraz ingerowania w parametry wydajnościowe maszyny, takie jak np. maksymalne ciśnienie czy szybkość reakcji na zadaną funkcję. Dziś producenci oferują wcześniej zdefiniowane kombinacje - przyszłością jest większa swoboda decydowania o parametrach przez konkretnego operatora, wyposażonego w indywidualny klucz umożliwiający pracę na kilku maszynach. Prace nad takim rozwiązaniem software`owym już trwają, aby sprostać takim wymaganiom. Futurologią jest dziś także możliwość przejmowania - w razie potrzeby - sterowania innymi maszynami pracującymi na danej budowie, np. pracując równiarką, zaordynować przejazd walcowi, po czym powrócić do maszyny pierwotnej. Kiedy będziemy mogli mówić o takich rozwiązaniach w czasie teraźniejszym? Rozwiązania w tym zakresie rozwijają się coraz szybciej.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.