Case - Nowa koparka CX 750D
Case Construction Equipment oficjalnie zaprezentował swoją najnowszą konstrukcję. Jest nią koparka gąsienicowa CX 750D. Nowy model pokazano po raz pierwszy podczas 10. edycji targów Steinexpo 2017 zorganizowanych w największym w Europie kamieniołomie bazaltowym w pobliżu miejscowości Homberg w Niemczech.
Prawie 54 tys. osób, które odwiedziły wystawę miało możliwość zapoznać się z największą i najbardziej wydajną maszyną w segmencie koparek produkowanych przez Case CE. Producent twierdzi, że maszyna ta zapewnia najwyższą wydajność i maksymalny czas pracy.
Wszystkie modele koparek serii D opracowano z myślą osiągania krótkich cykli pracy i ogólnego zwiększenia wydajności pracy. Ta sama idea przyświecała inżynierom projektującym 71-tonową koparkę Case CX 750D, która zastępuje poprzedni model CX 700B.
Ramię i układ hydrauliczny
Koparka napędzana jest 6-cylindrowym silnikiem Isuzu wyposażonym w układ wtryskowy common rail, turbosprężarkę doładowującą z chłodnicą międzystopniową, system SCR oraz katalizator utleniający DOC. W efekcie maszyna spełnia normę emisji spalin Tier 4. Zrezygnowano natomiast z filtra cząstek stałych.
Zastosowanie elektronicznie sterowanej pompy hydraulicznej oraz większych zaworów sterujących i elektromagnetycznych pozwoliło na zwiększenie siły kopania, udźwigu oraz poprawienie szybkości reakcji. Z kolei Case Intelligent Hydraulic System i cztery zintegrowane systemy sterowania mają za zadanie w najlepszy możliwy sposób wykorzystać moc układu hydraulicznego i moment obrotowy silnika.
CX 750D zapewnia moc na poziomie 512 KM, z siłą kopania na łyżce wynoszącą 335 kN (z Power Boost). Wysięgnik jest krótszy, co w efekcie również przekłada się na większą siłę ramienia. Dzięki temu istnieje także możliwość stosowania łyżek o większej pojemności. W nowym modelu zamontowano większe siłowniki hydrauliczne ramienia i łyżki, co skutkuje wyższą wydajnością pracy i większymi możliwościami.
CX 750D może funkcjonować w jednym z trzech trybów pracy - automatycznym, ciężkim oraz pierwszeństwa prędkości. Ma to na celu możliwie najlepsze, najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału układu hydraulicznego i silnika, które dzięki temu można dostosować do panujących warunków.
Ramię, wysięgnik, a także podwozie są bardziej wytrzymałe. Wzmocniona konstrukcja maszyny, zwłaszcza podwozia i wysięgnika, zapewnia większą wytrzymałość nawet w trudnych i najbardziej wymagających zastosowaniach.
Komfort pracy
Konstruktorzy Case położyli również nacisk na zwiększenie komfortu pracy operatora. Nowa koparka wyposażona jest w ulepszoną kabinę względem innych modeli Case tej klasy. Operator ma do dyspozycji w pełni regulowaną stację roboczą z nowoczesnym fotelem zapewniającym optymalny komfort i wsparcie, co jest nie bez znaczenia przy wielogodzinnej pracy. Maszyna jest standardowo wyposażona w tylne i boczne kamery, z których obraz można obserwować na 7-calowym monitorze panoramicznym. Umożliwia on kontrolę pracy wielu podzespołów w czasie rzeczywistym. Mowa m.in. o zużyciu paliwa, czasie pracy oraz innych danych świadczących o wydajności układu. Dodatkowo można nową koparkę wyposażyć w opcjonalną kamerę Case maximum view. To innowacyjny system 3 kamer zwiększający widoczność i bezpieczeństwo wokół maszyny.
Konserwacja i dostęp do maszyny są teraz łatwiejsze. Osoby serwisujące koparkę mają więcej miejsca. Zastosowano także nowe barierki zabezpieczające. Wszystkie filtry są umieszczone w komorze pompy. Za kontrolę nad odpowiednią temperaturą i rzeczywiste potrzeby termiczne układu dba z kolei nowy, hydrostatyczny wentylator.
Zmiana na fotelu prezesa
Wprowadzenie do oferty nowych produktów, to nie jedyne zmiany w Case Construction Equipment. We wrześniu na nowego wiceprezesa CNH Industrial w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) dla branży sprzętu budowlanego mianowano Jose Cuadrado. To fachowiec z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży przemysłowej, budowlanej i rolniczej.
Do niedawna Cuadrado pełnił funkcję wiceprezesa Bobcat BU EMEA, gdzie zajmował się m.in. sprzedażą, marketingiem produktów, inżynierią, zarządzaniem programem i łańcuchem dostaw. Tak bogate doświadczenie będzie z pewnością przydatne w nowej roli w CNH Industrial.
BK
fot. firmowe
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów: