[ATB] Technika

Caterpillar - Generacja pod klienta

Data publikacji:

Firma Caterpillar zaprojektowała swoją kolejną generację minikoparek z myślą o jeszcze lepszej wydajności, wszechstronności, bezpieczeństwie i komforcie. Skupione na użytkowniku podejście znalazło swój wyraz w zastosowaniu takich rozwiązań, jak pierwsze w branży w tej klasie sterowanie jazdą za pomocą dżojstika w standardzie, rozsuwane podwozie w maszynach całej serii, odchylana kabina ułatwiająca serwisowanie.

Oferta zapewnia bogaty wybór spośród 5 modeli, o maksymalnej głębokości kopania do 2,57 m, dostępnych w wersjach z kabiną lub dachem ochronnym oraz z tylną częścią nadwozia standardową lub skróconą (z tzw. krótkim promieniem obrotu): w klasie 1,5 t - modele 301.5 i 301.6, w 1,7 t - 301.7 CR, w 1,8 t - 301.8 oraz w klasie 2 t - 302 CR. Główne elementy konstrukcyjne nowych minikoparek, w tym ramy górne i dolne, ramy gąsienic, wysięgnik oraz ramię, są wzorowane na swoich odpowiednikach z większych modeli, co zwiększyło ich trwałość.

Dobre wyposażenie

Wszystkie nowe modele napędza 3-cylindrowy diesel Cat C1.1 o mocy znamionowej 14,3 kW/19,5 KM (2400 obr./min), spełniający normę emisji spalin Stage V, zapewniający wysoką wydajność w szerokim zakresie obrotów oraz niskie zużycie paliwa, które
zmniejszają dodatkowo układy automatycznego przechodzenia na bieg jałowy oraz samoczynnego wyłączania. Wszystkie maszyny są dostępne z rozsuwanym podwoziem, w zakresie 990-1300 mm (302 CR - 1090-1400 mm), a modele 301.5, 301.6 i 301.8 - także z podwoziem o stałej szerokości. Wszystkie mają też w standardzie gąsienice gumowe (250 mm), w opcji - stalowe.
Oszczędzający energię układ hydrauliczny nowych koparek wyczuwający obciążenie, z elektronicznie sterowaną pompą tłokowo-osiową o przepływie do 66 l/min, zapewnia duże siły kopania i podnoszenia. Standardowy, pomocniczy układ hydrauliczny do zasilania osprzętu oferuje przepływ 33 l/min, jedno- i dwukierunkowy oraz ciągły (drugi obwód w opcji - 14 l/min). We wszystkich modelach dostępne są różne przyłącza osprzętu (sworzniowe, multizłącza), pokrętło sterujące „pod kciukiem” w dżojstkiu i certyfikowany zaczep dźwigowy. Wyróżniający się dużą siłą i zakresem ruchu standardowy lemiesz spychający ma funkcję pływającą oraz „dig-to-blade”, pozwalającą wydajniej przesuwać materiał o luźnej strukturze.

Przyjazne środowisko

Operatorów zadowoli także stanowisko robocze w uszczelnionej, klimatyzowanej kabinie. W modelu 301.6 standardowo, a w 301.8 i 302 CR w opcji, panuje w niej stałe nadciśnienie, co eliminuje wnikanie pyłu. Obfite przeszklenie (w tym dachu) i przesuwane w górę przednie okno gwarantuje widoczność 360° i dobry kontakt z otoczeniem. Komfort pracy zapewniają konsole z regulowanymi podporami nadgarstków i amortyzowany (także pneumatycznie) fotel. Intuicyjny system sterowania umożliwia wybór preferowanych ustawień, przejrzysty monitor LCD dostarcza kompletu informacji, a wielofunkcyjne pokrętło zapewnia łatwą komunikację. Dostępna jest również łączność Bluetooth.
Wyjątkową cechą nowych modeli jest oferowany w standardzie system sterowania jazdą, który za naciśnięciem przycisku można przełączyć z klasycznych dźwigni i pedałów na lewy dżojstik, co pozwala prowadzić maszynę z mniejszym wysiłkiem. Standardem jest także automatyczna, dwuzakresowa przekładnia (prędkość 2,9/4,4 km/h).
Maszyny oferują też podwyższony stopień bezpieczeństwa, opartego nie tylko na mocnej konstrukcji kabiny (ROPS, TOPS, Top Guard), lecz także na rozwiązaniach zapobiegających wypadkom, takich jak hydrauliczna blokada elementów sterujących czy oświetlenie robocze z przodu i z tyłu (w opcji LED). W standardzie jest poza tym system chroniący przed nieuprawnionym uruchomieniem maszyny, z zapłonem za pomocą kluczyka, zabezpieczonym kodem, lub z przyciskiem startu i transponderem w breloczku.

fof.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.