Ponad 5500 operatorów maszyn na całym świecie rywalizowało od wiosny 2022 r. w Caterpillar Global Operator Challenge. W gronie najlepszych na świecie operatorów maszyn budowlanych Cat znalazł się również Polak - trzecie miejsce w finale, który odbył się na Cat Operator Stadium w amerykańskim Las Vegas zdobył Łukasz Mokrzyński.
Lukasz Mokrzyński Caterpillar
Trwający rok konkurs Caterpillar Global Operator Challenge jest jednym z największych wydarzeń w branży budowlanej, w którym uczestniczą operatorzy z ponad 30 krajów. Zawody podkreślają niesamowite sposoby, w jakie operatorzy maszyn budowlanych po mistrzowsku prowadzą maszyny Cat i wykorzystują najnowsze technologie, aby wykonać powierzone im zadanie.
– Caterpillar stworzył ten konkurs, aby uczcić operatorów maszyn, którzy budują nasz świat, promować i zwiększać świadomość swojej branży oraz podkreślać rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania związane z miejscem pracy– skomentował Jason Hurdis, Caterpillar Global Operator Challenge Execution Lead i Global Market Professional.
– Caterpillar stworzył ten konkurs, aby uczcić operatorów maszyn, którzy budują nasz świat, promować i zwiększać świadomość swojej branży oraz podkreślać rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania związane z miejscem pracy
– skomentował Jason Hurdis, Caterpillar Global Operator Challenge Execution Lead i Global Market Professional.
– Wszyscy zawodnicy - a zwłaszcza naszych dziewięciu finalistów - wykazali się ogromnymi umiejętnościami i zdolnościami w zakresie obsługi najnowszych maszyn budowlanych i technologii Cat, radząc sobie z trudnymi wyzwaniami i pokazując światu nieocenioną rolę, jaką odgrywają w tworzeniu infrastruktury.
Caterpillar Global Operator Challenge wystartował wiosną 2022 r., a do rywalizacji zgłosiło się ponad 10 tys. operatorów z całego świata. Po etapie wstępnej kwalifikacji, w pierwszej rundzie wzięło udział 5500 zawodników, którzy rywalizowali w lokalnych imprezach organizowanych przez 77 dilerów Cat w 32 krajach - jednym z nich była firma Bergerat Monnoyeur.
– Zorganizowaliśmy lokalne eliminacje w Polsce do tych prestiżowych zawodów, które przeprowadzone zostały po raz pierwszy po pandemicznej przerwie. Przeprowadziliśmy cykl eliminacji w 6 lokalizacjach - Gdańsku, Czeladzi, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu i Warszawie, do których zgłosiło się 180 chętnych. W krajowym finale, w Poznaniu, walczyło 18 najlepszych operatorów z kraju - stawką był wyjazd na europejski finał do Malagi. W rywalizacji postawiliśmy na czas i sprawność operatorów realizujących zadania na koparce gąsienicowej, ładowarce kołowej i spycharce Caterpillar. W tym zakresie najlepsi okazali się: legitymujący się 15-letnim stażem operatora maszyn budowlanych Łukasz Mokrzyński i Adam Kaczor– mówi Jan Rudak z Bergerat Monnoyeur.
– Zorganizowaliśmy lokalne eliminacje w Polsce do tych prestiżowych zawodów, które przeprowadzone zostały po raz pierwszy po pandemicznej przerwie. Przeprowadziliśmy cykl eliminacji w 6 lokalizacjach - Gdańsku, Czeladzi, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu i Warszawie, do których zgłosiło się 180 chętnych. W krajowym finale, w Poznaniu, walczyło 18 najlepszych operatorów z kraju - stawką był wyjazd na europejski finał do Malagi. W rywalizacji postawiliśmy na czas i sprawność operatorów realizujących zadania na koparce gąsienicowej, ładowarce kołowej i spycharce Caterpillar. W tym zakresie najlepsi okazali się: legitymujący się 15-letnim stażem operatora maszyn budowlanych Łukasz Mokrzyński i Adam Kaczor
– mówi Jan Rudak z Bergerat Monnoyeur.
Druga runda, która odbyła się jesienią 2022 r., obejmowała cztery imprezy regionalne zorganizowane w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii i Japonii. Konkurencje te obejmowały kopanie rowu, ładowanie precyzyjnej ilości ziemi oraz holowanie lub manewrowanie maszyn przez przeszkody.
– Stamtąd trzech najlepszych zawodników pojechało na finał do Las Vegas. W tym gronie znalazł się również nasz przedstawiciel– podkreśla Jan Rudak.
– Stamtąd trzech najlepszych zawodników pojechało na finał do Las Vegas. W tym gronie znalazł się również nasz przedstawiciel
– podkreśla Jan Rudak.
Trzecia i ostatnia runda, która odbyła się w Las Vegas, była ostatecznym testem precyzji. Dziewięciu finalistów podzielonych na trzyosobowe zespoły - Team Americas, Team Europe i Team Asia - rywalizowało indywidualnie i zespołowo, stawiając czoła wyzwaniom na specjalnie skonstruowanym stadionie z trybunami, kibicami, telebimami i spikerami.
Finały rozpoczęły się od wyzwania „Fork 'n Loader”, w którym każdy operator użył ładowarki kołowej Cat 950 z technologią Payload do załadowania i przeniesienia materiału przez określone miejsca na trasie. W konkurencji „Backhoe Services” operatorzy musieli użyć koparki Cat 420 XE do otwarcia małej skrzynki i precyzyjnego umieszczenia w niej małych przedmiotów. To wyzwanie zostało zaprojektowane przez Jausa Neiguma, mistrza świata Caterpillar Global Operator Challenge z 2020 r. Podczas finałowego wyzwania „Trench Run” operatorzy popisywali się umiejętnościami kopania rowów przy użyciu koparki Cat 315 wyposażonej w technologię Grade.
Ostateczne rezultaty wynikały z umiejętności, wydajności i kompetencji operatora w wykonywaniu różnych zadań, przy czym za popełnione błędy przyznawano karne punkty. Nagrody przyznano mistrzowi całej imprezy, osobie, która uzyskała najniższy czas w każdym wyzwaniu sprawnościowym, oraz zespołowi, który uzyskał najniższy łączny wynik. Operatorzy wykonywali zadania przy użyciu maszyn budowlanych Cat zintegrowanych z najnowszymi technologiami kontroli maszyny i ładowności, takimi jak: Cat Payload, Grade and Command, Cat Grade Assist, kamery cofania, powrót do kopania i powrót do przenoszenia.
Mistrzem świata operatorów został Patrick Doheny z Australii. Na drugim miejscu znalazł się Matt Ferris ze Stanów Zjednoczonych, a trzecie miejsce przyznano Łukaszowi Mokrzyńskiemu z Polski (zwycięzca konkurencji „Trench Run”).
Gama aż 15 nowych maszyn jest efektem przejęcia firmy Sampierana. Na zdjęciu model E65D z trzyczęściowym ramieniem kopiącym.
Nowa gama minikoparek New Holland
Biuro Handlowe Ruda. W kilku obszarach
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę