[ATB] Technika

Caterpillar. Niewielka konstrukcja, duża wydajność

Data publikacji:

Koparki gąsienicowe Cat w klasie 30-35 ton wyróżnia wysoka wydajność i komfort, przy niższym zużyciu paliwa i kosztach eksploatacji. Na przykładzie modelu 335 doskonale widać, iż swoje zalety maszyny te zawdzięczają głównie rozwiązaniom w obszarze hydrauliki, sterowania, funkcji roboczych, obsługi i konserwacji.

    Caterpillar. Niewielka konstrukcja, duża wydajność

Koparka 335 oferowana jest z wyciszoną, bezpieczną (ROPS) i klimatyzowaną kabiną w wersji Deluxe lub Premium, wyposażoną standardowo w uruchamianie silnika przyciskiem (bez kluczyka) lub za pośrednictwem unikatowego kodu operatora, duży 10-calowy (25,4 cm) monitor dotykowy z klawiszami szybkiego wybierania i pokrętłem nawigacji (jog dial), dżojstiki z możliwością programowania schematów sterowania oraz szybkości reakcji przycisków, pozwalające wprowadzać wybrane ustawienia. W standardzie znalazły się również kamery (tylna i prawa), a w opcji dostępna jest wersja z widocznością 360°.

Dobre parametry

Koparkę 335 uzbrojono już w standardzie w najbardziej zaawansowane rozwiązania, w tym zintegrowaną technologię Cat Connect zwiększającą wydajność operacyjną o nawet 45% w porównaniu do tradycyjnych metod niwelowania terenu. Z kolei układ Cat Grade z systemem 2D dostarcza dane dotyczące głębokości, nachylenia i odległości w poziomie, widoczne na ekranie dotykowym, co zwiększa precyzję operacji. Układ można łatwo zaktualizować do systemu Cat Grade 3D. Będący również standardem system Grade Assist automatyzuje ruchy wysięgnika, ramienia i łyżki, dzięki czemu operator może bez wysiłku pracować na pochyłości i utrzymać odpowiedni poziom podczas kopania przy użyciu jednej dźwigni.

System ważenia Cat Payload umożliwia dokładne określenie masy ładunku. Ważenie odbywa się w ruchu w czasie rzeczywistym, co zapobiega przeładowaniu lub niedoładowaniu wywrotki. Jednocześnie nowa funkcja wspomagania podnoszenia Lift Assist zapewnia bezpieczeństwo w wypadku dużych ciężarów, eliminując ryzyko przewrócenia maszyny. Przekroczenie granicznego obciążenia koparki sygnalizują alarmy wizualne i dźwiękowe.

Wyposażenie uzupełnia system Cat Link zapewniający łączność między terenem robót a biurem, dostarczający kierownikom najważniejsze informacje dotyczące pracy maszyn.

Koszty pod kontrolą

W koparkach Cat zastosowano szereg rozwiązań obniżających spalanie, dzięki czemu maszyny zużywają o nawet 20% mniej paliwa niż wcześniejsze modele. Oszczędności sprzyja m.in. nowy tryb pracy Smart Mode, automatycznie dostosowujący moc silnika i układu hydraulicznego do warunków roboczych, optymalizujący zużycie paliwa i osiągi, a także funkcja automatycznego zmniejszania obrotów silnika, gdy nie ma zapotrzebowania na moc hydrauliczną.

Wydajny układ chłodzenia o zoptymalizowanym poborze mocy wyposażono w wentylatory elektryczne z funkcją automatycznej zmiany kierunku obrotów, które niezależnie monitorują temperaturę oleju hydraulicznego, płynu chłodzącego silnika oraz chłodnicy końcowej powietrza doładowującego. Koparki otrzymały również nowy układ hydrauliczny z nowym głównym zaworem sterującym, eliminującym potrzebę zastosowania linii pilotażowych, co zmniejsza straty ciśnienia i obniża zużycie paliwa. Mniej obwodów hydraulicznych w koparkach oznacza też mniejsze zużycie oleju, co obniża koszty operacyjne.

Dzięki wydłużeniu okresów międzyobsługowych i większej synchronizacji czynności serwisowych, w nowych koparkach, w porównaniu z poprzednimi, zmalały o 20% również koszty konserwacji. To w dużej mierze zasługa zastosowania wydajnych filtrów, w tym filtra powietrza Cat, z wbudowanym filtrem wstępnym, głównym i dokładnego oczyszczania, zatrzymującego 2 razy więcej pyłów niż poprzednia wersja.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.