[ATB] Opinie użytkowników CaterpillarCATskanska

Caterpillar/Skanska - Uniwersalny partner

Data publikacji:

Duże firmy budowlane posiadają w swoim asortymencie wiele maszyn różnych producentów, co wynika oczywiście z dużego zakresu robót jakie wykonują. Jest to ważne, ponieważ pozwala w elastyczny sposób podejść do wykonywanych zleceń. Jednak równie ważnym czynnikiem są operatorzy posiadający duże doświadczenie, którzy stanowią silny filar firmy.

Jednym z takich operatorów jest Grzegorz Kaczmarek, pracujący w firmie Skanska, m.in. przy przebudowie ulicy Opałki oraz Składowej w wielkopolskim Kole. – Naszym zadaniem była przebudowa odcinka o długości 1200 m. Prace polegały na rozbiórce istniejących krawężników oraz chodników i ułożeniu nowych, modernizacji oraz budowie kanalizacji deszczowej. Następnie ułożone zostały nowe nawierzchnie bitumiczne. Prace zostały rozpoczęte 13 maja, natomiast planowy termin ich zakończenia ustalono na 10 października. Roboty budowlane wykonywane były na odcinku pod ciągłym ruchem, stąd wprowadzona została zmiana organizacji ruchu – tłumaczy Arkadiusz Zendlewicz, kierownik budowy z firmy Skanska, nadzorujący prace drogowe w Kole.

Kilkadziesiąt lat z Cat’em

Roboty budowlane w Kole wykonywane były sprzętem różnych marek, m.in. koparko-ładowarkami Volvo, JCB, rozściełaczem do asfaltu Vögele czy walcami drogowym spod znaku Hamm. W wykorzystywanym parku maszynowym znalazła się również koparko-ładowarka marki Caterpillar, na której „siedział” Grzegorz Kaczmarek. – Jestem operatorem koparko-ładowarki Cat 428E. Jest to bardzo uniwersalny sprzęt, za pomocą którego można załadować i rozładować m.in. kostkę brukową, wykonać wszelkiego rodzaju wykopy czy korytowanie. Mocną cechą tej maszyny jest duży wybór osprzętu, jak chociażby młot hydrauliczny czy zamiatarka. Pozwala to elastycznie dostosować maszynę do potrzeb konkretnej budowy, co czyni ją często niezastąpioną – chwali maszynę użytkownik.


Operator pracuje na koparko-ładowarkach amerykańskiego producenta już ponad 20 lat. Miałem do czynienia z różnymi seriami tych maszyn - B, C oraz D. Obecny model z serii E, którym pracuję został wyprodukowany w 2008 r. i obecnie na liczniku wybite ma ponad 11 700 mth. Jest to stosunkowo prosta maszyna bez zbędnej elektroniki, co być może przełożyło się, jak dotąd na bezproblemową eksploatację. Moim zdaniem im prostsza maszyna, tym bardziej niezawodna – przekonuje  Grzegorz Kaczmarek, który dodaje – Na dłuższą żywotność tej maszyny na pewno ma wpływ również fakt, że jest przypisana do mnie. Po prostu wiem, jak należy o nią dbać, mam też wypracowany odpowiedni styl pracy. Koparko-ładowarka pracuje wyłącznie z oryginalnym osprzętem producenta i jest serwisowana przy użyciu oryginalnych części zamiennych.

Nie pójdzie na bruk

Koparko-ładowarka Cat 428E o masie eksploatacyjnej w zakresie 7570-10 200 kg, standardowo wyposażona jest w wysokoprężny, firmowy silnik o mocy 68,5 kW/93 KM przy 2200 obr./min (w opcji 74,5 kW/101 KM). Mocy maszynie dostarcza układ hydrauliczny typu Load Sensing o zmiennym wydatku. Pompa osiowo-tłoczkowa zapewnia przepływ na poziomie 125 l/min przy 2200 obr./min (maksymalne ciśnienie robocze to 227 barów). Maszyna wyposażona jest w skrzynię Power Shuttle z czterema biegami do jazdy w przód i do tyłu (maksymalna prędkość 40 km/h). Ze standardowym ramieniem, koparko-ładowarka oferuje maksymalną głębokość kopania na poziomie 4,2 m (siła kopania ramienia 35 kN, siła odspajania ładowarki 55 kN).

Niezaprzeczalną cechą koparko-ładowarki Cat 428E są jej gabaryty oraz zwinność. – Przy przebudowie ulicy, na której ruch nie może zostać wstrzymany, tego rodzaju sprzęt sprawdza się wyśmienicie. Dzięki swoim rozmiarom maszyna zmieści się w ciasnej przestrzeni miejskiej i bez problemu „obsłuży” np. pracowników układających kostkę brukową. To w połączeniu z doświadczonym operatorem pozwala wydajnie realizować wyznaczony plan robót – podsumowuje Arkadiusz Zendlewicz.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.