[ATB] Technika

Caterpillar - Taniej i wydajniej z lżejszymi koparkami w 330GC i 360GC

Data publikacji:

Nowe koparki gąsienicowe Cat w klasie 30 i 36 ton wyróżnia w porównaniu do poprzednich modeli znacznie zwiększona wydajność i komfort, przy niższym zużyciu paliwa i kosztach eksploatacji. Swoje zalety maszyny kolejnej generacji zawdzięczają głównie nowym rozwiązaniom w obszarze hydrauliki, sterowania, funkcji roboczych, obsługi i konserwacji.

W ofercie są modele Cat 330 i 336 o wyższej mocy, zapewniające większą siłę i maksymalną wydajność, oraz nieco lżejsze koparki w 330GC i 360GC z uboższym wyposażeniem standardowym i silnikami o mniejszej mocy, zapewniające równowagę między produktywnością a niższym zużyciem paliwa i kosztami eksploatacji.
Maszyny oferowane są z wyciszonymi, bezpiecznymi (ROPS), klimatyzowanymi kabinami w wersji Comfort, Deluxe lub Premium (regionalnie), na nowych amortyzatorach redukujących drgania o 50% (w porównaniu z poprzednimi kabinami), wyposażonymi standardowo w uruchamianie silnika przyciskiem (bez kluczyka), duży 8-calowy (20,3 cm) monitor dotykowy z klawiszami szybkiego wybierania i pokrętłem nawigacji (jog dial), dżojstiki z możliwością programowania schematów sterowania oraz szybkości reakcji przycisków, pozwalające wprowadzać wybrane ustawienia. W standardzie wszystkich modeli znalazły się również kamery (tylna i prawa), a w opcji dostępna jest wersja z widocznością 360° (tylko 330/336), w której pole widzenia we wszystkich kierunkach zwiększa połączony obraz z wielu kamer zainstalowanych na maszynie.

Wydajność w górę

Nowe koparki 330 i 336 uzbrojono już w standardzie w najbardziej zaawansowane rozwiązania, w tym zintegrowaną technologię Cat Connect (standard także w 330GC/336GC) zwiększającą wydajność operacyjną o nawet 45% w porównaniu do tradycyjnych metod niwelowania terenu.
Z kolei układ Cat Grade z systemem 2D (Cat 330/336) dostarcza dane dotyczące głębokości, nachylenia i odległości w poziomie, widoczne na ekranie dotykowym, co zwiększa precyzję operacji. Układ można łatwo zaktualizować do systemu Cat Grade Advanced 2D lub Cat Grade 3D (opcja Cat 330/336). Będący również standardem system Grade Assist (Cat 330/336) automatyzuje ruchy wysięgnika, ramienia i łyżki, dzięki czemu operator może bez wysiłku pracować na pochyłości i utrzymać odpowiedni poziom podczas kopania przy użyciu jednej dźwigni.
System ważenia Cat Payload (Cat 330/336) umożliwia dokładne określenie masy ładunku. Ważenie odbywa się w ruchu w czasie rzeczywistym, co zapobiega przeładowaniu lub niedoładowaniu wywrotki. Jednocześnie nowa funkcja wspomagania podnoszenia Lift Assist zapewnia bezpieczeństwo w wypadku dużych ciężarów, eliminując ryzyko przewrócenia maszyny. Przekroczenie granicznego obciążenia koparki sygnalizują alarmy wizualne i dźwiękowe.
Zintegrowana w standardzie funkcja E-Fence „elektronicznego płotu” 2D (Cat 330/336) zapobiega przemieszczaniu się koparki poza zdefiniowany przez operatora obszar roboczy, co jest szczególnie przydatne podczas pracy pod konstrukcjami lub w sąsiedztwie ruchu drogowego.
Poza tym Cat 330 ma większą przeciwwagę (6700 kg), co umożliwia podnoszenie ładunków cięższych o prawie 10 do 15% (w porównaniu z modelami 330F i 330D2). W modelu 330 wzmocniony napęd i łożysko mechanizmu obrotu zapewnia również o 5% większy moment obrotowy w porównaniu z poprzednią serią, co ułatwia zasypywanie wykopów i pracę na stokach. Wyposażenie uzupełnia system Cat Link zapewniający łączność między terenem robót a biurem, dostarczający kierownikom najważniejsze informacje dotyczące pracy maszyn.

Koszty w dół

W koparkach Cat Next Generation zastosowano szereg rozwiązań obniżających spalanie, dzięki czemu nowe maszyny zużywają o 15% (Cat 336), a nawet 20% (Cat 330 vs 330F) mniej paliwa niż wcześniejsze modele. Oszczędności sprzyja m.in. nowy tryb pracy Smart Mode, automatycznie dostosowujący moc silnika i układu hydraulicznego do warunków roboczych, optymalizujący zużycie paliwa i osiągi, a także funkcja automatycznego zmniejszania obrotów silnika, gdy nie ma zapotrzebowania na moc hydrauliczną.
Nowy, wydajniejszy układ chłodzenia o zoptymalizowanym poborze mocy wyposażono w wentylatory elektryczne z funkcją automatycznej zmiany kierunku obrotów, które niezależnie monitorują temperaturę oleju hydraulicznego, płynu chłodzącego silnika oraz chłodnicy końcowej powietrza doładowującego. Koparki otrzymały również nowy układ hydrauliczny z nowym głównym zaworem sterującym, eliminującym potrzebę zastosowania linii pilotażowych, co zmniejsza straty ciśnienia i obniża zużycie paliwa. Mniej obwodów hydraulicznych w koparkach oznacza też mniejsze zużycie oleju, co obniża koszty operacyjne.
Dzięki wydłużeniu okresów międzyobsługowych i większej synchronizacji czynności serwisowych, w nowych koparkach, w porównaniu z poprzednimi, zmalały o 15-20% (Cat 330) również koszty konserwacji. To w dużej mierze zasługa zastosowania wydajniejszych filtrów, w tym nowego filtra powietrza Cat, z wbudowanym filtrem wstępnym, głównym i dokładnego oczyszczania, zatrzymującego 2 razy więcej pyłów niż poprzednia wersja. Aż o 100% wydłużono także okres użytkowania filtrów paliwa, który wynosi 1000 h, a o 50% czas eksploatacji nowego hydraulicznego filtra zwrotnego, wymienianego teraz co 3000 h.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.