[ATB] Nowości Liugong

Chińskie koparki LiuGong na rynek europejski

Data publikacji:
Chińskie koparki LiuGong na rynek europejski

Azjatyccy producenci śmiało wkraczają na europejski rynek maszyn budowlanych oferując przy tym korzystny stosunek ceny do jakości. Konkurują ze światowymi potentatami również w klasie maszyn ciężkich, chociaż ich specjalnością są mniejsze modele. Firma LiuGong ma pełne portfolio produktowe, a w kategorii koparek kompaktowych oferuje kolejno modele 9018F, 9027F oraz 9035E. Europejska specyfikacja, niższe zużycie paliwa i wydajność to cechy, które mogą skusić potencjalnych klientów.

LiuGong jest chińskim producentem, który stawia europejskich klientów na pierwszym miejscu, czemu daje wyraz projektując ładowarki kołowe i koparki w samym sercu Europy. W 2017 r. firma ogłosiła otwarcie swojej europejskiej centrali w Warszawie oraz nowej linii produkcyjnej koparek i ładowarek kołowych w Stalowej Woli. Takie podejście biznesowe LiuGong sprawia, że jej maszyny są budowane zgodnie z europejskimi normami jakości, niezawodności i bezpieczeństwa. Prezentowana seria F jest tutaj nową gamą nowoczesnych koparek, zaprojektowanych z myślą o operatorze i wydajnej pracy.

Minikoparka 9018F i 9027F

Model 9018F to najmniejsza z oferowanych maszyn serii F. W wersji z pełną kabiną jej masa wynosi 1900 kg, gdy jest mało miejsca, jej zwarta, kompaktowa konstrukcja o niewielkim promieniu obrotu sprawdza się idealnie. Za napęd koparki odpowiada oszczędny paliwowo, cichy i niskoemisyjny silnik Yanmar 3TNV80F-SSLY o mocy 13,4 kW, który spełnia wymagania normy emisji spalin Stage V. Teleskopowe podwozie o zakresie od 980 do 1290 mm pozwala z łatwością na przejazdy nawet przez wąskie obszary. Maksymalne prędkości jazdy są dwie: wysoka wynosi 4,5 km/h, niska 2,7 km/h. Układ hydrauliczny zasilany jest przez pompę typu Load Sensing o maksymalnym przepływie 55 l/min. Ciśnienie robocze w układzie sięga 210 barów. Oferowane parametry robocze przedstawiają się następująco: zasięg kopania - 3,91 m, głębokość kopania - 2,29 m i wysokość wysypu - 2,37 m.

Kabina operatora jest zgodna ze standardem ROPS i TOPS, zapewnia bardzo dobrą widoczność na obszar roboczy. W jej wnętrzu znajduje się to, co powinno być, a więc wygodny fotel z pasem bezpieczeństwa, dżojstiki sterowane przyciskami, radio AM/FM z gniazdem audio MP3, system ogrzewania i odszraniacz. W opcji znajdują się ponadto zdejmowana przednia osłona kabiny, dolna przednia osłona, fotel z amortyzacją mechaniczną, gaśnica i lusterko wsteczne.

Większy model, koparka 9027F o masie eksploatacyjnej 2750 kg i mocy 15,2 kW to maszyna łatwa w transporcie, prosta w obsłudze i konserwacji oraz ekonomiczna w eksploatacji. Napędzana jest trzycylindrowym silnikiem Yanmar 3TNV80F-SSLY spełniającym normę emisji spalin Stage V. Jej układ hydrauliczny zasilany jest pompą Load Sensing o wydajności 86 l/min. W standardowym wyposażeniu koparki są wysoko przepływowe, dwukierunkowe przewody hydrauliczne osprzętu z proporcjonalnym sterowaniem, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie możliwości maszyny. Automatycznie rozsuwane podwozie zapewnia zakres rozstawu analogiczny do mniejszego modelu. Wersja 9027F dysponuje dłuższym ramieniem, jej zasięg kopania wynosi 4,75 m, głębokość kopania - 2,85 m oraz wysokość wysypu - 3,06 m.

Większe modele to większe możliwości

Największe możliwości daje jednak wersja 9035E o maksymalnej masie eksploatacyjnej 3980 kg. Model ten został wyposażony w najnowszej generacji niskoemisyjny silnik Yanmar 4TNV88 Stage IIIA o mocy 21 kW, mocniejszy wysięgnik i ramię z większą siłą odspajania łyżki 30 kN, do tego wyższy przepływ hydrauliczny 92,4 l/min, pozwalający obsłużyć bardziej wymagające narzędzia, jak chociażby młoty hydrauliczne. Parametry robocze koparki uzależnione są od wersji wybranego ramienia o długości 1,32 lub 1,7 m. I tak zasięg kopania wynosi 5,38/5,71 m, głębokość kopania - 3,08/3,44 m oraz wysokość wysypu - 3,31/3,46 m.

Koparka 9035E ma zerowy promień zataczania tyłu, co z pewnością ułatwia manewrowanie i pracę w ciaśniejszych przestrzeniach. Stanowisko operatora to otwarta konstrukcja zgodna z ROPS lub ergonomicznie zaprojektowana, ciśnieniowa i uszczelniona kabina, która zapewnia bardzo dobrą widoczność. Posiada duże okno dachowe, wycieraczkę szyby przedniej i wyjmowane dolne okno. We wnętrzu do dyspozycji operatora są fotel z zawieszeniem mechanicznym, klimatyzator, nagrzewnica, odszraniacz, radio AM/FM, lusterka wsteczne, kolorowy monitor LCD z alarmami oraz centralna konsola z ergonomicznie rozmieszczonymi wskaźnikami. Opcjonalnie można zamówić jeszcze dodatkowe osłony zabezpieczające kabinę i szybę, alarm, obrotowe światło sygnalizacyjne oraz system ostrzegający o przeładowaniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.